Menta

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) offfffffff....la ce ma supui....nu stiu cum sa o definesc :gandit: Ceea ce iti pot spune este ca spre virf a facut un fel de circei galbeni.I-am rupt cind am luat-o din locul unde statea ca sa o pozez dar au mai ramas niste firisoare galbioare.
Aroma o definesc cum? daca trec pe linga ea sau daca o frec intre degete sau mestec usor ?E important ca sa stiu ce raspund :D .
 

bunicutz32

Member
In general aroma se refera la miros, altfel menta are un gust de iarba pur si simplu, de aceea nu trebuie fiarta la ceai ca da gust amar.
Carcei ?! Sa nu fi fost lastarii floriferi intr-o faza incipienta. Din nou - o fotografie face cat 1000 de cuvinte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Posibil lastarii sa fi fost... :? O sa incerc o poza "bunicule" :D
Pai nu...pentru mine menta nu are gust de iarba :( .Mestecata usor lasa in palatin tot felul de arome iar in ceai cum sa fie amara? :eek: Aici zau ca nu pot fi de acord cu tine :p .Pina si daca freci frunza pe deget iti lasa un parfum racoritor care se simte mult timp. :D

P.S.Or zice cultivatorii de rosii si vinete:ce atitea discutii despre o amarita de menta?
Pai da....dar in loc de imodiu este mai bun un ceai din aceaste frunzulite in situatii dificile :giggle: la care te supune citeodata organismul :tavalit: :tavalit: :tavalit:

Eu nu cultiv nici rosii si nici ardei sau vinete dar imi plac aceste plantute cu parfumuri de poveste :fluierat:
 

Roxana Peled

Active Member
Uaauuu!
Ma minunez de cate soiuri de menta se vorbeste aici. Stiam si eu de doua-trei dar menta variegata? :? habar nu aveam ca exista asa ceva.
Eu am una luata de la raionul de legume din Auchan acum 2 ani. Este invaziva dar asta ma bucura nespus deoarece ma iiiinebunesc :salivat: dupa limonada cu frunze de menta si gheata. Ceaiul nu-mi place ... in general.

Acum, din experienta mea cu menta clasica, de raion :), chiar nu inteleg de unde ideea ca mentei i-ar placea in vre-un fel soarele. La mine cu cat a fost mai la umbra cu atat i-a mers mai bine, a devenit mai frunzoasa si de un verde de zici ca-i modificat in photoshop. M-am contrazis cu frate-meu pe tema asta care a vrut sa-mi demostreze ca sta si la soare ... NU a stat! :)

A doua chestiune si cea mai importanta apropo de menta este ca-i place APA! Muuuulta apa....Eu o tin intr-un lighean fara scurgere si torn apa in ea in fiecare zi. Eu ii dau apa, ea imi da limonada :D e un schimb avantajos zic eu.
Mai mult, iarna asta a trecut-o in acelasi lighean in care dupa ninsoare s-a facut lac iar lacul s-a facut bocna la -20 de grade :) . In primavara nu a avut nici o problema. E incredibil de rezistenta planta asta!

PS. Am avut-o in gradina de unde am scos-o din motive de santier. Pe locul din care am scos-o s-a tot aruncat beton in toamna. In primavara au rasarit fire de menta din beton :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca se descurca cam oriunde :mrgreen: A mea e la soare si n-are treaba, daca are apa suficienta nu protesteaza ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
E un site interesant :D
Cum am o obsesie pentru grouncovers acum va trebui sa gasesc pe undeva menta aceea corsicana :)
Spun ei acolo ca ar fi de zona 6-9. Ar supravietui la mine in gradina cred :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Complet off topic.
Bunicule ;-) ai la semnatura niste adrese care vazindu-le m-au cucerit total desi nu sunt cultivatoare de legume.Felicitari pentru dedicarea ta.

On-topic:ghivecele (stii despre ce vorbesc :D ) stau sub plapuma de zapada.Erau perfecte cind a nins.Sper ca vor iesi cu bine din iarna.
 

bunicutz32

Member
Roxana Peled a spus:
E un site interesant :D
Cum am o obsesie pentru grouncovers acum va trebui sa gasesc pe undeva menta aceea corsicana :)
Spun ei acolo ca ar fi de zona 6-9. Ar supravietui la mine in gradina cred :gandit:
In mod normal menta corsicana Mentha requienii nu supravietuieste celor -20 C care le avem noi in mod frecvent iarna, dar daca este acoperita cu zapada mai are o sansa. E chiar o planta mediteraneeana, sensibila la inghet, si in mod surprinzator chiar la seceta prelungita. Eu am avut-o acum 3-4 ani si mi-a murit peste iarna, din cauza nestiintei mele. Probabil ca daca o acopeream cu ceva frunze uscate sau poate un sac de iuta ar fi supravietuit.
 

bunicutz32

Member
Apropos de plante taratoare pentru groundcover, eu mai am doua varietati de cimbru (cimbrisor) care mi-au placut cum stau ele asa mici si intinse, dar nu stiu inca in ce masura pot acoperi o suprafata mai mare - Thymus citriodorus 'Silver Queen' cu tulpini subtiri, semitaratoare si frunze foarte mici de culoare verde-gri cu marginea argintie si Thymus 'Doone Valley' cu frunzele patate cu galben-auriu. Cred ca merita incercate, au un aspect deosebit si miros tare bine. Amandoua le-am cumparat din Bricostore in vara trecuta.
 

bunicutz32

Member
Gabiuta a spus:
Complet off topic.
Bunicule ;-) ai la semnatura niste adrese care vazindu-le m-au cucerit total desi nu sunt cultivatoare de legume.Felicitari pentru dedicarea ta.
Sper ca voi reusi sa pun cat de curand pe sunphoto si pe wordpress si fotografiile aromaticelor, mai ales menta si salvie. Stau acum iarna "la gura sobei"" si butonez.

Gabiuta a spus:
On-topic:ghivecele (stii despre ce vorbesc :D ) stau sub plapuma de zapada.Erau perfecte cind a nins.Sper ca vor iesi cu bine din iarna.
Important este sa nu le prinda gerul descoperite si atunci vor trece cu bine peste iarna. Daca nu trimiteti-mi un mesaj si completam lipsurile.
 

Roxana Peled

Active Member
Mie imi rezista tot soiul de plante mediteraneene in gradina peste iarna :D
Bunicutzule, cimbrisorii astia despre care vorbesti tu rezista la temperaturi negative?
Si vine si intrebarea pe topic :) stii de unde se poate face rost de menta aceea corsicana? Eu as incerca-o in gradina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Buni.Sper sa nu se intimple nimic cu ele si sa fie la fel de frumoase.Ca de umplut ghiveciul stiu ca l-au umplut :D
 

ana75

Member
cred ca nu trebuie sa iti faci griji,este foarte rezistenta chiar si la seceta,soare puternic,eu sa vreau si nu pot scapa de ea.
 

bunicutz32

Member
Roxana Peled a spus:
Mie imi rezista tot soiul de plante mediteraneene in gradina peste iarna :D
Bunicutzule, cimbrisorii astia despre care vorbesti tu rezista la temperaturi negative?
Si vine si intrebarea pe topic :) stii de unde se poate face rost de menta aceea corsicana? Eu as incerca-o in gradina.
Nu pot sa spun nimic despre rezistenta cimbrisorilor mei la ger. Este prima lor iarna, dar n-as crede sa aiba probleme. Sunt intr-o rocarie cu aromatice http://semintelegume.sunphoto.ro/05-GRADINA_SI_SERA/83564080, nu se vad in fotografie, dar sper sa supravietuiasca. Va spun la primavara. Ca sa fie eu linistit am luat in toamna cativa butasi care au inceput sa inradacineze.
Din pacate nu va pot sugera unde sa gasiti seminte de menta corsicana. Dupa ce am pierdut-o pe a mea primita cadou, am cautat dar n-am gasit seminte, doar plante de la o pepiniera din Germania. Nu trimiteau acum doi ani in afara Germaniei.
 

lacrimioara

Member
Am o problema serioasa cu menta : este invadata de pir si de o iarba care are frunzele ca si cele de fragute . Sa incerc sa sap acum toata suprafata ? Nu pot sa scap de ea doar prin smulgere deoarece menta este plantata la marginea livezii unde este plin de pir deci radacinile trec nestingherite sub pamant.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ar trebui sa scoti cu atentie menta (radacinile ei sunt la suprafata) sa o alegi de pir, sapi si alegi manual pirul si replantezi menta. Mie mi se pare destul de complicat. E bine sa incepi acum, pentru ca menta intra devreme in vegetatie. Iar pirul il poti recunoaste usor dupa frunzele uscate si deschise la culoare in perioada aceasta.
 

lacrimioara

Member
Caramell multumesc pentru sfat, am sa incerc sa o scot si langa margineaa pamantului am sa incerc sa pun ceva sub pamant poate nu s-ar intinde nici pirul asa de mult.
 
Sus