Inmultire Physallis

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Gabiee ,nu le scoti ,le lasi in gradina si eventual le acoperi putin cu ceva frunze.Sant rezistente si se inmultesc mult.
asta e soiul de market sau cel care e comun peste tot ...? adik chiar si cel din seminte din fruct are aceiasi structura? :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fratilor, de care ati mancat, nu murit si nici nu placut? Ca ma uit la lampioanele mele, ce rosii si frumoase-s si ma intreb daca sa le gust sau sa le usuc si sa le pun in vaza? :mrgreen:
 

alfa

Active Member
Eu am mancat din alea palide. :) Claude lasa portocaliile pentru vaza, nu cumva sa te avem pe constiinta dupa aia :rofl: :rofl:
 

gabiee

Active Member
claude acelea care sunt rosii si frumoase , nu sunt comestibile

sicamin , m-am mai uitat si la pozele tale , eu cred ca sunt din acelea ornamentale ale tale ....

eu am si din acelea , dar ce am mancat :) , acelea nu sunt sunt asa de frumoase , dupa ce se coc , lampinionele nu sunt portocalii ci bej , si sunt mai mici http://www.seminte.de/physalis-peruviana-p-773.html - uite exact pe acestea le-am semanat si mancat

si acestea sunt ornamentalele http://www.seminte.de/seminte-flori-phy ... p-493.html

astea ornamentale stiu ca raman afara peste iarna , dar tot nu sunt in clar cu cele comestibile ....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, ma gandeam ca cineva le-a gustat si pe alea ornamentale, ca citisem pe un site ca ar fi comestibile si Danero spusese ca fie ce-o fi, el le gusta :) Deci, m-am gandit sa nu fiu prima intoxicata
:rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am vrut sa gust din cele date de colegele de pe forum , dar in lampioane era cateva chestii mici mici mici mici mici , habar nu am de ce nu s-au dezvoltat :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
eu am vrut sa gust din cele date de colegele de pe forum , dar in lampioane era cateva chestii mici mici mici mici mici , habar nu am de ce nu s-au dezvoltat :D
Pentru ca doar atata se dezvolta astea, cam cat o boaba de mazare mai mare! :)
 

MiraMinca

Member
Eu am reuşit să obţin câteva plante din fructele de la magazin., O să le pun mai spre finalul lunii în grădină, să vedem în ce măsură rodesc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Anul trecut am primit cateva rasaduri de physalis, pentru decor (nu am incercat daca e comestibil, nu am fost curioasa :D ). Stiam ca e invaziv, dar nici chiar asa. S-a intins mult si ma gandeam cum sa-l limitez cumva. Poate dupa ce face lampioanele sa il scot, sa plantez cat opresc intr-un vas ingropat si sa sper ca se va indesi doar acolo. Ce ziceti, merge asa? E ok daca umblu la el mai in toamna? Acum deja are flori si lampioane mici si verzi pe tulpinile viguroase :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, acum parca l-as lasa in pace, si asa s-a intins, si face gogosicile, mi-ar parea rau sa moara acum. Cred ca mai in toamna il mut in ceva ingropat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu prea merg pusi intr-un vas mic, au rizomii destul de adanc. Oricum, chiar daca pui doar 2-3 radacini intr-un vas o sa ti se inmulteasca...eu nu birui sa smulg la ei, smulg unul si rasar 2 :evil:
 

destetptuulet

New Member
Re:

claude a spus:
Aha, ma gandeam ca cineva le-a gustat si pe alea ornamentale, ca citisem pe un site ca ar fi comestibile si Danero spusese ca fie ce-o fi, el le gusta :) Deci, m-am gandit sa nu fiu prima intoxicata
:rofl:
:x :evil: :!: :? :roll: Cum?Bună,sunt nou,m-am gândit să reînviu topicul acesta de un an.O să mă prezint mai imediat la rubrica cu noii membri se prezintă,dar să vă spun ceva,probabil că nu prea aveţi încredere în mine,că sunt nou,Dar eu am MÂNCAT Physalis alkekengi (19 una după alta) şi nu am păţit nimic!Jur! :eek: Şi când eram mic mâncam,când era de 11 ani am mâncat 20 una după alta,şi în seara aia,în timpul somnului,mami mi-a zis că eu trăgeam pârţuri mai ceva ca un urs! :rofl: :tavalit:
De aceea nu mâncaţi mai mult de 19,a şi încă ceva maică-mea mi-a zis că atuncea când am fost în burtă la ea,şi ea mânca din astea şi nu m-a avortat.Probabil că la contraeceptivele sau cum sărăcia li se mai zice,cu Physalis alkekengi,au mai adăugat ceva mai puternic ca să-l avorteze.În fine.

CIOA! :cafea: :barfa: :suna-ma: :x :arrow:
 

destetptuulet

New Member
A,încă ceva,scuzaţi pentru mesaje multiple,

claude,să şii că dacă ai citi sau ai citit cu atenţie forumul de la cap la coadă ai vedea că sicamin chiar a mâncat din alea,şi eu,şi nu am păţit nimic,doar nişte pârţuri şi o senzaţie ciudată că aş fi rege. :rofl: :tavalit:

Şi totuşi,serios,chiar dacă am pus semnele alea acolo sus,să şti că chiar e adevărat ce am scris mai sus.!
 

destetptuulet

New Member
destetptuulet a spus:
A,încă ceva,scuzaţi pentru mesaje multiple,

claude,să şii că dacă ai citi sau ai citit cu atenţie forumul de la cap la coadă ai vedea că sicamin chiar a mâncat din alea,şi eu,şi nu am păţit nimic,doar nişte pârţuri şi o senzaţie ciudată că aş fi rege. :rofl: :tavalit:

Şi totuşi,serios,chiar dacă am pus semnele alea acolo sus,să şti că chiar e adevărat ce am scris mai sus.!
A...da....un.... ultim şingur lucru,jur!Eu am obţinut din seminţe,P.alkekengi,din 12 seminţe numai două! :x :( :x :(

Le-am pus în ghiveci,pentru că abia în 30 iulie au răsărit,şi până la toamnă nu au timp să se dezvolte ca să trăiască. O să mă ajutaţi cu îngrijire.

Apropo am o idee :idea: :dar cred că e una ciudată.

O să iau şi Physalis peruviana şi Phyladelphica şi o să pun seminţele.Anul viitor o să le pun în grădină şi când or să înflorească o să le frec florile una de alta o să le împing între ele şi fac un alt soi,poate reuşeşte ceva mai bun. :mrgreen:

sicamin,mie îmi plac la nebunie!

CIOA!

:mrgreem:
 
Sus