La mosie - Iris

iris

Active Member
fixpix a spus:
asa mai merge! ce atata tentyi? (porumb).
deci esti o mica mosieritza???
:mrgreen:
:rofl: Mosieritza e mult spus. Eu ii spun "mosie" avand in vedere ca, este situata in mijlocul unui camp. Terenul fiind amplasat intre doua sate si suntem singurii 'nebuni" care au construit ceva . Cea mai apropiata casa se afla la aproximativ 3 km; dar este liniste de auzi si greierii cantand. In zona seara apar fazanii cateodata si vulpea si avem vizitatori si o familie de ciute(caprioare ). :dans: Dar ce este si mai trendy ......avem rate salbatice , la capatul mosiei existand un mini lac natural unde si-au facut cuib. Zona nu prea este cunoscuta deocamdata cu toate ca avem acces sosea asfaltata si retea de apa curenta. Ce ne-a determinat sa construim aici a fost faptul ca, zona este prevazuta pentru case de vacanta si pensiuni turistice fiind terenuri intravilane ; dar ce este si mai ok este interzis in aceasta zona cresterea animalelor ...asa ca am scapat (in cazul in care voi avea candva vecini) de vaci, porci si alte oratanii. :) Sincer eu sper sa nu apara nimeni prin apropiere ....nu imi doresc sa ascult muzica non-stop. :D
 

tzushuca

Member
fericitilor
chiar e un colt de rai
si noi am fost sa udam nucul si
am vazut un iepure fugind pe langa noi ieri
 

iris

Active Member
tzushuca a spus:
fericitilor
chiar e un colt de rai
si noi am fost sa udam nucul si
am vazut un iepure fugind pe langa noi ieri
:x Nu-mi pomenii de iepuri mi-au ros in iarna trecuta trei meri (ce nu se aflau in zona protejata adica in afara gardului).
Sa va spun o faza super tare. Am tot incercat sa prindem fazani vii ( nu pt. consum ci pentru frumusetea lor - le-ar sta tare bine intr-o voliera acolo la mosie :) )am incercat doua metode cea cu borcanul si mai nou porumb dulce tinut in alcool in sperantza ca dupa consum alcoolul ii v-a "lovii" pana dimineata in tartacuta. A doua zi nimic; porumbul mancat dar in zona nici un faza mort de beat. :x Concluzia si printre fazani exista indivizi rezistenti la efectele alcoolului. :)
Daca cunoasteti o metoda prin care as putea prinde fazanii teferi si nevatamati va rog indurativa ....pacat de atata palinca de prune. :)
 

fixpix

Active Member
nu prea cred ca o sa ai bafta!
si nah... in voliera? tie ti-ar place?
:rofl: :rofl: :rofl:
stiu ca in tinerete, eram pe camp la cules cartofi si cumva am prins vreo 3-4 pui de fazan.
i-am pus intr-o lada cu plasa de sarma si pana a doua zi... unu era mort - prins intre ochiurile de sarma si ceilalti... valea...
nu stiu nici azi ce s-a intamplat cu ei...
poate daca cumperi pui de fazan...stiu ca undeva se vand da nu stiu unde. si asa, sa-i cresti tu, sa-i domesticesti...
 

iris

Active Member
:D Adevar graiesti. Nu eu sunt cu pata pusa pe ei ; sotul vrea sa-mi dovedeasca calitatile de vanator cica voi barbatii le avetzi in sange.....dar pana la urma cred ca va renuntza.
 

fixpix

Active Member
mai stii???
poate reuseste cu doua bile legate cu un siret...cu care sa impiedice fazanii care o iau la sanatoasa cand il vede !!!

in sange zici?

hmmm...
 

iris

Active Member
Teoretic "in sange" acu' depinde si ce grupa sanguina ai! :giggle: Eu zic asa dupa fotografii ca ai 01! :) Dar cu B3 erai de nota 10 la vanatoare (nu-ti spun de ce )! :giggle:
 

fixpix

Active Member
iris...crede-ma ca habar n-am ce grupa am. pentru buletin mi s-a stabilit grupa...da aia era demult...si cum nu am avut nevoie de informatia asta...

dar probabil ai dreptate....ca n-am nici un arc sau sulitza acasa...
 

sorina

Active Member
Iris , superba Gradina de la mosie , frumoasa si cu gust . Toata munca de acolo , doar tu si sotul ???? Va admir si sa-ti traiasca :" motoristu ala mic "
Zi-mi te rog de ce ai pus capsunii in acel mod ???? Nu transpira radacinile sub folie ???? Le uzi doar la gaurica :rofl: ( n-am cum sa formulez altfel :oops:
 

iris

Active Member
sorina a spus:
Iris , superba Gradina de la mosie , frumoasa si cu gust . Toata munca de acolo , doar tu si sotul ???? Va admir si sa-ti traiasca :" motoristu ala mic "
Zi-mi te rog de ce ai pus capsunii in acel mod ???? Nu transpira radacinile sub folie ???? Le uzi doar la gaurica :rofl: ( n-am cum sa formulez altfel :oops:
Multzumesc de apreciere. Tot ceea ce se vede este munca noastra. Doi ambitiosi :) eu cu florile, sotul cu vita-de-vie, pomii fructiferi si capsunii . Nu pot sa-ti descriu sentimentul cand vezi pe zi ce trece ca, pe terenul ce era gol ca-n palma azi infloresc peste 80 de trandafiri cataratori si pomii fructiferi plantati in urma cu doi ani incep sa dea roade( anul acesta am plantat peste 100 de pomi fructiferi insa doar in primavara viitoare vom fi siguri care sau prins). La capsuni avem ajutor motociclistul Mihnea ......... la cules si papat. 8) Anul acesta am renuntzat la furtunele perforate de sub folie deoarece se intampla sa mai ramanem fara apa de la retea asa ca, le-am udat cu stropitoarea de doua ori pe saptamana, nu sunt foarte multe. Nu am udat la fiecare capsuna ( adica gaura) ci cum s-a nimerit, apa se prelinge de pe folie in gauri si pe laterale iar umezeala ce ajunge sub folie este suficienta.Am hotarat sa punem capsunii pe folie deoarece nu se murdaresc fructele cu noroi dupa fiecare ploaie si rezista mai bine la seceta ;umezeala se pastreaza sub folia neagra mai mult timp .
 

sorina

Active Member
Foarte interesant Iris cred ca am sa procedez si eu la anul tot asa . Tot respectul si admiratia mea pentru ceea ce ati realizat acolo si nu e deloc un compliment gratuit , stiu ca in spatele acestor frumuseti este o munca enorma si muuuulta pasiune . Sa va tina D-ze in putere si sanatosi pe toti 3 ...... :D :D :D :D
 

iraira

Member
Felicitari Iris.Si noi avem un astfel de teren si stim ce munca este...Oricum, la noi este primul an de munca...asa incat rezultatele sunt mai indepartate inca...
 

pupu

Member
iris a spus:
Daca cunoasteti o metoda prin care as putea prinde fazanii teferi si nevatamati va rog indurativa ....pacat de atata palinca de prune. :)
o cutie cu pereti de plasa de rapitz cu usa ridicata si ceva mancare inauntru, dar trebuie sa stai pe langa cutie..... e mai grea

sau

cu lat, roaga-l pe sot sa puna lat pe "cararile" facute de animale, sigur prinde iepuri, dar fazani nu stiu, dar ma interesez...

cred ca betivul de fazan e rasturnat printr-un cotlon si acum si le povesteste baitilor ce palinca buna faceti voi....
 

ladybird

Member
Vreau ceva informatii daca se poate despre cum ai pus capsunii.
Am si eu la curte o gradina si am capsuni nu zic nu da ii napadesc buruienile si tare des trebuie sa intru intre ei plus ca se murdaresc asa cum ai zis si tu.
Cand si cum sa schimb sistemul?Anul asta dupa recolta prin august ar fi OK da ii scot pe toti si pun folie sau cum sa fac?? Ce fel de folie este?
 

iris

Active Member
pupu a spus:
iris a spus:
Daca cunoasteti o metoda prin care as putea prinde fazanii teferi si nevatamati va rog indurativa ....pacat de atata palinca de prune. :)
o cutie cu pereti de plasa de rapitz cu usa ridicata si ceva mancare inauntru, dar trebuie sa stai pe langa cutie..... e mai grea

sau

cu lat, roaga-l pe sot sa puna lat pe "cararile" facute de animale, sigur prinde iepuri, dar fazani nu stiu, dar ma interesez...

cred ca betivul de fazan e rasturnat printr-un cotlon si acum si le povesteste baitilor ce palinca buna faceti voi....
Multzumesc pentru ideei. Am sa-i citesc sotului variantele; eu sper sa renuntze....sau cel putin pana la iarna cand sustine ca metodele lui ar trebuii sa dea roade, hrana fiind putina pe camp. :D
 

iris

Active Member
ladybird a spus:
Vreau ceva informatii daca se poate despre cum ai pus capsunii.
Am si eu la curte o gradina si am capsuni nu zic nu da ii napadesc buruienile si tare des trebuie sa intru intre ei plus ca se murdaresc asa cum ai zis si tu.
Cand si cum sa schimb sistemul?Anul asta dupa recolta prin august ar fi OK da ii scot pe toti si pun folie sau cum sa fac?? Ce fel de folie este?
Perioada ideala pentru a muta capsunii este August. Tehnologia :) nu este complicata,daca ai rabdare am sa mut si eu in august cativa pui de capsuni si-am sa fac cateva poze cu procedeul in sine. Cat despre folie; exista folie speciala prevazuta cu aceste orificii ( gauri ) am vazut zilele trecute de vanzare in OBI avea o lungime de 10m si o latime de 1,50m. Eu am primit folia de la o persoana ce si-a infiinta o plantatie cu capsuni ( nu am avut nevoie de foarte multa :) ) dar daca nu gasesti realizeaza tu una.Cumpara orice folie neagra (am vazut de vanzare chiar si in practiker banala folie neagra mai subtire de cat cea pentru iazuri ) si decupezi gauri in ea.
 
Sus