Masdevallia

cornelia

Fondator
Membru staff
Este un gen care numara 350 de specii, care provin de obicei din zone tropicale montane, mai reci si cu umiditate ridicata. Masdevalliile sunt cunoscute pentru florile lor spectaculoase care constau in doua sepale unite intr-o formatiune tubifera. Cei mai multi hibrizi sunt compacti si se acomodeaza cu usurinta ca planta tinuta pe pervaz.

Album

Sursa imaginilor: Webshots.com

Lumina
Masdevaliile au nevoie de aceeasi cantitate de lumina ca si Phalaenopsis. Lumina poate fi intensa daca temperatura mediului ambiant este mai scazuta. Plantele se dezvolta bine la lumina fluorescenta iar vara pot fi tinute afara, la umbra. Cand este foarte cald sau cand soarele direct este foarte intens, se recomanda umbrirea partiala.

Temperatura
Sunt plante de sera rece sau temperata. Daca temperaturile ridicate persista plante vor creste lent si in final vor muri. Noptile reci ajuta la reducerea stresului provocat de caldura de peste zi. Noptile ideale pentru ele sunt la 13-18 gr. C iar temperatura peste zi nu mai mare de 18-24 gr. C. Se recomanda pulverizarea plantelor asa incat temperatura sa scada un pic, iar umiditatea sa fie cat mai aproape de cea din zonele lor de origine. Evitati temperatura de peste 27 gr. C.

Udare si umiditate
Apa este un factor important pentru aceste plante pentru ca depoziteaza in tesuturi cantitati minime. Este necesar ca intre doua udari pamantul sa se usuce complet. Cu un drenaj bun, umiditatea constanta nu este riscanta. Se va folosi apa de buna calitate (fara impuritati). Umiditatea ideala pentru Masdevallia este de 60-80%. Daca vreti sa cultivati plantele pe pervaz in casa, asezati-le pe o tavita cu pietricele si apa, pentru a creste UR din preajma lor. Daca le cresteti intr-o sera este indicata o instalatie de umidificare a aerului. Daca peste vara tineti planta afara va fi nevoie s-o udati mai des.

Fertilizare
Se fertilizeaza regulat cu ingrasaminte diluate ca si concentratie pe toata perioada de crestere (NPK 30-10-10, daca substratul este format din scoarta si 20-20-20 daca folositi alte substraturi). Daca temperaturile variaza si planta reactioneaza haotic se recomanda administrarea de ingrasaminte doar o data pe luna.

Transplantarea
Se face iarna sau primavara devreme asa incat la venirea verii sistemul radicular sa fie refacut. Transplantarea se face o data pe an sau la doi ani in functie de cum reactioneaza substratul. Se folosesc ghivece din plastic si un amestec de scoarta si pamant de feriga. Cand vreti sa inradacinati plante tinere puteti sa folositi sphagnum. Planta nu agreaza sa fie ingramadita in ghiveci pentru ca nu mai are spatiu pentru cresteri noi. Radacinile se aseaza in substrat sub forma de con. Ele se acopera cu substrat pana la jonctiunea cu baza tulpinii si se preseaza ferm. Pana la formarea de noi radacini substratul se pastreaza relativ uscat dar umiditatea relativa (din aer) va fi la valori ridicate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tina ziceai ca ai avut o Masdevallia dar ca a murit. Poti sa spui ce anume nu i-a placut?
 

Tina

Active Member
Tratamentul soacra-mii, ca ea a avut grija de ea cit am fost plecata la mare.. :rofl: :rofl:
Glumesc.. Asta vara, a ars-o f. tare soarele (desi statea la geam protejat cu folie), eu eram la mare si soacra-mea nu s-a uitat la orhidee (pt ca erau udate si nu trebuia sa le mai uite pina ma intorceam eu).. asa ca, femeia nu a vazut ce e cu ea.. pe de alta parte, si daca vedea, nu cred ca stia ce sa ii faca.. :| :|
 

Sash

Active Member
Am vazut azi cateva ghivece de masdevalia la Hornbach Berceni. La raionul de gradina, pe un stativ vis-a-vis de stativul cu plante reduse. Cred ca erau vreo 10 ghivecele grupate, insa numai unul cu floare. 30 ron unul.... Daca nu era unul inflorit nu mi-ar fi dat prin minte in veci ca frunzitele alea mici si dese ar putea fi de orhidee. Planta e tare finutza si delicata cu totul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor vedeti ca Masdevalliile din expozitie sunt plantate in sphagnum si scoarta. Probabil ca au fost inradacinate in sphagnum si dupa aceea nu le-a mai curatat nimeni, le-au mutat direct in scoarta. In felul asta udarea devine dificila, pentru ca la suprafata scoarta pare uscata iar la mijlocul radacinilor sphagnumul este inca umed.

Pentru ca la cea siclam i se trecusera florile, am scos-o din ghiveci, i-am curatat radacinutele foarte delicate si am replantat-o. Am pus un ghiveci ca ma fel ca dimensiune cu cel pe care il avea iar substratul este ca si cel pe care l-am pus la toate orhideele transplantate pana acum: substrat de orhidee + 50% perlit. Nu pare pana acum sa fi fost deranjata, asa ca sper sa-i fie bine si sa mai faca flori. Ciclul floral pare sa fie unul rapid.

Cea portocalie infloreste abundent. Mi-e mai mare dragul sa ma uit la ea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Substratul asta pe care il folosesc eu are destul de putina scoarta. Daca vreti sa vedeti va arat diseara, sper sa mai gasesc pachete prin rezerva strategica.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mymo aceste este pachetul, compozitia si textura pamantului folosit de mine la transplantarea orhideelor, inclusiv la Masdevallia. Perlitul l-am adaugat eu si este in proportie de aprox 40%.



Sper sa te ajute.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La toate pe care le-am transplantat pana acum: Phalaenopsis, Cambria, Cattleya, Masdevallia.
 

Sash

Active Member
Tocmai am incercat sa o ud - era foarte usor ghivecelul - si am descoperit ca este pusa peste substrat. adica ghiveciul e plin pana la jumatate cu substrat si apoi planta e pus si simplu asezata deasupra. E normal sa fie asa? :?
Intre timp am tot "navigat" si... tind sa cred ca nu asa tre' sa stea in ghiveci o masdevalie... ca nu e vanda. Maine o replantez! Daca aveti sfaturi sau sugestii va rog nu va sfiiti :)
 

tinaM

Member
Fetelor, de unde le tot luati? La Sibiu bate vantul. Cam ce inaltime are, socotind de la nivelul solului? Credeti ca se preteaza la montaj pe ramuri?
 
D

dyayzh

Guest
Are intre 15 si 20 cm. Nu cred ca se preteaza la ceea ce doresti tu :?
 

Sash

Active Member
Se preteaza la terrarium - am vazut o groaza de poze pe net.

La ce temperatura/lumina le tineti?
 

Sash

Active Member
15gr? Ups...a mea cred ca face plaja (sta la 22-24gr.) si d'aia n-a deschis nici un boboc.
 
Sus