Lamai din seminte

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu , eu am soiuri cu fructe , lamaiul si portocalul au deja cateva fructe formate dar nu stiu exact cat sunt de sensibile la sol

Pe ei as vrea sa i pun fie pe citrange fie pe grapefruit

Legat se pui , da , nu se merita , mai ales daca sunt din lamai
 

marq

Member
N-am inteles ultima proprozitie.
Mai era o intrebare... daca ar fi mai indicat sa le pun ceva in cap paharelelor sa fac minisere sau sa-i las sa se adapteze la mediul din camera. Ii stropesc putin de tot zilnic.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu au nevoie de niciuna dun cele de mai sus , nici stropiti nici de sera

Am zis ca nu se merita sa cultivi seminte de lamai
 

marq

Member
Daca nu merita... nu pun. Cand vor mai creste am sa-i mai pozez, sunt curios sa vad cat cresc iarna. Sper sa am si temperatura peste 20 grade ca sa fie active radacinile(viitoarele).
 

marq

Member
Si mai bine, merci de informatie. De ce se vehicula 20-25 grade pentru radacini active sau se refera doar la limite superioare?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
0-12 C - radacini in "stand-by"

20-25 C - optim crestere

35 si peste - aceleasi pagube ca la un inghet la radacina


intre ele e orice posibil
 

marq

Member
Merci de lamuriri, e bine ca le-ai centralizat caci citind in n-spe mii de pagini de forum nu le lamurisem eu prea bine, stiam ca extremele nu sunt indicate, dar nu stiam precis de ecartul optim de temperaturi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu-mi vine sa cred, ce i-ai facut, ai folosit fertilizant? Eu am avut mai multi lamai si portocali si mandarini din seminte puse in pamant de acum 10 ani, acum am ramas cu 2 mari de tot si nimic!
Asta sigur nu e lamai, ce este, mandarin?
 

marq

Member
Cred ca e un grepfruit. Nu i-am facut nimic, a stat doar intr-o minisera facuta dintr-un pet de 5 l, la gramada cu alte plante - pentru poza l-am separat cu o foaie. Si probabil temperatura scazuta de peste iarna l-a determinat sa infloreasca.
 
Sus