Inradacinare lenta

andraa

Member
ajutati-ma si pe mine voi cei care aveti ceva experienta cu floricelele astea frumoase.
am pus multe frunze la inradacinat in apa, de la floricelele mele si de la altele, furate/primite. au facut radacini in apa, le-am mutat in pamant si acum stagneaza. nu se usuca, dar nici pui nu dau. unele au deja 2 luni de cand sunt in pamant si incep sa-mi pierd rabdarea. frunzele sunt ok, tari, verzi, au lumina, au caldura, ce sa le mai fac sa le grabesc?
multumesc de ajutor!
 

andraa

Member
:D da cornelia este superba! eu nu vreau sa vad flori (inca :) ) vreau sa vad niste puiuti mici acolo ca ma streseaza..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai poate tocmai asta e problema: ca te stresezi. Lasa planta in pace ca stie ea ce sa faca. :wink:
 

andraa

Member
ba cred ca e cam tare, dar ce sa ii fac? cand am pus eu frunzele astea, nu stiam de perlit si alte minuni, sunt puse in pamant normal de flori si s-a cam intarit. mai ales ca sunt de atata timp.
 

emeclau

Active Member
daca nu ai asa de multe frunze, scoate-le afara din paharut sau in ce le-ai pus ( banuiesc ca vor iesi usor) si usor, cu mana, sfarma pamantul de pe langa frunza, fara sa deranjezi chiar langa frunza- iti recomand sa faci asta cand pamantul e uscat, nu dupa udare
pe urma planteaza-le din nou, cu pamant proaspat si mai afanat
eu folosesc Florimo, cernut pt. frunze puse la prins
daca ai si perlit, e perfect, daca nu , merge si asa
iti doresc din tot sufletul sa reusesti cu ele si sa faca puiuti cat mai repede!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
andraa!rabdare multa ,am frunze puse la prins exact de 2 luni in pamint amestecat cu perlit ,la jumatate din ei au aparut pui la restul inca nimic ,asa ca rabdare multa :)
 

emeclau

Active Member
da, andra, asa cum zice sannamaria..la unele poate dura un pic mai mult
eventual incearca la o frunza , sa vezi ce se intampla!
 

ghia_don

Active Member
Cea mai rapida metoda constatata de mine, de a scoate pui dintr-o frunza, este cu frunza pusa in banut de turba iar acesta intr-o minisera. In felul acesta, in doua-trei luni pot separa puiutii, chiar daca sint mici.
La frunze puse in pamint si neacoperite am asteptat in unele cazuri si un an de zile pina am vazut un puiut.
 

adinal

Member
Mie mi se pare ca cea mai rapida metoda de inradacinare este plantarea frunzei in perlit. Am pus in paralel frunze in apa, perlit, banut de turba si pamant. Frunza din perlit a fost campioana. :D
 

andraa

Member
ok, le-am mutat pe toate si le-am pus pet in cap. de pe la 9 si acum e 1...
sper sa merite efortul si sa dea puiutii mai repede :rofl:
 
Sus