Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superb remember... Mi-era dor de florile lor. Si daca tot ne-ai starnit, vino si cu detalii privind identitatea. Nu de alta dar sa stiu pe cine sa pun pe lista de dorinte pentru anul asta. Pana una-alta as da cu presupusul:
1 Papa Gambetta?
2 Mrs Roeding ?
3 poza de grup
4 Hariet Newding
5 Maria Gambetta?
6 ... ??? (Imi place mult.)
7 Habos??
8 Soeur Agnes
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Papa Gambetta.
Mrs Roeding
grup
Harriet Newding
Claude ( botezat de mine ,obtinut din seminte ) este foarte florifer,frunze mici inguste ,seamana la habitat cu Papa G ,creste ordonat si incet .
no name -din seminte
Habos ( sunt convinsa 95% ca e Louis Pouget)
Soeur Agnes .

@Adina-Ioana ,ai cam presupus bine :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
@sannamaria , daca inmultesti pe cel no name si pe "Claude" sunt amatoare. Trece-ma, te rog, pe lista de asteptare.
Si mai am o curiozitate. Stiu ca am mai discutat la un moment dat de un top al preferintelor. Care ar fi, Anna, un top 5 al preferatilor tai dupa inflorirea de anul trecut? Cum ai o colectie destul de variata si ai termen de comparatie, care ar fi leandrii care nu se dezmint an de an si infloresc abundent?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
@Adina-Ioana ,sa-mi duci aminte la primavara cand incep taierile .
ca si inflorire-
1.Papa G
2.Dottore
3Jannoch
4Claude
5.Soeur Agnes
si tot in primele cinci ar trebuii sa fie ca si inflorire somon simplu ,Emil Sahut ,Alsace si Luteum plenum doar ca ultimul e dublu si cei dubli sunt un pic cam urati cu florile trecute :gandit:

mi se par foarte slabi si ca inflorire si ca rezisteta la boli ,daunatori -Isle of capri si Oasis, daca ii pierd si in iarna asta nu o sa-i mai cumpar niciodata ,deja pe astia doi i-am cumparat de cel putin cinci ori :nu stiu:
la voi cum se comporta?
 
Ultima editare:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
un somon inchis cu flori mari -seamana foarte bine cu Papa Gambetta doar ca e mult mai deschis .
WP_20150817_12_48_18_Pro.jpg

Provance
WP_20150817_12_49_14_Pro.jpg
Ciclamenes piros cirmos
WP_20150817_12_51_33_Pro.jpg
un pucci fals care c red ca e Petit salmon.

WP_20150817_12_47_55_Pro.jpg
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Minunati! Mi-e dor de florile lor.
Imi pare rau de pataniile tale, Anna, cu cei doi leandri. Eu nu am aceste varietati, asa ca nu pot confirma, nici infirma sensibilitatea lor. Din varietatile pe care le am nu am pierdut niciuna pana acum si sper s-o tina tot asa. Nu am insa prea multe varietati (doar 20), nici prea vechi. Unii leandri au doar 1-2 ani la mine, asa ca inca nu ma pot pronunta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si mie mi-e dor de ei :inlove:am observat ca tot mai des ii vizitez in pivnita :-D si deja am inceput sa culeg semintele ;-)
 
Ultima editare:

belisima

Well-Known Member
eu il am pe oasis, a fost tuns drastic in primavara trecuta si pana toamna a inflorit superb, in schimb l-am tuns pe maria gambeta si a murit...de ce , nu stiu, poate de la paduchii rosii , dar erau inca afara . nici eu nu-l mai cumpar pe maria, prefer sa iau un papa gambeta
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Se pare ca evolutia lor e diferita de la gospodarie la gospodarie. La mine Maria Gambetta e in topul preferintelor. L-am admirat doar doua veri, caci e planta tanara. A inflorit superb in ambele dati, desi a fost tuns serios in primul an dupa inflorire. Mi se pare un leandru harnicut, iar galbenul intens pe care il are cand infloreste e pentru mine irezistibil.
Iata-l la finalul verii trecute:
 
Ultima editare:

AnDu

Active Member
Se pare ca evolutia lor e diferita de la gospodarie la gospodarie. La mine Maria Gambetta e in topul preferintelor. L-am admirat doar doua veri, caci e planta tanara. A inflorit superb in ambele dati, desi a fost tuns serios in primul an dupa inflorire. Mi se pare un leandru harnicut, iar galbenul intens pe care il are cand infloreste e pentru mine irezistibil.
Iata-l la finalul verii trecute:
Poate ai butasi. As dori si eu un puiuț....ca e superb :D :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
@Adina-Ioana ,e superb !:clap:
eu am avut doua ,unu am pierdut in primavara trecuta ,l-am tuns si eu si a murit ,celalalt e cam labratat,ca si tufa nu prea pot sa spun ca imi place ,dar are o culoare superba si merita tinut ;-)

ps ; la voi care e top 5 la inflorire ?:-D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de aprecieri. In ce priveste tunderea drastica stiti ca nu ma dau deloc indarat de la asta. Am facut-o de trei ori si v-am prezentat experienta mea. Avantajul e ca plantele se dezvolta frumos, se indesesc. Exista si dezavantaje, cel evident - amanarea infloririi (semnificative) pana anul urmator si prezenta unui risc de pierdere a plantei. La mine s-a dovedit aproape zero. Cred ca momentul in care se face tunderea e important, respectiv Starea vremii. Nu am facut tunderi decat pe vreme calda si uscata. Vremea umeda, ori ploile predispun la imbolnavirea plantelor, bolile fungice dezvoltandu-se usor in conditiile in care am produs plantelor o gramada de rani prin taiere.

Un top 5 relevant mi-e greu sa fac deoarece colectionez leandrii doar de vreo 3 ani, prin urmare nu toti mi-au aratat ce pot fiind plante tinere (1-2 ani). Insa imi dau cu parerea, fara a fi neaparat un clasament.
Alsace (inflorire indelungata, flori multe si destul de rezistente in timp, pauze scurte intre infloriri)
Papa Gambetta (infloricios nevoie mare, crestere compacta, aspect de tufa)
Louis Pouget (flori imense, buchete semnificative, parfum cu dezavantajul ca fiind flori duble ploaia le pateaza usor)
Mont Blanc (parfum intens, buchete mari, bogate cu acelasi dezavantaj ca predecesorul)
Roseum plenum (clasicul leandru din gradinile gospodarilor)

P. S.: nici Soeur Agnes nu e mai prejos, dar deja am depasit top 5

Nu pot sa nu mentionez pe cei care m-au cucerit prin frumusetea florilor. Multi sunt inca mici si nu pot incanta prin inflorire bogata: Angiolo Pucci , luteum plenum , Apricot Queen , roscatii si mai ales Chopin .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ahhh ce frumuseti :clap:
sunt de acord cu tine in cea ce priveste tunderea,le face bine ,daca vrem tufe frumoase!si eu ii cam tund ,doar ca la unii aman tunderea ca sa-l vad inflorit la mine ,sa vad prima floare ,si se intimpla sa astept si doi ani,timp in care leandrul ajune mare si eventual labratat :-D

chiar m-am gandit ca l-am uitat pe Pucci ,Alsace care si ei sunt foarte floriferi si mai sunt cativa ,cred ca mi-ar trebuii o lista de 20 :D
Chopin e o bomboana ,nu as renunta la el pt nimic !
 

lelia

Well-Known Member
Sunt ireali ....sunt atât de frumoși ....iar acest remember ne aduce mai aproape de frumoasele zile pline de culoare și parfum.Să va trăiască ,sa se înmulțească și mereu să înflorească !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus