Maci

A

Anonymous

Guest
popgeo a spus:
Au inflorit si la mine primii maci orientali in 2009. Se mai pregatesc o gramada...

am avut si io d-astia anul trecut
am cumparat un ghiveci cu vreo 5-6 coloruri.albi,ga;lbeni,orange si grena si parca erau si unii banan
 

fixpix

Active Member
misto macii geo si micha.
is pereni, nu? cred ca incep si io sa am d-astia "parosi" si cica ar trebui sa fie si din aia albastri dar is asa mititei si parca nu mai misca deloc...

pai elf... daca erau din astia...cred ca ar trebui sa mai ai...ca lol is pereni :)

dana... cica ai postat albumu cu maci da l-ai pus pe cel cu gradina... si tot caut io macii si apoi vad linku pe stanga :):):)
da nu-i bai....ca am prins ceva idei de la tine din album...
imi place idea cu ghiveci-in-ghiveci si semper pe margini... super!
si agavele alea care par plantate in gradina, ASA sunt? sau le-ai pus ghivecele in pamant? adica... peste iarna tot acolo sau le scoti?
imi place cea dungata (variegata)...cand iti face un puiut mic... punem de-un schimb ???

:rofl:
 

michaela

Active Member
Da, ai mei sunt pereni... visez si la alte culori, dar tot asa mari ca astia.....au pana la 20cm diametrul florii.... :visator:
 
A

Anonymous

Guest
aia-i baiu.ca nu stiu daca erau pereni,in locul unde i-am pus nu dau semne sa iasa.....ar trebui sa le fie rushine ca nu-s pereni
baiu mare e ca io i-am luat de la opepiniera in drum spre craiova si acu nu mai am drum pe acolo si nici nu stiu daca mai au
sper ca macar macii californieni sa binevoiasca sa scoata nasu la soare
hm......maci albastrii........pe aia de obicei ii visez!:D
 

fixpix

Active Member
daaa.... si io... da is asa mititei. din seminte. si is amestecati cu altii... sper sa fie si albastri printre ei :):):)
 
A

Anonymous

Guest
in semintele mele de maci islandezi apar numa alb,2 nuante de galben,orange (iar cateva) roz si roshii
daca am noroc mai apare cate unu grena
darde maci albastrii recunosc ca n-am vazut seminte
am vazut de mult in state,langa boston....dar a trecut o vesnicie de atunci
m-a dus pe mine mintea sa incerc sa culeg niste seminte ,dar erau in mijlocul aranjamentului
si ete asha ajungi sa regretzi toata viatza nefacutele! :)
 
A

Anonymous

Guest
cica visele sunt inca pe gratis.atunci de ce sa nu visam
acu serios vorbind au aparut si al noi o groaza de plante care pana acu le vedeam doar pe site-urile straineze........cien stie cum ne sare norocu in cale cu niste maci albastrii?
 
A

Anonymous

Guest
ca sa stie cui ma adresez si de ce off topic daca vb de maci?
 

albela

Active Member
De multe ori se intelege si fara a mai cita mesajul respectiv. E de preferat ca in aceste cazuri sa evitam citarea pentru a nu incarca topicul cu n repetari.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Scrii cu citat cand raspunzi la o postare mai veche,nu chiar la cea de dinaintea ta.
 

v.cristina

Active Member
Elfa_a eu am vazut oferta de maci albastrii in catalogul de la bekker ..parca :gandit:

cat despre ceea ce spune iudit ..perfect adevarat si pe mine ma deruteaza uneori postarile pentru ca nu stiu de unde incep 8)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Elf_a a spus:
cica visele sunt inca pe gratis.atunci de ce sa nu visam
acu serios vorbind au aparut si al noi o groaza de plante care pana acu le vedeam doar pe site-urile straineze........cien stie cum ne sare norocu in cale cu niste maci albastrii?
ca sa fac o completare cu Macii albastrii... Se numesc Meconopsis, provin din himalaya si sint dificil de crescut in gradinile noastre. Nu le place seceta sau caldura mare si nici iernile cu multa apa. Deci atentie par foarte dificil de tinut in gradina in zonele cu clima temperat continentala.
Cel mai usor de incercat ar fi Meconopsis betonicifolia si hibrizii lui. Sint dificili de germinat si dificil de crescut in conditiile noastre de clima, dar cum majoritatea semintzeleor sint de la hibrizii mai noi, nu se stie care da de unul mai rezistent .

Se poate citi mai mult la www.meconopsis.org
 

lili

Member
Meconopsisii!!!!!
Basca, le mai trebuie si sol acru (acid), le place in grupuri, pozitii umbroase (dar nu de oricare...cele filtrate) si soare pe comanda (dimineata si seara) :gandit: )...asadar sanse mai putine, dar VOINTA E MARE!!!! :rofl: :incapatanat:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca ar merge mai bine intr-o gradina la munte. Cine are asa ceva ar fi cel mai potrivit de incercat.
 
Sus