Kalanchoe

D

dyayzh

Guest
Sa-ti spun fff sincer...i-am prins prin "uitare". L-am pus in pamant si m-am comportat cu el ca si cum ar fi planta prinsa.Era mic lastarul si acum am 3 crengute.
 

simonac

Member
gabiuta stiu ca se gasesc in comert, dar ai naibii nu vor sa le dea gratis...n-ar da nici macar o frunzulita sau un lastarel;si parca e mai frumos cand reusesti sa prinzi tu planta, decat s-o iei de-a gata..
o sa mai incerc si eu (numai sa-mi spui si care ar fi perioda optima); celalalt cred ca a avut si fainare si deasta a decedat (dupa ce i-am rupt din frunze, s.a)
 
D

dyayzh

Guest
Simona daca nu ai lastar pe care sa mai incerci spune-mi si-ti trimit eu:)
 

simonac

Member
merci mult dya, dar lasa ca o sa o jecmanesc pe soacra mea (din nou :twisted: ) cand ma voi duce pe la valcea...numai spune-mi daca este o perioda anume pt prinderea lastarilor de kalanchoe
 

rodica05

Member
Dya, cum "te pacalesc" de un butas de pumila?
Simona, sucuentele se prind pe toata perioada anului, trebuie doar sa-i prepari un sol nisipos (care ajuta la formarea radacinilor) si sa nu uzi. Dupa ce ai facut rost de lastar, lasi cateva zile sa se inchida rana, pui in pamantul mentionat mai sus si lasi din nou cateva zile - o saptamana pana la prima udare. Primele udari, nu vor fi abundente, pana la formarea radacinilor.
Cum spunea si Dya, ar fi bine sa cam uiti de ea.

Rodica
 
D

dyayzh

Guest
rodica...pai de cand tot astept raspunsul tau pentru pumila:rofl: ti-am scris ultima data sa-ti mai alegi cate ceva din albumul meu ca e prea mic coletul...si nu ai mai raspuns nimic:) daca imi raspunzi luni ai pumila la posta:)
 
A

Anonymous

Guest
Mignon are dreaptate!!1 Hariclea,sint super!!!!Eu parca am inebunit!!1am acum 10 ghivece cu kalanchoe...nu mai srtiu ce culori sint;abia astept sa vad ca fac floare.Oricum ca ale tale nu am(ca nici nu am vazut-vorba lui Mignon).
 

Roxana

Active Member
Gata! Nu mai sunt in randul celor carora nu le infloreste Kalanchoea. Tocmai azi am observat niste tije florale. Abia astept sa infloreasca sa vad macar ce culoare este.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aceasta planta mie nu mi-a inflorit niciodata.
I-am oferit conditiile necesare............dar :?
Voi faceti ceva deosebit??
Creste destul de repede,am mai multe culori intr-un ghiveci insa niciuna nu s-a indurat pina acum :( .
 

zamfira

Member
Iarna asta nici la mine nu a inflorit inca .Dar am una mai veche care a inflorit prin martie-aprilie si inca e inflorita , e drept ca are putine flori , dar a stat toata vara inflorita
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Le-am bodoganit,le-am pirit ca nu au fost infloritoare,le-am si certat chiar si iata surpriza,mare surpriza:au boboci. :)
Astept evolutia .Sa vedem cum si mai ales cind vor inflori :mrgreen: ca daca nuuuuuuuuu....... :eek:f:
 
D

dyayzh

Guest
Are boboci pumila...cum apar florile pun poze..sunt curioasa care e diferenta intre ea si celelalte
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut boboci in 4 ianuarie.Suntem in 2.....si ceva ale aceleeasi luni! :roll:
Bobocii s-au marit ce-i drept destul de mult dar de inflorit,ioc!!!!
Or mai avea de gind mult sa stea asa? :?
 

roxy

Member
Gabiuta, bobocii mei sunt formati de prin decembrie si inca se chinuie. deci mai ai de asteptat sau poate ale tale sunt mai harnicute :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Eu am 13 ghivece cu kalanchoe.Toate au bobocei din decembrie,dar se lasa greu!!!Odata cu cea rosie la care i-am pus poza,a mai inceput una.Acum aia rosie are 4 floricele,iar cealalta arata as:

Am botezat-o eu "mozaic" fiindca are floricele in diferite nuante de frez,ajungind unele chiar portocaliu deschis.
 
Sus