Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

LadyBug

Well-Known Member
Eu am alb simplu, a primit mama de la o vecina, si am pus lastari in apa si s-au prins foarte repede, insa cand erau infloriti, ca inainte sa infloreasca, iarna, am incercat si nu prea se prindeau, cred ca erau lastarii prea "vechi"... dupa care am cumparat unul rosu(dar nu prea era asa rosu, un fel de roz inchis, daca nu ma insel) , apoi unul roz, iar de curand am gasit un roz pal si unul rosiatic cu dungi albe, mi se par foarte usor de crescut fata de plantele cu care sunt eu obisnuita, plus ca infloresc mai toata vara. As vrea tare mult si rosu inchis, si din aceia amintiti in postarea mea anterioara, plus ca am vazut poze cu unii care au forma a florii asemanatoare cu trandafirii cu putini zimti pe margine, sau unii care au flori foarte mari.

Anamaria, ce soiuri ai acum disponibile?
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Pe mine chiar nu ma intereseaza sa fie mare, ci sa fie mai ieftin, ma multumesc si cu butasi neinradacinati, dar sa fie de la momentul cand incep sa infloreasca, din varf, ca se prind fara probleme in acest caz. Ei cresc foarte repede si in pamant de gradina, nici macat nu le-am pus pamant afanat, cumparat, as baga leandrii la categoria "plante indestructibile", categorie existenta pe unele site-uri.
Nu stiam ca e asa galben si nici ca sunt pe mov, chiar as vrea si eu asa ceva.
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, buna idee, multumesc, si asa fac o comanda la dansa la inceputul lui octombrie. Dar intai sa vad ce are disponibil Anamaria :)
 

geodezia

Well-Known Member
Fetelor dragi constat ca leandri mei au facut pastai dar sunt verzi
na din experienta voastra se mai usuca sau le rup ?
calypso le are de cel putin o luna dar nu dau semn sa se usuce
vad ca si salmonul are si tot verzi sunt
multumesc
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
se vor usca ,dar mai tarziu ,undeva prin decembrie -ianuarie ,e bine sa nu lasi chiar toate pastaile pe planta ,doaar atatea cat crezi ca vei avea nevoie ,pt ca si cresterea pastailor ia energie de la planta .
intr-o pastaie mai mare pot fi i 100 de seminte ;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Azi am dus in casa ultimii leandri, cei mai mari si rezistenti. Ceilalti sunt deja la scut. Desi nu au inflorit prea bogat anul acesta, la produs pastai au fost unul mai harnic decat altul. N-am mai vazut atatea pastai pana acum. La unii fiecare floare a fructificat. Am avut ce taia si curata. Am deja destui leandri ca sa ma apuc de inmultit si din seminte. Dureaza cateva luni cresterea pastailor si maturizarea semintelor. Asa ca, Geo, daca te incumeti iti trebuie intai rabdare. Planta isi vede de treaba singura si iti va da de stire cand sunt coapte semintele. Pastaia se va desface de la sine eliberand semintele pufoase. Apoi spor la treaba si rabdare din plin! De la samanta la puiut si planta florifera e iarasi destul...
 

geodezia

Well-Known Member
acum asta este ii astept apa au pamint au caldurica este nu multa dar e bine 15 grade deci rabdare am treaba lor acum
multumesc pt informatii teren necunoscut total pt mine din cauza voastra m-am apucat de ei va pup
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu inca nu am adus leandrii inauntru, afara teoretic nu e foarte-foarte frig noaptea, practic e mai frig decat zice termometrul, plus ca am si alte plante mai putin rezistente la frig (teoretic) dar inca nu le pot face casuta de iarna.
 

AnDu

Active Member
Care m.ai tundeti leandru rosu batut sau simplu,galben,alb simplu sau piersic" as dori sa cumpar si eu... :( :D nu am decat roz batut,roz simplu si alb batut....
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus