Inmultirea streptocarpusului

Erwin

Member
Eu am facut exact asa cum spun ei. Si am pus un pet deasupra. Si a fost in toiul verii si caldura mare pe balconul meu si totusi au dat pui frunzele.
 

Erwin

Member
A inflorit si la mine un strepto dintr-o frunza. Procesul a fost unul luuung. De cand am plantat frunza si pana la prima floare a durat 10 luni.



 

michaela

Active Member
Eu am tot pus .....ultima data in perlit (am citit pe forum) si dupa 7 zile arata asa :cry:

nu stiu cum sa mai incerc oare sa nu am eu noroc sa-i inradacinez? sau ud prea tare ? de data asta am lasat apa in tavita ghivecelelor cu perlit si au stat toti intr-o microsera... :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca sezonul nu e prielnic. Metoda n-are nici o problema. Incearca in primavara tot cu microsera.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am sa incerc si eu, dar tot in primavara si numai dupa ce mai fac loc. Ca iar nu mai am loc. :whew: :nu stiu:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, din cand in cand trebuie sa ne mai si disciplinam. Macar pana gasim iara o solutie.
 

ACHIMENES

Member
strepto

Ale voastre au inflorit....super frumoase, in schimb eu m-am apucat de inmultit si merge al naibi de bine, nu au nici o greata, sunt asa cuminti in cutiuta lor :dans: :dans:
 

Fleur

Active Member
Vad ca ai o metoda noua. Poti sa ne dai mai multe detalii? De ce ai pus pietrele pe frunze? Sunt crestate pe dedesubt frunzele? Unde ar trebui sa apara puii?
 
D

dyayzh

Guest
Am o minisera improvizata cu 6 frunze diferite de strepto. Ce spuneti, din cand in cand mai ud pamantul sau ii las asa :?
 

Marmoset

Member
Cat a durat de cand ai pus frunza in pamant si pana ai vazut frunzulitele primului pui? Merci de raspuns.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O sa va rog sa continuati aici discutiile legate de inmultirea streptocarpusilor.
Oricum, inspirata de experientele voastre m-am apucat si eu de inmultit streprocarpusi - sa vedem peste cateva luni ce va iesi.
 
D

dyayzh

Guest
Si eu am taiat o frunza imensa intai in 2 in lungul ei, apoi fiecare in 3 bucati si am pus in pamant acoperit cu folie si...surpriza ...am un puiut mic..mic :petrecere: Cam 3 saptamani a durat. Acuma am un set de 6 frunze puse cu coditele in pamant, tot intr-o sera improvizata. Inca arata ok. O sa vad daca am si aici noroc :wink:
 
Sus