Irisi II

kerkyra

Well-Known Member
Am luat si eu de la dna Florica Pop asemenea irisi, sper sa ma fericeasca si pe mine la anul :D
 

nicolae68daniela

Active Member
La anul voi avea si eu, am tot luat, cate unul cate doi....si mai zilele trecute am mai plantat 5 (la poarta ca in curte nu mai am loc :secret: )
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
S-ar putea sa dureze 1-2 ani pina infloresc si in toamna.... depinde si de apa din toamna. Daca e secete prelungita, nu mai au rezerve sa infloreasca si in toamna, daca nu sufera de seceta.. atunci de obicei infloresc in toamna.
 

kerkyra

Well-Known Member
Astazi am fost in gradina si am vazut minunea: din cei 4 rizomi de la dna Pop, 2 aveau tije marisoare cu boboci, iar la unul parca se vedea o tija. Nu-mi vine sa cred ca sunt asa harnici, i-am primit recent. Poate pentru ca le-a mers bine, a plouat, a fost vreme blanda... Sper sa-i vad cu flori. O sa fac senzatie pe strada :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, anul asta le-a mers bine... le priesc foarte mult ploile de septembrie/octombrie. E posibil sa infloreasca si anul asta daca au avut apa din plin si caldura si loc bun.


kerkyra a spus:
Astazi am fost in gradina si am vazut minunea: din cei 4 rizomi de la dna Pop, 2 aveau tije marisoare cu boboci, iar la unul parca se vedea o tija. Nu-mi vine sa cred ca sunt asa harnici, i-am primit recent. Poate pentru ca le-a mers bine, a plouat, a fost vreme blanda... Sper sa-i vad cu flori. O sa fac senzatie pe strada :)
 
Eu deabia am plantat vreo 3 irisi acum si parca stau cu inima indoita deoarece stiu ca e tarziu pentru plantat irisi si nu stiu daca vor apuca sa faca radacini pana vine frigul . Ma gandeam si eu ca si Laura oare sa-i protejez putin , sa-i ajut sa inradacineze ?
 

fixpix

Active Member
De protejat cu ce si cum?
Eu stiu ca irisii se planteaza cat mai la suprafata, chiar cu rizomii expusi la intemperii.
Daca vrei sa ii acoperi cu ceva, poate mai rau le faci.
Dar poate nu zic bine...
 

bebe Iris

Active Member
nu vor pati nimic, e mai bine sa nu-i acoperi cu nimic...eventual cu un pic de nisip, daca chiar doresti :D
 

laural

Well-Known Member
Ok, multumesc. Ma gandeam ca fiind plantati la suprafata sa nu le dauneze frigul.....e primul an in care am irisi si chiar nu ma pricep...dar cu ajutorul vostru invat :hug:
 
Eu nu vroiam decat sa le pun niste frunze pana cand reusesc sa se prinda . Atat . Oricum sunt superficial ingropati ( de fapt cu rizomul putin afara) si ma gandeam ca poate caldura ii face sa se prinda mai repede, sa nu-i prinda bruma si inghetul ininte de a face radacini.
 

adrianam

Well-Known Member
Am impresia ca la astia care infloresc toamna, dureaza mai mult perioada de inflorire decat la cei care infloresc in iunie, cand este mult mai cald si se trec foarte repede.
Asa este?
Iar acum nici nu au prea multe plante cu flori care sa le faca concurenta!
Trebuie sa iau si eu cativa irisi din acestia remontanti, si ceva colchicum.
 

belisima

Well-Known Member
da ,adriana,asa esti,chiar asta am remarcat si eu,l-am avut pe cel bicolor inflorit,iar acum am boboci la unul galben care a avut flori si in vara,dar ar trebui sa se grabeasca oleaca :rofl: ca-l ia zapada
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca la miine s-au adunat toti irisii ciudati...dupa odraslele lui Bebe Iris ce au inflorit in august, acum si-a aflat de reinflorit odrasla lui Caramell :rofl: Bine ca n-a asteptat totusi prima ninsoare :evil:

 
Sus