Muscate pe balcon - partea a II-a

IoanaTweety

Active Member
Soacra mea si-a lat pe balcon multe ghivece cu muscate curgatoare si ma tot intreaba cum sa le ingrijeasca, ca ea a auzit ca se uda mai putin decat cele normale. Si s-o sfatuiesc eu... ce sa-i spun, voi ce-mi spuneti despre muscatele curgatoare? Va multumesc anticipat. :D
 

tama

Member
eu am avut muscate curgatoare, dar din pacate in iarna asta le-am pierdut pe toate :cry:
cica dureaza max 3 ani, dar eu le aveam de 4. in fiecare primavara le coafam si puneam butasi la inradacinat din ele
eu le udam ca si pe celelalte, nu beneficiau de tratament special
 

adrianam

Well-Known Member
IoanaTweety a spus:
Soacra mea si-a lat pe balcon multe ghivece cu muscate curgatoare si ma tot intreaba cum sa le ingrijeasca, ca ea a auzit ca se uda mai putin decat cele normale. Si s-o sfatuiesc eu... ce sa-i spun, voi ce-mi spuneti despre muscatele curgatoare? Va multumesc anticipat. :D
Trebuie sa aiba grija sa le ude cand se usuca pamantul la suprafata.
Daca le uda fara sa verifica acest lucru, risca sa le putrezeasca radacinile.
Dar daca afara este cald, in fiecare zi va gasi pamantul uscat.
In zilele friguroase, cu ploaie, va dura mai mult sa se usuce pamantul.
 

victoria

Active Member
Am cumparat si eu vineri 2 muscate micute curgatoare si vad ca au inca banutul de turba.Sa le dau pamantul din jurul banutului jos si sa scot panza aceea?Sau sa le las asa?


Uploaded with ImageShack.us
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa radacinile cit mai..."libere".Vezi si tu cit de strinsa in jurul lor este pinza banutului dar eu le desfac complet cu grija si abia apoi le pun in pamint afinat ca sa isi face ele loc si sa se acomodeze cu noul spatiu.
 

popescu gp

Well-Known Member
Cer si eu un sfat:am observat cam la toate plantele daca le las in banutul de turba dupa cativa ani mor ;cred ca banutul nu le lasa sa se dezvolte si panza banutului la replantare trebuie cu atentie rupta;cred ca din aceasta cauza am pierdut o multime de plante in decursul anilor indiferent ca le schimbam substratul sau le dadeam ingrasamant special pentru planta in cauza.Lucrul cel mai repetat a fost la muscate.Este o parere si observatie.Ce credeti?
 

anknic

Active Member
si eu scot panza de la banut mereu, nu am incredere in ea ca se descompune in timp util sa lase radacinile sa se dezvolte.
 

victoria

Active Member
Am observat si eu asta la o muscata curgatoare pe care am avut-o acum 2 ani si de asta am intrebat acum,sa nu patesc la fel
 
Sus