Nalba (Althea rosea)

madairina

Member
Am cumparat in primavara bulbi (sunt batute) de la magazin si intr-adevar arata excelent. Cat despre aranjament am incercat sa merg pe rosu, galben, portocaliu. Langa nalbe mai sunt niste floricele care sunt portocalii dar abia acum incep sa infloreasca. De curand le-am pus si scoarta de copac care are un aspect foarte frumos.
 

thea

Member
Nu pot sa cred ca acele nalbe:pomisori sau arbusti sub forma de gard viu nu se pot inmultii si prin butasi!
Ma intreb cand ar fi cel mai potrivit moment?
 

madairina

Member
Ma bucur ca va place. Am incercat si in celalalt rond ceva tot la fel de dragut dar nu am reusit. Tinand cont ca e primul an de gradinarit ca doar anul trecut in iulie ne-am mutat la curte eu zic ca este destul de bine.


 

mirela06

Active Member
Chiar foarte bine si felicitari. Tare mult imi place. Si eu trebuie sa termin fintina, sa lacuiesc cele patru roti de car sa, sa , sa... multe mai am de facut si nu prea am cum, deocamadata. :D
 

madairina

Member
Eu am cumparat fantanita gata asamblata si adusa acasa. In primavara sigur o sa trebuiasca sa o dam cu bait, lac.
 

ACHIMENES

Member
cam inghesuita de kerria, dar e superfrumoasa. Singura planta ramasa din putinele care mi-au rasarit din seminte cumparate.
Acum deja am rasaduri care trebuie trase la ghiveci, iar la anul o sa am numai una si una :oops: :oops: :)
 

alfa

Active Member
ohhh, ce frumoasa e :visator: ! De cand vreau si eu.... Si la mine rasadurile sunt destul de bine. Ultima saptamana in august sunt la munte. Atunci vreau sa le plantez, ca sa pot sa le si ud pana se prind.
 

IZA

Active Member
Sperba nalba alba, Achi! A mea e roz. Am vazut seminte cred eu maturate. Facem de-un schimb? Ce zici? sa le seaman acum ca sa faca la anul viitor florile? Am vazut puiuti (dar nu de la cea involta ) care cred ca vor rezista peste iarna . :D
 

madairina

Member
Din cate am citit nalbele infloresc pana in octombrie dar ale mele au inflorit deja pana sus. Mai trebuie ceva facut la ele dupa ce infloresc toate florile de pe o tija?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am renuntat la ele acum citiva ani din cauza musculitei albe care era puzderie pe ele desi planta in sine imi place mult .
Voi aveti asa ceva?Frunzele lor sunt ok?Nu vi le manica nimic - nimic ?
La mine in doi ani cit am avut a fost dezastru :( si tot citesc ca voi va bucurati in liniste de florile acestei plante :cry: .
 

IZA

Active Member
Gabiuta si pe ale mele au fost multe gauri si acum a ramas fara frunze dar flori are , multe multe. :D . Interesant e faptul ca daca la inceput florile au fost involte acum constat ca sunt aproape simple. Acum ma gandesc cum or iesi la anul viitor din semintele lor . Voi ati avut ? cum vor fii? Involte sau simple? Oricum sunt la fel de frumoase toate dar sunt sensibile totusi la excesul de umiditate. :D
 

albela

Active Member
Ale mele au fruzele perfect sanataose. Si se pare ca nici nu sufera la seceta. Sunt printre putinele plante care arata bine la mine in gradina dupa o luna fara ploi.
 

ACHIMENES

Member
madairina a spus:
Din cate am citit nalbele infloresc pana in octombrie dar ale mele au inflorit deja pana sus. Mai trebuie ceva facut la ele dupa ce infloresc toate florile de pe o tija?
Colectezi seminte si tai tija care devine inestetica, eu asa am procedat cu una roz si am obsevat ca a inceput sa lastareasca de jos, un verde frumos, nu o mai face ea flori pana la toamna dar macar e verde cand restul incep sa se usuce.

Iza daca cea alba va face seminte iti trimit, si vreau numai daca ai involta de o alta culoare :) roz simpla, am :)
 

madairina

Member
Am vazut ca au inceput sa se usuce semintele, am adunat din ele. Daca vrea cineva seminte pot trimite. Am galbene si rosii batute.
 

ACHIMENES

Member
madairina a spus:
Am vazut ca au inceput sa se usuce semintele, am adunat din ele. Daca vrea cineva seminte pot trimite. Am galbene si rosii batute.
Eu prima :rofl: cat ceri pe ele? vreau din amandoua varietatile . :)
Mersi :oops:
 

madairina

Member
Nu cer nimica pe ele dar mai putina rabdare sa adun mai multe. Trimite-mi pe PM adresa si iti trimit un pachetel.
 

ana500

Member
Buna. Eu am trei feluri de nalba batuta : roz, grena si alb.
Cine vrea pot sa dau seminte sau poate daca am mai multe radacini si radacini. Daca puneti seminte , cel putin la mine au inflorit in al 2-lea an.
 
Sus