Murraya exotica

armeana

Member
Cornelia eu o ud foarte des si i-mi spune chiar ea cand are nevoie de apa,i-si lasa frunzele in jos,dupa mine cred ca este mare bautoare de apa,eu o am de 7 ani
 

daniels

New Member
Am si eu doua crengute si nu stiu cum sa le pun la inradacinat.Le-am pus deocamdata intr-un pahar cu apa si astept sfaturile voastre.Multumesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca mai degraba in pamant, la lumina si la caldurica. Ii place caldura la baza ghiveciului cat e mica.
 

daniels

New Member
Multumesc asa am sa fac.Am vazut la soacra mea inflorita si mi-a placut mult.Nu-ti trebuie parfum de camera in camera in care o tii asa frumos miroase.daca se vor prinde toate am sa dau din ei pentru ca eu nu tin mai multe flori de acelasi fel pentru ca fiind la bloc nu am spatiu mare si vreau sa fie variate
 

dana_m

Member
Murraya mea (are 2 ani si un pic), daruita de un suflet mare, are cam 1m inaltime, ramurele noi dar flori ...ioc. Poate se va indura sa ma bucure si cu flori...mai astept un pic. Am facut-o de ras dar degeaba.
 

enya

Member
tina pot sa indraznesc sa apelez si eu la tne pt 2-3 semincioare?daca mai ai disponibile...
 

Tina

Active Member
Enya, in total sunt trei, nu am mai multe.. daca marmo nu le vrea pe toate, ce ramine e al tau, bine asa ? :D
 

Marmoset

Member
Tina, chiar te rog sa-i faci parte si lui enya! :hug:
Si oricum, enya, daca ies doua plantute din ce voi pune la germinat, una va fi a ta! :*
 

enya

Member
eu am cumparat de la cineva de pe forum un lastar de murraya dar nu s-a prins din pacate...era maricel,avea si radacina,a ajuns in stare buna la mine dar nu stiu care a fost cauza...am tot auzit ca are florile acelea parfumate si tare imi doresc o plantutza mica,mica de tot...chiar vreau sa incerc cu o samintza...cine stie...poate,poate...multzumesc mult Marmoset.
 
Sus