Maci

Cristiana

Member
Mihai, eu am cumparat seminte de maci pereni de pe ebay, de la Seedsmart parca, aveau multe varietati. Daca-mi aduc bine aminte, eu am cumparat un plic cu mix, si unul cu Danish Flag, care daca va arata ca in poza va fi un adevarat spectacol.
 
mai mult maci, va rooog!!!

in primul rand vreau sa spun ca "va iubesc!" fiindca promovati si alte flori decat cele "normale" care-s pe toate gardurile

despre P orientalis, va recomand sincer sa-i cumparati ca plante deja crescute in ghiveci sau sub forma de rizomi deoarece este mai sigur. Prin seminte tb sa asteptati un pic cam mult...dar pentru pasionati merita.

pentru cunoscatori insa va recomand ceva cu adevarat sublim:
Papaver nudicaule -- tot peren, pentru alpinarii, jardiniere sau vase de piatra

(am aruncat o nada... :wink: )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
http://www.seedman.com/image/d9826a.jpg
:eek: ai aruncat-o dar stiai sigur ca ne prinzi..........
Waw!Da,da,da..........

Acum fie-mi iertata intrebarea Chrystal :de unde as putea avea eu in gradina /de vreo doi ani incoace/ maci batuti mov,roz,mov inchis si un roz-alburiu?
Nu am avut nici rizomi si nici seminte.Cit de tare sa fi batut vintul in zona sa le aduca :?: ca de unde nu stiu........... :?
 
daca sunt din speciile P. rhoeas sau P. somniferum, deci maci anuali, acestia sunt raspinditi de insecte si pasari (care se hranesc cu ele si le mai depoziteaza ---mai ales furnicile). Pasarile care mananca aceste seminte nu le digera complet... In cazul lui P. orientalis nu stiu zau...probabil ca are si el ceva mod de raspandire asemanator doar semintele sunt la fel (nu contin opium).
Cineva pe o distanta de cativa km are parintii generatiei (Startrek) de la tine. Faptul ca ai asa o diversitate inseamna ca s-a format acolo o populatie in care legile genetice ale ereditatii isi fac treaba. scuze pt limbaj
 

isabella

Active Member
Eu am gasit azi in Kaufland seminte de maci de gradina si mi-am luat patru pliculete :D, soiul este ESCHSCHLOZIA CALIFORNICA. Pe plic sunt desenati maci rosii, galbeni, portocalii, albi, rozalii. Made in Hungary, de la Kertimag.
 
A

Anonymous

Guest
Mihai63,
am cumparat si eu plicurile unguresti,SINT NUMAI SI NUMAI LA kAUFLAND
Plicul are in partea de sus culoarea indigo.Este inscriptionat mai intii in maghiara si apoi in limba romana.
Mac de gradina,asta scrie.Trebuie sa cotrobaiesti bine in standul respectiv,deoarece este dificil de identificat.
Daca nu gasesti,nu te descurci,spune-mi repede ca sa-ti cumpar eu. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
M-am uitat,am vazut si acum intreb :
A luat cineva de la ei?
Preturile sunt pentru planta inradacinata si cit de mare este ?
Banuiesc ca nu un cos, de ex cu scinteiuta curgatoare ,care costa 9 lei.Asta este un pret mic........insa as vrea sa stiu fiindca altfel preturile nu se justifica la multe plante :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
IZA a spus:
Macii aceia sunt tare frumosi asa e si vreau sa va spun ca mama a cumparat 2 plicuri . I-a amestecat cu nisip si i-a semanat. Un rand lung ati vazut. Eu i-am semanat printre trandafiri si am avut idee buna pentru ca exact atunci cand trandafirii erau intr-o pauza de inflorire( doar asa mai razlet) erau macii infloriti. Nu tine mult timp floarea, cred 2 zile 3 dar sunt mai multe flori pe tulpina.Inca ceva in legatura cu macii ....... am observat cu uimire ca au rasarit in toamna plantute din semintele scuturate. Erau pana acum o saptamana neinghetate. Acum e inca zapada si nu stiu ce e acolo. Sunt chiar curioasa daca vor trece cu bine peste iarna. 90% ca da pana acum. OOOPS, AM VORBIT DE MACI LA TRANDAFIRI, SCUZE CORNELIA :oops: De cei californieni vb la maci.......... :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Tineti va rog minte ca sint maci de mai multe feluri... pereni si anuali. Cei pereni comercializati sub forma de radacina sint de obicei maci orientali care sint pereni. Mai sint si maci pereni de Islanda si maci pereni de California. Cei de California nu cred ca rezista la noi peste iarna, cei de islanda in mod cert rezista..
Cam toti pot creste in ghiveci daca primesc suficienta apa si soare dar eu nu am incercat in ghiveci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit si la mine primii maci orientali in 2009. Se mai pregatesc o gramada...

 
Sus