Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o chestie interesanta , sa vedeti cat ma zbat eu sa gasesc ceva interesant


Nicandra physalodes

test intre ardei in sera , o planta in ghivece de 15 cm , la distanta intre ardei a fost un repelent pentru musculita alba 8)
 

fixpix

Active Member
danero2004 a spus:
o chestie interesanta , sa vedeti cat ma zbat eu sa gasesc ceva interesant


Nicandra physalodes

test intre ardei in sera , o planta in ghivece de 15 cm , la distanta intre ardei a fost un repelent pentru musculita alba 8)
draguleeee,
am planta asta bereket in apropierea ghivecelor... si nu e nici un fel de repelent... :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Dane, la ce concluzie ai ajuns cu formula de rafinare, la produsul de pe Breslo? ma bate gandul sa iau si eu, s-a cam inmultit colectia de hibi. O fi bun ala? :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Qsa o fi Fixpix :rofl:


Tweety. Se zice ca e cel mai bun insecticid natural si mai da si luciu....cel de la hidroponica e gata facut ...iar la bresco as merge pe cel stors la rece plus reteta de mai sus ...indicat sapun insecticid de la florisol
 

miki70

Active Member
"Tratamente chimice nepoluante impotriva musculitei albe de sera

- Se stropeste plata atacata cu o solutie de sapun de potasiu (3%) si spirt (3%).
- Se stropeste planta cu o infuzie de vetrice (Tanacetum vulgare) la care se adauga 3% bentonita
- Se stropeste o infuzie concentrata de craite
- Se foloseste pentru stropit extractul de urzica, obtinut dintr-un kilogram de urzici tocate lasate sa macereze timp de 12 zile in 1o litri de apa.
- Se stropeste cu extract de feriga de camp (Pteridium aquilinum) obtinut tot dintr-un kilogram de frunze proaspete la 10 litri de apa. Solutia se poate folosi si pentru udat solul, indeparteaza melcii fara casa.
- Alte tratamente utilizeaza diferite preparate din crizantema salbatica (Tanacetum cinerariaefolium)."


de aici : http://cuelisa.com/tag/combaterea/
 

ana popa

Member
Pana la urma ati incercat uleiul de neem? Functioneaza?
Azi am stropit leandrii cu solutie cu neem, erau plini cu paianjeni rosii, le-am facut un dus zdravan inainte.
Pentru solutie am folosit sapun moale de la Hofigal cu saruri de potasiu.
Peste o saptamana, doua va spun daca a avut rezultat.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
De cateva zile ma tot gandesc sa stropesc, dar fiind frig am amanat operatiunea. Banuiesc ca o sa miroasa naspa rau in casa dupa aceea, asta-i motivul. Astept sa fie o zi cu soare ceva mai darnic ca sa stropesc.
Ana cum e cu mirosul, e suportabil?
Despre sapunul insecticid nu stiu ce sa spun, dar am un pic de detergent lichid de la cineva si de acela o sa pun. Mi-a spus ca ea il foloseste si la spalat vase si la curatat obiectele sanitare si cand face baie pe post de spumant. Omoara si insectele. Mi-a demonstrat pe trandafirii din gradina cum ii stropea si purecii nu se mai miscau. Plantele ei nu au suferit, asa ca o sa pun. Nu stiu cum se numeste sapunul-detergentul, stiu ca e produs Amway? :oops: :(
 

ana popa

Member
Mirosul e suportabil. Eu i-am stropit in baie si in hol si am inchis usile. Oricum aveam aseara in casa un amestec de mirosuri, portocala si trandafir de la sapunul de casa, de mar copt cu scortisoara de la prajitura cu mere si neem-ul.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:eek: Super amestecul! :rofl:
:idea: Maine o sa stropesc, ca fac cartofi la cuptor si mere coapte. :D
 

Pocalinda

Member
Ajutor!

Brugmansia e plina de musculite si eu nu inteleg prea bine reteta lui Dan:"Eu insa raman la metoda mea spirt-apa-sapun 1/2-1/2 ca doza simpla si 3/4 spirt -1/4 apa la ceva complicatii . Nu a dat gres , spirtul se evapora repede , sapunul face foita de protectie , insecta moare pe loc de la spirt iar planta nu are reziduu chimic "

Deci la 50 ml spirt cata apa si cat sapun lichid ca sunt blonda si daca pierd bobocii la brugmasie ma fac bruneta :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De la caz la caz , nu astepti invazia ci dai preventiv la fiecare 30 zile .... dar personal am scapat la niste fuchsii de baumax cu musculita doar cu Mospilan.... :marfa:
 
Sus