Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
defoliere ..... spirt cu apa si sapun ---- baie pe tulpina si usor pe pamant ..... dus cu apa normala nu calda .... dezinfectia balconului 2 zile ( se dezinfecteaza cu Fastac solutie super concentrata 3x cant recomandata ....fara plante pe balcon) ... mutare plante cu un tratament Mospilan-Fastac coctail si un tratament cu Mospilan la 3 zile din nou...supraveghere timp de 3 sapt pentru reaparitie oua pribege situate in zone critice

optional se poate inlocui sau scoate 1-2 cm de la suprafata solului la momentul mutarii , ventilare masiva a balconului , zona uscata nu e pe placul ei , dar atentie la acarieni in paralel

Metode Bio , indisponibile momentan la noi dar cine stie , sa fie informatia disponibila

un pradator natural al musculitei albe ( in cel putin 6 forme ale ei) este

Encarsia formosa



La doar 0.6mm nici nu incomodeaza pe gazduitorul plantelor infestate


http://homeharvest.com/beneinswhitefly.htm
 
Multumesc,mi-ati dat de munca.Dureaza o zi numai sa scot zecile de ghivece din camera,stau la casa.Am mai scos hibi afara ,le-am facut dus,pareau ca nu mai au musculite,dar dupa vreo doua zile iar erau cu miile.Apropo ,daca vrea cineva musculite,am din belsug. :rofl: Am glumit.O sa incerc acum cu spirt si sapun si cand o sa ajung la oras o sa ma aprovizionez cu Fastac.Multumesc .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
solutia la apa cu sapun e la 1 l apa 1 l spirt si o lingura plina de cel mai banal dar forte sapun , de aici dozezi cum ai recipiientul :D

cu placere
 

tamara

Member
danero2004 a spus:
solutia la apa cu sapun e la 1 l apa 1 l spirt si o lingura plina de cel mai banal dar forte sapun , de aici dozezi cum ai recipiientul :D

cu placere
:eek: la 1 l (litru) apa, 1 l (litru?) sau 1 lingura spirt, 1 lingura sapun, ca ma derutezi cu l ala :mrgreen:
sapunul de casa e mai bun decat ala din comert?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da Tami' 1la1 iar sapunul de casa e mai bun dar nu stiu doza

Georgiana am folosit milbek dar nu are efect ovocid ori la musculita ai mai multe generatii in acelasi timp
 

georgiana georgiana

Active Member
Am dat cu milbecnok la distanta de trei-patru zile, apoi le-am bagat in casa si frunzele sunt curate.
La mine mospilanul nu are efect deloc....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la peste cateva sute de plante am norocul sa o elimin fara urmari :D :D

trebuie doar sa ghicesti ce vrea si uneori sa renunti la ce iubesti , mai iau plante de la diversi care vin foarte bolnave sau cu urme de musculita sau alti daunatori , alea daca nu se vindeca se arunca , paguba produsa de lasarea ei in colectie e mai semnificativa decat disparitia ei

ce nu am intrebat , nu cumva pe balcon aveti

impatiens
fuchsia

sau alte plante magnet la musculita ? :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Dane si mai adaug eu lantane,brugmansii pe langa cele spuse de tine;sunt toate sugative pentru musculita alba
 

MASCHA

Active Member
Am si eu o intrebare, spirtul este spirt medicinal sau alcool pur :?
Doua intrebari :giggle: ,sapunul din lingura este lichid sau sapun solid ras ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
MASCHA a spus:
Am si eu o intrebare, spirtul este spirt medicinal sau alcool pur :?
Doua intrebari :giggle: ,sapunul din lingura este lichid sau sapun solid ras ?
raspuns la intrebarea singura formata din doua duble :p

Spirtul e cel medicinal albastru si nu alcool gen ...Kresko... :salivat:

Sapunul il prefer lichid ca e usor de dozat dar sa nu fie cu "protectie la degete " sau "sensitive skin" , caci din sapun folosim partea care origineaza din soda caustica , potasiu si sulfatul lui


sapunul ras e ok dar la fel fara protectie , insa dozajul nu l cunosc :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cu placere ... nu am reusit inca sa cumpar semintele de la el ...10 sem ajung la 25 dolari :( dar nu renunt :p
 

alirare

Member
daca balconul deschis ii place musculitei, unde ar trebui tinute florile precum fuchsia, impatiens,...? :?: eu am si un balcon inchis, dar e orientat NV (dupa-masa e soare) si nu stiu daca ii place fuchsiei. o tin in cel deschis si azi am descoperit ca are musculite. ink nu sunt multe asa k am rupt frunzele pe care am vazut oua, mai tarziu o voi si stropi.
 
Sus