Mazarea de gradina

victoria

Active Member
Nu am mai citit aici de ceva timp si imi pare rau,Achimenes ca nu am vazut,ca sa mai pun poze cu mazarea semanata in cuiburi.
Le caut si le pun. :D
Isabella eu nu cunosc soiurile de mazare si nici nu m-am uitat dupa soi cand am cumparat.Dar am luat mazare cu boaba mare si am cules-o cand era foarte frageda.Adica exact cand s-a umflat teaca.Asa ca nu am avut probleme,a fost foarte buna.
 

victoria

Active Member
Exact. :D
Cum vezi ca teaca este umflata,incerci una si vezi cum arata boabele si ce gust au.Cu cat o culegi mai repede ,imediat ce se umfla teaca,cu atat este mai buna.
Spor
 

mirela06

Active Member
Am cumparat si noi boabe sa punem si anul acesta, chit ca anul trecut nu au avut nici una timp sa ajunga mare deoarece mi le-a distrus brebetii.
Au mincat tot ce dadea. Bine, nu am avut nici atit de multa, dar nici putina.
Foamete mare insa la pasaretul asta galagios si grauri .Asa am ramas fara.
Acum facem alta incercare sau...alta tura de hranit zburatoarele hoate :rofl:
 

mirela06

Active Member
Nu stiu ce fomisti avem noi, dar suntem disperati si am norocul cu vecina care face ”schimbul” la speriat de asemenea uricioase. Ea cu artificii, eu cu batutul intr-o tabla. Tot o circaraie si un tambalau :rofl:
Noi tipam si troncanim, cainii latra, unii ”ne admira”si astfel toata lumea-i multumita ca na, daca facem noi corvoada asta sunt si pt ceilalti vecini avantaje si nu mai obosesc sa dea din maini si gura :rofl:
 

victoria

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: hahaha,imi inchipui ce e la voi acolo,ca si la mine e o vecina care face asa incepind cu luna August ,ca sa nu ii manance graurii via.Pana anul trecut si eu eram fericita,ca ii speria si pe aia din via mea.Acum nu mai am vie,asa ca nu imi mai fac griji.
Eu nu stiu ce se intampla cu mazarea mea ca nu a rasarit inca.Si am semanat-o de vreo saptamana.dar ma gandesc ca a fost cam frig.Sau poate am tinut-o eu prea mult in apa sa se umfle,desi nu cred,ca au fost numai cateva ore,de dimineata pana dupa-masa. :(
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Atunci sunt linistits ca stii si tu cum sunt ”acordurile” noastre muzicale, dar asta o facem anual si ne-am experimentat caci este ceva vreme de acum (a rasarit salata ) si piiiina dupa culesul viilor.
Astazi, vad ca-i vecina la atac. Asa ca nu am sa ies afara prea repede.
Ea are si spanacul rasarit, asa ca este meniul mai diversificat, mai mult si astfel eu ferita de atac febril :rofl: .
Maaai dar rea sunt :? Ma bucur de atacul la ea si scaparea mea...egoista de mine :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
am cumparat si eu pentru prima data mazare de la Kaufland, am de gand sa o pun azi in pamant, e bine?
am citit ca trebuie sa o pun cuiburi :? si mai intai tin boabelel in apa? :eek:
eu si sotul meu suntem morti dupa mancarea cu mazare, asa ca anul asta am hotarat sa mancam din productie proprie :)
 

victoria

Active Member
Da,sigur ca poti.
O poti semana in cuiburi,cam la 30/30 cm distanta unul de altul,sau in randuri.
Ma gandesc ca totusi in randuri e mai bine,ca sa ii pui si suport.Eu am invatat de la o prietena sa o seman pe 2 randuri la distanta de 30-40 cm intre ele, ii pun tarusi in colturile parcelei si apoi leg vreo 3 randuri de sfoara de ei de jur imprejur pe masura ce creste ca sa aiba sprijin.
Asa nu se va culca la pamant,va face flori multe si va avea soare peste tot.Plus ca nu va putrezi pe pamantul umed ,mai ales ca ii trebuie multa apa.
 

victoria222

Active Member
Foarte tare metoda cu sfoara, Victoria. Am tot citit pe net detalii despre cultivarea legumelor, dar peste asa idee n-am dat. Am citit in schimb pe un sait englezesc ca e bine sa cultivi mazarea, dar si alte plante, nu atat pe randuri, cat la gramada, pe parcele dreptunghiulare, mari cat sa ajungi cu mana in centrul parcelei de pe margine, in asa fel, plantele pe masura ce cresc formeaza o patura de vegetatie si impiedica buruienile sa mai creasca, mentin umezeala mai mult umbrind solul de sub ele, iar dupa metoda ta, m-am gandit ca pot fi pusi tarusi pe marginile parcelei, pentru plantele care cer sprijin, si poate fi creata o retea de sfoara periodic, pe masura ce acestea cresc. O sa incerc eu metoda asta si o sa ravin cu poze la vara :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
cum spui tu Victoria222 asa am facut eu anul trecut cu fasolea, am pus 3 pari in linie dreapta pe o latura a gradinii si intins sarma intre ei, iar la fiecare cuib de fasole am infipt un tarus in pamant legat cu sfoara de sarma de sus, a rodit toata vara si s-a transformat in gard viu de fasole verde :D
 

victoria222

Active Member
Suuuper :dans: asa o sa fac maine, pun o parcela de mazare + un gard viu de fasole. Cat de adanc se ingroapa boabele de mazare si fasole, ma ajutati putin? :oops:
 

isabella

Active Member
Gata , am pus si eu mazarea in gradina . Ca sa fiu sigura ca nu-i cu coaja groasa , am pus de trei feluri :D
 
Sus