Palmieri din seminte

geodezia

Well-Known Member
presco a spus:
Cine nu are loc caldut ,poate sa astepte pana in vara cu semanatul?

Dragilor dragi iubitori de palmieri am o veste buna si va redau discutia jos
asa ca vestea buna este ca puteti comnada acum palmieri la greensystems cum voi face si eu de altfel


Anul trecut am luat o pauza, am avut mai mult de lucru la birou in primavara si am ratat sa comand seminte asa ca am zis ca un an ma relaxez ca e criza :rofl:.
Incepand din aprilie anul acesta voi reincepe sa livrez seminte, sunt comandate, platite acum astept doar sa se faca mai cald ca sa mi le trimita.
Multumesc
Daniel
----- Original Message -----
From: Margineanu, Georgeta
To: Daniel Zimbreanu
Sent: Tuesday, March 23, 2010 2:42 PM
Subject: RE: seminte palmieri


Pe forum la egradini.ro anul trecut vroiau citiva forumisti sa cumpere de la dvs si nu au fost livrate comenzile .Inteleg ca anul acesta veti livra?Asta ca sa ii anunt .Eu de acolo am aflat de site-ul dvs



--------------------------------------------------------------------------------
From: Daniel Zimbreanu [mailto:daniel@greensystems.ro]
Sent: Tuesday, March 23, 2010 2:32 PM
To: Margineanu, Georgeta
Subject: Re: seminte palmieri


Multumesc pentru mesaj.
Din cauza ca vremea a fost foarte rece nimeni nu a vrut sa trimita seminte pana nu se incalzeste. Speranta mea este sa priemesc seminte de 1 Aprilie sau cel tarziu in prima saptamana din Aprilie.
Astea sunt speciile pe care le astept:

Palmieri
Archontophoenix alexandrae

Butia capitata "odorata"

Chamaedorea elegans

Chamaerops humilis

Nannorrhops ritchiana green

Phoenix roebelinii

Roystonea regia

Sabal minor louisiana

Sabal palmetto

Trachycarpus fortunei

Washingtonia filifera

Washingtonia robusta


Bananieri:

Musa acuminata

Musa ornata purple

Musa velutina pink

Alte plante:

Cordyline australis

Multumesc

Daniel Zimbreanu





----- Original Message -----
From: Margineanu, Georgeta
To: daniel@greensystems.ro
Sent: Tuesday, March 23, 2010 1:22 PM
Subject: seminte palmieri




Buna Dane
sunt si eu o impatimita a florilor am atit palmieri vreo 3 -4 din care 1 l-am cumparat acum 10 ani si are inaltimea de 2 m restul i-am prins din seminte de curmale .de asemenea anul trecut am mai pus in pamint citeva seminte de la un pachet si mi-au rasarit cred vreo 10-15 din 22 cite au fost .am deschis si pagina web indicata de tine si asa se procedeaza cum este acolo dar mai departe trebuie indicat celor care incearca sa ii prinda ca nu trebuie mutati din paharul initial in care au pus saminta pina nu apare prima increngatura cu mai multe frunze ca altfel moare .mai departe un secret este ca sa nu ubla la radacina adica sa o scuture de stratul initial de pamint folosit la transvazare .eu asa am procedat si am prins acei 3 sau 4 care ii am acum in diverse stadii in functie de marimea vasului in care i-am pus .ca si aici este un secret ca daca ii transvazezi in vas mic ramin mici daca ii transvazezi in vas mare se ridica uluitor de repede dupa al 2 lea an de transvazare.

Multumesc de sfaturi si ma interreseaza daca mai sunt seminte de vinzare
 

geodezia

Well-Known Member
Floria a spus:
Sa vezi cata rabdare iti trebuie pana cresc , o sa ai si nepotei pana vezi un palmier mare !
Draga Floria
Eu am prins din seminte de curmal citiva palmieri .Deci recolta proprie .vreo 3-4 sunt de 4 ani si anul trecut am pus 22 seminte cit au fost in pachetul de curmale( ca mi-a fost mai greu mincatul curmalelor din pachet) si mi-au iesit 15 firicele .Asta in 3 luni .Atit dureaza germinarea
dupa 2 ani trebuie mutati ca altfel nu se prind si mutarea se face daca a aparut 1 sau a 2 a increngatura spicata ca altfel ii pierzi.Eu am incercat sa ii mut si cind nu aveau increngatura si au murit
Succes
 

Floria

Active Member
geodezia a spus:
Draga Floria
dupa 2 ani trebuie mutati ca altfel nu se prind si mutarea se face daca a aparut 1 sau a 2 a increngatura spicata ca altfel ii pierzi.Eu am incercat sa ii mut si cind nu aveau increngatura si au murit
Succes
Multumesc Geodezia
Depinde foarte mult de perioada mutarii. Primariile ii muta in fiecare toamna si in fiacare primavara ii transplanteaza iar, ai lor sunt destul de mari , de ce nu mor ?
 

diana999

Active Member
eu am pus semintze de curmali intr-o mini sera.dupa ce au germinat,la ceva timp i-am mutat in pahare de unica pt a elibera mini sera.erau mici,ca niste sabiutze.n-am pierdut niciunul pt ca i-am mutat.
 

michaela

Active Member
Eu as adauga ca... depinde si de specie si perioada in care se face acest lucru(repicarea) sunt soiuri de palmieri care pot trece usor peste asta, iar altele care nu prea suporta sa fie deranjati la nivelul radacinutelor. Eu una asa am constatat si la cycade la fel.
 

geodezia

Well-Known Member
Nu stiu Floria dar eu asa am patit cum am spus .Acum am 5 palmieri cel de 10 ani si cei de 4 ani si sunt foarte incintata de ei .Am mai dat la o prietena unul si ei i-a crescut lung lung din al 2 -lea an dar nu stiu de ce
Ai mei sunt mai indesati si acum in al 4-lea an incep sa se lungeasca dar asa sanatos bogati si carnosi .Cred ca este posibil si de la pamint sau de la ingrasamintele date .Eu nu le dau decit azotat(din cel folosit la cultura porumbului in cimp) 2 linguri la 10 l de apa asta din 2 in 2 luni si asta numai pe perioada de vara .Iarna nu le mai pun nimic in apa.
Puiuti de anul trecut au deja 2 frunze si vad ca sunt bine .Eu mai pun in vaza si cite 2 flori ca sa stea si ele de vorba si sa intervina competitia de supravietuire intre ele .Cind le vad ca se iau la intrecere care sa creasca mai frumos imi vine sa si rid dar asa este .La fel ca la noi la oameni.
 

geodezia

Well-Known Member
Floria a spus:
geodezia a spus:
Draga Floria
dupa 2 ani trebuie mutati ca altfel nu se prind si mutarea se face daca a aparut 1 sau a 2 a increngatura spicata ca altfel ii pierzi.Eu am incercat sa ii mut si cind nu aveau increngatura si au murit
Succes
Multumesc Geodezia
Depinde foarte mult de perioada mutarii. Primariile ii muta in fiecare toamna si in fiacare primavara ii transplanteaza iar, ai lor sunt destul de mari , de ce nu mor ?
Waw m-am uitat pe photobuchetul indicat de tine .Chiar ai atit de multi la tine acasa afara vad si cu zapada ?
Ca eu ii bibilicesc ca pe lucruri sfinte caldurica , mutari in locuri cu soare ,amplasare in sala cu vederea spre sud ca sa aiba lumina tota ziua etc
 

GeorgeB

Member
lukyeug2005 a spus:
Stie cineva sa imi spuna si mie de ce mi s-a patat frunza de curmal? Si ce as putea sa fac sa opresc aceasta boala?!
La fel am patit si eu cu 2 plantute de Washingtonia. Le-am tinut pe pervaz, in exterior (pozitie NW). Ambele prezinta pete maro deschis.Iar frunzele sunt mai galbui la culoare. Sunt in stadiul asta de mai bine de un an si inca nu s-au uscat. Citisem undeva (nu mai stiu unde :( ) ca e posibil sa fie (arsa) de la (prea mult) soare.
 

michaela

Active Member
lukyeug2005 a spus:
Stie cineva sa imi spuna si mie de ce mi s-a patat frunza de curmal? Si ce as putea sa fac sa opresc aceasta boala?!

[/url]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
Dar nu pare o boala.............. cand sunt micuti sunt sensibili la: apa multa, prea mult soare, curenti de aer reci
Aici frunze la un phoenix roebelenii care in toamna l-am lasat la exterior pana la 4-5 grade
 

Simina

Active Member
alexovi1995 a spus:
Am deschis acest topic pentru ca sunt multi cei care isi cumpara seminte de palmieri grecia sau copaci cubanezi si nu stiu cum sa le cultive.
Am nevoie si de niste sfaturi.
Am plantat Palmieri Grecia si copaci Cubanezi. Semintele de copaci cubanezi le-am tinut 1 ora in apa (temeperatura camerei), iar semintele de palmieri le-am tinut 2-3 zile in apa (temperatura camerei si am mai incalzit-o de cateva ori). Astea au fost indicatiile primite de la vanzator. Le-am plantat in pamant de flori.
Palmierii sunt plantati in pahare de bere. Pt a nu intra lumina (sa nu bata direct pe radacini, asta cand cresc radacinile) am vopsit paharele in negru (cu crema de pantofi :rofl:. Dupa am asteptat sa se usuce crema, am imbracat paharele in coli.
Asta am facut cu 8 pahare.
Celelalte 5 pahare le-am imbracat in folie de aluminiu (staniol), fara a le vopsi in negru.
Am uitat sa spun. Am dat 7-8 gauri la pahare pentru a se scurge apa.

Intrebarea mea ar fi: Sa mai pun folie deasupra paharelor?
eu nu am pus pentru ca este vara si am considerat ca temperatura este destul de buna.
[/img]

Aici aveti cateva poze cu Copacii Cubanezi si cu Palmierii. Mai bine zis cu "ghivecele" in care sunt puse semintele.
In pahare sunt palmierii.

http://img851.imageshack.us/g/dscn0338v.jpg/
Floria a spus:
Unii pun semintele de palmieri la germinat in pungi Ziplock tocmai pentru a nu-si pierde umiditatea. Va trebui sa ai grija mereu sa mai pui niste apa ca vine vara si se mai evapora. Nu-ti ramane dacat sa te dotezi cu multa rabdare, palmierii germineaza de la 6 saptamani la doi ani. Succes !
 

bubu396

New Member
sa va zic povestea mea
anul trecut la sf lunii septembrie am adus niste seminte de palmieri din concediu petrecut in grecia
am pus intr-un pahar cu apa calduta seminte atat in coaja acea portocalie cat si decojiti si i-am lasat asa 2 saptamani . Apoi am pus semintele in ghivece acoperite sa fac efect de sera iar tavita cu ghivece am pus-o deasupra unei veioze iar la 2 saptamani 2 seminte ( din cele decojite ) au rasarit . Cand frunzele ( 2 din fiecare seminte ) au crescut la inaltimea de 20 cm le-am mutat intr-un ghiuveci mai mare si l-am amplasat printre florile mele de apartament. Mentionez ca de atunci stagneaza , nici o modificare nici in bine sau in rau . Intrebarea mea : ce ar trebui sa fac ca sa se dezvolte in continuare ?
 

geodezia

Well-Known Member
dai cu ceva in nas ingrasamint sa isi dea drumul afara l-ai dat eu ii tin in plin soare si si-au dat drumul frumos bine pina pe la vreo 3 ani cind fac prima ramificatie tot asa pati cu ei
eu dau la toate florile sulfat de magneziu plus ingrasaminint pe baza de guano le mai dizolv si azotat din cel granulta alb sau daca nu am din cel de la florari dar trebuie stimulati
 
Sus