Murraya exotica

albela

Active Member
A inflorit si a mea dar nici vorba de asa ciorchini de flori ca la minunatia lui Armeana. Dar e doar un puiut, asa ca mai are timp :oops: .
 

albela

Active Member
Multumesc de incurajari armeana. Oricum eu sunt foarte muultumita ca infloreste avand in vedere ca e inradacinata in toamna trecuta :D .
 

carmenushka

Active Member
A incercat cineva sa faca un bonsai din murraya? M-ar tenta pe mine sa incerc desi nu am expeienta. Ati vazut ce minuni de copacei parfumati ies?
 

michaela

Active Member
Da :visator: .... incearca, ne arati ce ti-a iesit :wink:
nu am experienta cu murraya, dar am inteles ca se preteaza tunderilor.... asa ca... Bafta! :D
 

carmenushka

Active Member
De ce la murraya mea desi are un buchetel de bobocei micut se dezvolta doar cate unul? Nu-i place caldura ? pai nu e planata mediteraneeana?
 

magda

Active Member
Moderator
Din experienta mea cu muraya pot sa-ti spun ca bobocii se dezvolta treptat si inegal. Asa vrea ea si nu ai ce sa-i faci. Muraya mea si plantele obtinute de la ea au invariabil cate o ramura mai lunga, chiar daca o tai creste un alt lastar tot asa mai lung decat ceilalti. Bucura-te de ea asa cum e :D
 

carmenushka

Active Member
Pana acum a dezvoltat 2 boboci care au crescut pana sa se deschida si nu s-au mai decshis. Stau asa inchisi apoi se ofiliesc si cad :( Nu stiu ce nu-i place...e drept cu caldurile astea...dar o pulverizez, are umiditate buna, nu e in soare direct...Acum vad ca dezvolta 3 boboci de-odata, poate astia se vor dechide! :rugaciune:
 

ghia_don

Active Member
Muraya mea obtinuta anul trecut dintr-un lastar , nu da inca semne ca ar vrea sa infloreasca, in schimb, am o plantuta obtinuta in primavara dintr-o saminta, si care are bobocei...sau cel putin asa mi se par mie :) .
Plantuta din lastar sta afara in plin soare, iar cea din saminta a stat in solar unde temperatura a ajuns si la 40 grade. Ieri am scos-o afara.. sper sa nu-i stric ritmul cu schimbarea asta...
 

lucia_lucia

Member
am si eu doi puiuti de murraya au cam un an de cand am pus seminte dar inca nu au facut flori oare este prea devreme sau au ceva de nu fac flori :( :?
 

dana_m

Member
murraya mea are 2ani si ceva, aproape trei (de cand am primit-i de la Tina, pentru care ii multumesc mult), este destul de mare si tot nu are nici o floricica...nici macar o tentativa.... :( , dar astept cumintica. O fac de ras poate-poate.
 
Sus