Inradacinare lenta

adinal

Member
Pun perlitul intru-un recipient fara gauri (cutie de margarina :) ), il ud si bag frunzele de violete 1cm-1,5cm in el. Il mai ud cand recipientul devine usor, adica atunci cand apa s-a evaporat.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
adinal a spus:
Pun perlitul intru-un recipient fara gauri (cutie de margarina :) ), il ud si bag frunzele de violete 1cm-1,5cm in el. Il mai ud cand recipientul devine usor, adica atunci cand apa s-a evaporat.
asa procedez si eu,apar foarte repede radacinile
 

emeclau

Active Member
m-ati innebunit cu perlitul :mrgreen:
acum trebuie sa incerc si eu neaparat
o sa scriu data la care pun frunzele si data la care ies puiutii, o sa va tin la curent..apropo, dupa ce dau radacinile bine, le transplantati in pamant, nu?
altfel, banuiesc ca puiutii ies strambati tare de perlit
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
emeclau ,dupa ce apar radacinile transplantez in pamint amestecat in perlit ,pt ca daca astept sa apara puiutii e mai dificil transplantatul :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E foarte bun perlitul. La foarte multe flori. Cred ca eu am sa iau cu sacul de acum inainte. :)
 

ladybird

Member
Asta e ce mai frumoasa! :indragostit:
[/quote]
Ma bucur ca iti place.
Ce bine de voi cei din Bucuresti.
Sper sa gesesc si eu cat de repede.
Daca mai vrea cineva de prin nord poate ne asociem sau daca stie cineva pe zona unde gasesc sa anuntati.
 

tinaM

Member
Sa inteleg ca voi nu ati incercat in cutii de inghetata? Eu le-am tinut 1-2 saptamani sa faca radacini de macar 5 mm si apoi le-am pus peste un strat usor umezit de pamant cu putin perlit in cutii de inghetata (era urgenta, plecam pt 2 saptamani de-acasa). Au dat pui foarte repede si frunzele arata tare fain. Cred ca le place umezeala din cutie; iar puii fara radacini au si inflorit, si au si radacini. Deja ma gandesc sa le pun pe toate intr-un acvariu.
 

Leanna

Member
tinaM a spus:
Sa inteleg ca voi nu ati incercat in cutii de inghetata? Eu le-am tinut 1-2 saptamani sa faca radacini de macar 5 mm si apoi le-am pus peste un strat usor umezit de pamant cu putin perlit in cutii de inghetata (era urgenta, plecam pt 2 saptamani de-acasa). Au dat pui foarte repede si frunzele arata tare fain. Cred ca le place umezeala din cutie; iar puii fara radacini au si inflorit, si au si radacini. Deja ma gandesc sa le pun pe toate intr-un acvariu.
Tina ce ai in vedere cind vorbesti de cutii? Pui mai multe frunze in acelasi vas cu pamint? si acoperi?Eu am pus mai multe frunze intr-un ghivecel...mi se terminase substratul..si de nevoie le-am sadit pe toate impreuna. Nu acopar deobicei, insa unele frunze pe care le vad mai gingase le pun cu tot cu ghiveci in punga
 

tinaM

Member
Pai ceva de genul
******
Unele frunze aveau deja radacinute cand le-am pus, altele nu. Initial au fost asezate doar pe amestecul de pamant usor umezit, dar dupa ce au mai crescut radacinile, le-am presarat cu un pic de pamant. Cutiile au stat mereu inchise, unele peste altele, cu o aerisire superficiala doar pentru o scurta observatie.
E fascinant sa vezi cum intr-o saptamana si ceva, din firisoarele anemice de radacini facute in apa apar n ramificatii ca sa absoarba umiditatea... apoi mugurii verzi... ei, din astea stiti si voi
 
Sus