Oxalis

sorina

Active Member
chhiar ca-i curios dar dragut :wink: :)
Semintele de oxalis se vor transforma in bulbisori sau nu ??????????
 

sarselia

Active Member
Moderator
As vrea sa va intreb pe voi cei care aveti cum arata bulbii de oxalis adenophyla?
Mi-am cumparat cativa insa arata ca niste clesti cumva si par destul de uscati.Asa trebuie sa fie?
:? :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu tocmai am adus oxalisii acasa de la serviciu. Au crescut 20 cm si fac flori, insa unele frunze se usuca pentru ca ghiveciul e prea mic. Asa ca i-am mutat temporar in altul, pana fac rost de ghiveciul potrivit si pamant pe masura. Ma supara ca ferestrele de la parter de la serviciu au un soi de filtru. Asa ca, desi puse pe pervaz, florile cresc etiolate ca si cum n-ar avea lumina. Lasa ca vine caldura si le mut pe terasa. Intre timp, biroul de la etaj al directorului s-a umplut de flori. :rofl:
 

Tulipa

Member
Si eu tot asa. Se pare ca ar cam fi cazul, dar pana nu iau salariul nu ma pot apropia de ei cu un ghiveci mai pe masura :)
 

ghia_don

Active Member
sarselia a spus:
As vrea sa va intreb pe voi cei care aveti cum arata bulbii de oxalis adenophyla?
Mi-am cumparat cativa insa arata ca niste clesti cumva si par destul de uscati.Asa trebuie sa fie?
:? :?
Cum adica ca niste clesti ?? Sint la fel ca orice bulb, dar au ceva ca niste solzi deasupra...cam ca la crini..numai ca la oxalis sint pufosi-parosi...nu stiu cum sa explic exact. E posibil ca acei clesti sa fie solzii aceia de care spun...
Am unul care n-a incoltit inca, diseara cind ajung acasa il scot si-i fac o poza sa vezi cum e..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult Ghia.
Da asa sunt cum i-ai descris tu insa am avut probleme cu descrierea lor :oops: :oops:
Sunt curioasa daca va iesi ceva din ei pentru ca par destul de uscati.Insa cine stie?
Ai vostri par a fi uscati?
Am plantat azi 3 asa mai la suprafata ghiveciului si numai i-am pulverizat.
Zilele ce vin ii voi pune si pe ceilalti.
 

ghia_don

Active Member
Uite cum sint ai mei
asa arata proaspat scos din pamint
aici dupa ce l-am desfacut putin...
Intr-adevar, bulbul nu e compact, e mai mult fibros, format din acele firisoare, si ai dreptate, pare uscat...
Eu am cumparat anul trecut ghiveciul cu plante inflorite, si bulbii erau ingropati de tot...asa i-am lasat si eu...iti spun asta pentru ca tu i-ai plantat mai la suprafata.
 

michaela

Active Member
Arselia... vai cat te inteleg!!! :rofl: :rofl:
michaela a spus:
Daniel, merci, cunosc mare parte din ceea ce ai postat, dar acest tip de oxalis arata extrem de ciudat, iar eu am omorat deja 10 bulbi, sunt ciufuliti la ambele capete si ma gandeam ca eu i-am plantat gresit.... dar.... :roll:
asa sunt
eu cum sa-i plantez asa
(asa i-am plantat anterior pe ceilalti-au murit toti :( )
sau asa?
Asta intrebam si eu cum sa fac cu ei.... o serie de zece bulbi au mucegait.... asa ca am scos si i-am aruncat, iar substratul lor l-am refolosit.... ce sa crezi?? am in 2 ghivece cu amaryllis ceva ce seamana a oxalis adenophylla si la soacra-mea inca 2 :rofl: :rofl:
Eu .... sunt irecuperabila zau!!! Mereu fac boacane de genul asta :oops: :oops:
Ce am uitat sa spun ca am mai cumparat altii si nu i-am pus decat asa... cum ai zis la suprafata- IOC frunzite... pe cand cei aiuriti in ghivece... cine stie cat de adanc o fi si udati bine... au frunzita :rofl:
Fac si poza sa radeti si voi de aiureala mea :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Deci ma intelegi Micha.
Acum nici eu numai nu stiu cum sa ii plantez.Si eu am 10 bulbi.Pe 3 i-am pus intr-un ghiveci mai la suprafata si pe restul voi incerca sa ii plantez mai adanc.Habar nu am cum sa procedez cu ei.
:roll:

Bafta mare cu ai vostri si sa ii vedem sanatosi si frumosi!
 

michaela

Active Member
rezultatul aiurelii mele.... :rofl: :rofl:
in plus si la soacra-mea 2 adenophylla in ghivecele amaryllisilor :)
 
Ultima editare de un moderator:

sarselia

Active Member
Moderator
Lasa ca e de bine ca stii cum este.Cand ii bibilim mai mult atunci ii pierdem.Asa ca acum,la tine ca nu i-ai bagat in seama vad ca le-a mers.

Sa ni-i arati si infloriti!
 

michaela

Active Member
mai au pana la inflorire.... dar sunt incantata.... de cand imi doream si eu.... :visator:

Si oxalis oca rasare si el in gradina... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am facut o experienta si am lasat in gradina peste iarna niste bulbi de 'Iron Cross'. Din pacate au dat coltzu' :( Bulbii pusi la pastrare in beci i-am plantat de vreo saptamana, ca incepusera sa dea iar unii deja au lansat prima floricica, asa cheliosi, fara frunze :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Din felurile de oxalisi ce i-am avut,am pierdut pe cei galbeni;cei replantati au inceput sa se dezvolte;eu i-am replantat la o adancime moderata :nici la suprafata ,dar nici adancime.Astept sa se mai infiripeze si le4 fac o poza
 

Tulipa

Member
Citeam pe aici ca exista si oxalisi galbeni. Am cautat intr-un site si am gasit o groaza de feluri de oxalis, sunt extrem de frumosi. Eu aveam un Triangularis mov si acum am mai primit unul pe care am de gand sa-l duc la servici din toamna, cand incepem anul scolar :D .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am oxalis cu flori galbene in gradina, rasare spontan, si daca nu esti atenta nu mai scapi de el. Eu am lasat o tufa doar, ca-i dragut, da-l supraveghez :wink:
 

michaela

Active Member
A inflorit adenophylla!! primele floricele... asa de bucuroasa sunt :oops: :dans:
Nu stiu de ce s-au patat frunzele :( .... probabil de la atata ploaie :roll:
rasare si Iron
 
Sus