Panselute in jardiniere

Tina

Active Member
Interesanta metoda si bine de stiut.. am pus si eu acum 4 ani si au iesit, au facut si flori tare frumoase.. cred ca a fost, mai mult, norocul incepatorului, pt ca eu le-am semanat si atit ... ;-)... dar ce mindra am fost de ele.. nimeni nu avea panselute mai frumoase.. :rofl: :rofl:

 

emundin

Member
Asa este

Tina a spus:
Interesanta metoda si bine de stiut.. am pus si eu acum 4 ani si au iesit, au facut si flori tare frumoase.. cred ca a fost, mai mult, norocul incepatorului, pt ca eu le-am semanat si atit ... ;-)... dar ce mindra am fost de ele.. nimeni nu avea panselute mai frumoase.. :rofl: :rofl:


Incearca sa pui si Luminita :p adica Oenothera macrocapra impreuna cu panselute si ai sa vezi ca una sau doua de vor amesteca si iti iese un hibrid intre panseluta si luminita cu 8 petale si 6 semi-petale unele galbene si altele depinde ce panselute ai
 

Tina

Active Member
Multumesc de sfat... dar incercarea mea cu panselute a fost pe vremea cind mai aveam loc si cind vecinul de dedesubt nu avea termopane.. :x :x :x :x
Desi.. daca zici.. parca m-ar tenta... offff... :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O sa incerc si eu ideea cu berea - eu am pus seminte de panselute si dupa o saptamana in care n-am vazut nici o miscare m-am gandit ca nu va iesi nimic si am renuntat.
Maine o iau de la capat! Multumesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Asa este

Incearca sa pui si Luminita :p adica Oenothera macrocapra impreuna cu panselute si ai sa vezi ca una sau doua de vor amesteca si iti iese un hibrid intre panseluta si luminita cu 8 petale si 6 semi-petale unele galbene si altele depinde ce panselute ai
Intrebare:
eu am oenothera in gradina.Ea creste inalta.Citeodata atit de inalta ca se indoaie de greutatea florilor.Cum se asorteaza cu panselutele in jardiniera?Caci pina la hibridizare e cale lunga,nu?
 

emundin

Member
trebuiesc colectate semintele intepate foate putin si puse una landa alta in vata pentru o zi vata sa aiba putina apa cand sunt lipite se pun in vas vei avea doua radacini din cele doua seminte insa o singura planta. ATENTIE! trebuiesc puse peste 50 de perechi din care unsa sau doua ies
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hmmmmmm..........daca experimentezi tu si faci poze ma apuc si eu sa vad ce iese. :wink: .Nu prea imi imagnez dar .in fine!Te cred pe cuvint :D
 

v.cristina

Active Member
pot sa spun ca m-am indragostit de panselutze...niste floricele atat de gingase, frumoase care nu ai cine stie ce pretentii si care infloresc o perioada foarte lunga de timp

tocmai de aceea m-am hotarat sa-mi incarc randul din fata al straturilor cu flori cu panselutze

asa ca doresc sa-i multumesc lui emundin pt ponturile date ... :* pt ca eu am incercat sa obtin panselutze din semintze si ...nimic...germineaza extaordinar de greu ...incat mi-am pierdut rabdarea :)
 

vulpea66

New Member
am pus seminte de panselute si acum sunt in patru frunzulite,pe care le-am repicat in niste cornete din ziar,asa cum m vazut pe youtube si intrebarea mea este ;cand le pot pune in curte ,la locul definitiv?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Parere personala:mai asteapta o saptamina,nu mai mult ca sa se stabilizeze vremea. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


iata realizarea mea in materie :)
Le-am pus acum 10 zile,au 1 cm.Le-am tinut la lumina multa pe calorifer (un calorifer care mergea doar dimineata si seara cite 2-3 ore :mrgreen: ) .Semintele sunt de la Cora cumparate :? (am taiat din gresala numele firmei :cry: dar importate din Italia cu termen de garantie pina in 2010) seminte deci foarte proaspete si de buna calitate dupa cum se vede :) .As zice ca rata de germinare este de 85% -90%.
Fara bere :oops:

Acum dimineata cind le-am facut vedete :mrgreen: le-am scos folia ca sa respire si ele aer proaspat de cais imbobocit :wink:
Intrebare:Sa le mai pun acoperamintul sau le las asa?Le transfer la racoare /sau mai racoare de fapt/ asta stiu dar folia?Ei?Ce ziceti?Folia?
 

isabella

Active Member
Gabiuta, m-ai instigat si pe mine la insamantat panselute cand am vazut reusita :D Sa-ti infloreasca frumos si abundent :)
 

iraira

Member
Nu le mai pune folia daca au rasarit, pune-le la lumina, si vezi sa nu se usuce pamantul, mai stropeste-le din cand in cand cu putina apa.Eu voiam sa le seman mai in vara, asa scrie pe plic :? De inflorit ar trebui sa infloreasca in toamna, dar abia anul viitor o sa ai belsug de floricele. :D Sa-ti traiasca si sa se faca mari.Eu am ajuns la concluzia ca e mai avantajos sa iei rasaduri si sa le plantezi, pe urma ele se autoinsamnteaza, daca nu umbli la strat.
La Praktiker am gasit 10 buc la 10 lei, toate culorile :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaa.........eu sunt adepta rasadurilor.Ai dreptate.
Dar..........nu puteam sa nu experimentez si altceva.De-a lungul anilor am pus tot felul de semintoase dar anul asta am pus unele mai....."greutze" :rofl: .Prun decorativ,platan,cires decorativ,ardisia,etc..
Trebuie insa sa am rabdare multa si nici nu ma necajesc daca chiar nu apar ca stiu ca sunt mai dificile.Plus ca nici nu am avut multe din fiecare :( ca sa jonglez cu ele :wink:
Sunt multumita cu ce am acum :)
 
Sus