Kalanchoe

mymo

Active Member
Are dreptate v.cristina.Eu am lasat una portocalie la soare si i-a ars frunzele.Nu am decat 4 dar la tin pe terasa,nu le bate soarele dar au lumina
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aveti grija si UNDE anume gasiti o informatie sau alta. De teorie suntem cu totii satui. Daca planta este tinuta la soare tot timpul va inflori tot timpul. Daca este mutata brusc la soare, evident ca se va arde. Tot asa se intampla si cu cactusii si nu puteti spune despre ei ca nu le place soarele, nu?
 

rodica05

Member
Daca ai sa scoti planta din pamant ai sa constati ca nu mai are radacini si din aceasta cauza au crescut pe planta. Poti taia de sub radacinile aeriene si replanta, dupa ce lasi rana sa se vindece 2-3 zile.
 

Bridget

Member
:eek: eu abia acum aflu ca plantuta mea nu iubeste apa din belsug...
am si eu o kalanchoe de vreo 4-5 luni, si a inflorit continuu, si i-am pus apa ff multa. de-acum am sa am grija sa nu-i mai ramana apa in tavita. sper sa nu le pierd.
 

rodica05

Member
Nu apa! O pui pe un ziar sa se usuce rana. Prepari un substrat pentru plante suculente (cactusi), in care adaugi si putin nisip si o replantezi.
 

Roxana

Active Member
rodica05 a spus:
Daca ai sa scoti planta din pamant ai sa constati ca nu mai are radacini si din aceasta cauza au crescut pe planta.
nu mai are radacini :eek: pai cu radacinile pe care le avea ce s-a intamplat? acum ele cum se hranesc?
 

rodica05

Member
Nu mai sunt vii radacinile vechi. Fie i-ai dat apa multa si au putrezit, fie ceva nu i-a placut si si-a pierdut radacinile. DIn aceasta cauza a facut radacinile noi, pentru a trage apa din atmosfera si a te anunta ca nu mai sunt alte radacini.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa,d ar daca vei scoate planta din ghiveci iti vei da seama despre ce vorbesc.
 

albela

Active Member
Si eu am patit acelasi lucru. Planta mea a facut radacini aeriene si nu stiam de ce. Noroc cu voi :oops: .
 

Roxana

Active Member
mai nu cred ca moare ca isi absoarde umiditatea din atmosfera. asteptam sa vedem ce zice Rodica.
 
Sus