Oxalis

Tulipa

Member
Dar eu nu inteleg un lucru: Oxalisul meu are frunze tot timpul. Prin septembrie-octombrie, dintr-un Oxalis bogat si frumos, incep sa i se ofileasca frunzele si se raresc, dar tot ramane cu frunze si tot frumos e, doar ca mult mai rar. Am auzit ca trebuie sa ierneze si el, dar cum? Trebuie sa-l ajut eu sa ierneze, sau asa ierneaza el, cu frunzulite?
 

Roxana

Active Member
Nu ierneaza cu frunze. :D Trebuie sa ajuti tu planta sa ierneze. Toamna trebuie sa tai toate tijele cu frunze si flori, sa pui ghiveciul la intuneric si sa nu uzi tuberculii. Dar de acum planta trebuie sa reintre in vegetatie, prin scoaterea ghiveciului la lumina sa inceperea udatului, putin cate putin pana cand planta infrunzeste si apoi udarea se face normal.
 

Tulipa

Member
Roxana, dar acum, ca nu am stiut treaba asta si am lasat-o la locul ei, la lumina, si am udat-o normal, ce se va intampla? :?:
 

Tulipa

Member
Am inteles. Iar daca la anul o pun la iernat si nu o ud, nu se usuca radacinile ?? Eu pe cele de la iernat le mai ud cate odata, cam odata de 2 ori pe luna, dar am citit pe aici ca nu se uda deloc. Sau depinde de la floare la floare? Unde pot afla ce flori se uda si care nu, care ierneaza si care nu ??? Am destul de multe, foarte diferite si sunt cam derutata. Pe google nu prea se gaseste informatia asta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai acum vreo 3 saptamani m-am lipit de niste bulbi pe care i-am plantat la serviciu: rezultatele par promitatoare.

 

Roxana

Active Member
asteptam pozele.... :)

totusi, s-ar putea sa ai surpriza ca daca Oxalisul nu este in primul an de viata si nu a avut parte de rapaus in perioada de iarna, sa nu-ti mai infloreasca pana la iarna, cand v-a trebui sa-l pui in repaus. Mie asa mi s-a intamplat.
 

Tulipa

Member
Mai, adevarul este ca nici eu nu l-am pus la nani iarna asta, ca nu am stiut. A avut toata iarna vreo 5 frunze, acum au inceput sa-i creasca mai multe. Sincer, imi dau seama ca s-ar putea sa nu infloreasca anul asta, dar stiu ca va fi frumos oricum.
Bafta cu Oxalisii vostri! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Piticii mei au crescut ca dupa vraja: au depasit 10 cm inaltime si se formeaza frunzutele. :)
 

sorina

Active Member
ai mei dorm inca linistiti in pivnita , sunt doar curioasa daca anulasta vor face in sfarsit flori Adenophylla si versicolorul ca au 3 ani daca nu vor face ii dau la gaini :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus