Inmultirea streptocarpusului

ghia_don

Active Member
Am primit doua frunze (multumesc Dya) si le-am pus in pamint, dar fiind una dintre ele prea lunga, am taiat-o in doua:cea cu codita am plantat-o asa cum era si la partea taiata am decupat pe linga nervura principala atit cit am format o codita de 2 cm. . Le aerisesc in fiecare zi cite putin si astept rezultate "infloritoare" :) :oops: ...
Resturile de frunze nu le-am aruncat , le-am plantat si pe ele dupa ce le-am "descintat" :wink: si le-am urat de sanatate :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am inmultit si eu streptocarpusi din frunze.E o metoda care chiar merge!
 

ghia_don

Active Member
Eu am mai incercat o data asta vara, dar nu mi-a mers...cred ca a fost prea cald in perioada aceea, la 43 de grade cit aveam atunci in balcon au fiert saracele frunze :cry: .
 

Fleur

Active Member
Este mult mai eficienta metoda taierii frunzei de-a lungul nervurii fiindca ies mai multi pui.
Iata aici cum se procedeaza (doar ca eu am taiat o parte dintr-o frunza care era deja pusa, pui nu facuse dar crestea ca nu mai statea petul peste ei)
http://Fleur.sunphoto.ro/streptocarpusi subalbumul inmultire
 

angela draganoiu

Active Member
Ghia iti tin pumnii sa se prinda. am primit si eu 2 ghivecele cu strepto, pt care ii multumesc Corneliei, sint in faza "cu caciula pe cap" sper sa se prinda si sa am si eu plante frumoase caci m-a ajuns si pe mine "streptocarpusita". am dus un ghvecel la birou si am inbolnavit deja 2 colegi care ii dau roata zilnic si ma intreaba ce mai face si daca s-a prins. boala grea si contagioasa.
 

adrianam

Well-Known Member
Am primit si eu mai multe frunze de la Tina (multumesc inca o data Tina), le-am taiat atat longitudinal, cat si transversal, le-am pus intr-o jardiniera mai mica si i-am acoperit cu o punga transparenta. Operatia am facut-o saptamana trecuta.
Aseara aratau bine, mai putin vre-o doua bucatele care pareau sa se faca maron.
Astept si eu cu nerabdare puii! :D

Cel cumparat saptamana trecuta din florarie, pare sa se dezvolte bine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adriana vezi sa n-ai aceeasi surpriza ca mine. Desi nu pareau, toti cei cumparati fusesera udati prea mult si aveau radacina aproape toata putrezita. Mai bine umbli la radacina ca sa te asiguri ca e ok (nu la exterior ci chiar la baza tulpinii).
 

adrianam

Well-Known Member
Planta statea in vitrina florariei de un an de zile, asa ca doamna de acolo stia cum sa o ude. In iarna arata foarte pricajita, dupa care prin februarie-martie a inceput sa-si revina.
Iar eu o ud cu zgarcenie pentru ca este racoare pe pervazul unde am pus-o.
Oricum, diseara ii voi face o inspectie!
 

michaela

Active Member
am si eu o intrebare..... la inmultirea lor prin frunza.... frunza respectiva poate fi si de la un puiut sau e musai de la o planta adulta?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca merge mai bine daca folosesti o frunza mai mica sau o sectiune de frunza adulta.
 

michaela

Active Member
deci pot incerca de la un puisor, Cornelia? cineva a primit un copilas de strepto dar a zis ca-mi da cu placere o frunza sa incerc dar nu vroiam sa-i stric planta aiurea....asa ca mai bine v-am intrebat pe voi
oricum merci am dedus din asta ca e mai bine ceva mai crud nu f batrana
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Parerea mea e ca cel mai important este sa nu ramana multa frunza in afara portiunii ingropate, pentru ca se vestejeste aiurea. Se pierde material biologic adica. O sa fac o poza ghiveciului meu si segmentelor de frunza, ca sa vezi la ce ma refer.
 

ghia_don

Active Member
In fiecare zi stau cu ochii pe frunzele mele, pina acum arata bine :) ...cam in cit timp pot vedea si eu un puiut ???
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Vasul se acopera cu tipla/celofan transparent bine fixat pe marginile ghiveciului. Dupa cateva saptamani se dau niste gauri pentru aerisire.

Eu am mai avut niste antecedente cu streptocarpusii dar fara rezultate. Si n-am mai incercat inmultire prin frunze (acum cativa ani am folosit seminte).
 

michaela

Active Member
o, chiar m-ai ajutat ....mult..cu poza asta iar frunzele pe care vreau sa le pun la inradacinat sunt tot cam asa, micute...dar in pastile de turba nu merg puse?
In orice caz merci pun experimentul in aplicare..
PS Din seminte ies mai bine? Am comandat si un plic cu seminte la dibleYs....am zis sa incerc si din seminte.....
 

Fleur

Active Member
Eu am pus in iarna o bucata de frunza de streptocarpus, partea cu codita si in loc sa faca pui creste continuu, ca acun vreo luna am mai taiat o bucata din ea ca nu mai statea petul. Dupa ce am taiat bucata i-au dat doua tije de flori care au crescut de nu mai veau loc sub pet iar zilele trecute am scos-o cu grija sa nu deranjez vecinele care fac pui si am pus-o intr-un ghivecel. Fiindca am scos-o cu inca o frunza pe aceea am pus-o sub un paharel.
le puteti vedea aici la pag 2
http://Fleur.sunphoto.ro/streptocarpusi
 

Fleur

Active Member
Si eu m-am minunat si nu prea am stiut ce sa fac ca tot crestea de zor. Pana m-am hotarat sa-l scot si sa-l pun separat sa infloreasca in voie.
 
Sus