Nalba (Althea rosea)

thea

Member
Poate ma lamureste cineva despre Nalbele care cresc sub forma de capaci sau arbusti(din aceia care se folosesc ca gard viu).
Poate sunt soiuri diferite sau ma insel eu zicandu-le Nalba.
Ma interesaza f. mult pt. ca as vrea sa-mi pun si eu in gradina.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mi-au inflorit si mie,sunt lila cu interiorul rosu,albe n-am dar mult mi-ar placea!
 

IZA

Active Member
Fetelor, m-ati zapacit pai nu de nalbe era vorba? ca m-am speriat . ..." nalba cu mov si mijloc alb? ce frumoasa ar fi.... bine ,era vorba de hibiscus siriacus .
Acum, sa stiti ca sunt tare suparata ca de la vant s-au dus nalbele mele rosii. Vantul le-a culcat, eu le-am ridicat si au facut pac , adica s-au rupt. Ploile astea au facut ravagii in gradina mea. Ce-i mult e mult. Au inceput sa putrezeasca plantele :cry: :cry:
 

mirela06

Active Member
Paai, cum Dumnzeu :eek: La voi ploi de numai si aici staaau toata ziua cu furtunul . Imi pare rau de plantutele tale :( Tu stii cit le admir.
 

IZA

Active Member
De 2 saptamani n-am mai udat nimic pe afara. Pamantul musteste , draga mea Mirela . :(
 

alfa

Active Member
fetelor, nu mi-ati zis cand e bine sa trasnplantez rasadurile de nalba. Fug acuma sa le trag in poza.... au mai crescut ceva in ultimele zile.
 

IZA

Active Member
Alfa, eu le-am pus primavara devreme dar cred ca e foarte bine si toamna dar nu acum sigur :D
 

alfa

Active Member
Eu am cumparat seminte si spunea ca infloreste abia in al doilea an. Scria pe plic ca incepand din iunie se poate semana afara sau in ghivece si ca apoi se replica si ca va inflori abia la anul. Din cate am mai citit, plantutele ar trebui sa-si formeze o rozeta de frunze anul acesta? din care la anul sa dea apoi tulpina lunga cu flori. Apropor, exact aceleasi indicatii erau si pentru Echinaceea si Delphinium ( ca am pus si din acestea). Eu am semanat jumatate din plic in ghivece si jumatate am reusit sa pun weekendul acesta la munte direct in pamant. Acum sa vedem ce iese.
 

IZA

Active Member
Alfa eu m-am referit la planta . Din seminte asa e , nu infloreste in acelasi an. Eu am scos planta dintr-o parte si am pus-o in alta parte primavara devreme. Iar in toamna aceasta o sa mai plantez , ca celor batrane le-au putrezit radacinile de la atatea ploi. Am si puisori care vor inflori anul viitor. :D
 
Sus