Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ena

Member
Multumesc fetelor.
Albela, scuze :oops: . Am zis Victoria ca asa imi ramasese in minte dar este Pura Vida. Am luat-o asta primavara din Carrefour.
 

fredericocj

Member
mi-a inflorit si mie azi pentru prima data passiflora alata rosie.o am din primavara, a crescut dintr-un butas mic de 20 cm , 6 corzi de 5 metrii fiecare, iar acum cand am adus-o in casa de abia am putut sa o adun si sa o fac cununa deasupra ghiveciului, iar azi au inflorit 3 boboci deodata, e o frumusete, am pus poza cu ea in linkul cu florile mele.sunt foarte bucuros ca mi-a inflorit si e asa superba, are un miros foarte puternic ca o zambila! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu o intrebare legata de Pssiflore.
in vara mi-am cumparat ceva seminte pe care le-am semanat si au iesit destul de tarziu.
acum am 4 passiflore mici de vreo 5 cm si nu stiu ce sa fac cu ele.
sau mai bine zis unde sa le tin pete iarna.
passiflora mare pe care o am o tin peste iarna in pivnita unde e mai racoare si prin februarie o aduc de obicei in casa si incet-incet o aduc la vegetatie.
dar nu stiu ce sa fac cu cele mici.
ma gandeam sa le tin in casa peste iarna pentru ca sunt prea mici pentru a rezista la o temperatura mai scazuta.
voi ce ma sfatuiti?

numai bine si multumesc anticipat!
 
D

dyayzh

Guest
Eu pe cele mici le-as tine la lumina si caldura. Nu cred sa reziste la racoare :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu din cei 3 lastari primiti si pusi la butasit sub pet, mai am decat unul :(
dar acesta se pare ca e cel mai rezistent pentru ca ...a facut boboci sub pet intr-o luna :eek: :)
acum nu stiu ce sa fac? credeti ca are deja radacini? ca sa-l pot muta separat? sau il las sub pet in continuare pana dupa inflorire?
 

mirela06

Active Member
Aleyna! Nu umbla, deocamdata la ele. Sunt prea firave radacinile si ce te-ai chinuit sa obtii, atita, ai sa distrugi. Cea care moare, nu deranjeaja pe cea care s-a dezvoltat. Mai las-o sa se intremeze bine :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Frederico, e SUPERBA passiflora ta :eek: Tu tii passiflorele in gradina si le muti toamna in ghiveci, sau le tii in ghiveci si vara?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Tocmai mi-am luat si eu o alata de la Popescu_gp, inca nu am ajuns acasa sa o scot din cutie, dar cand am vazut ce frumusete e la Frederico m-a luat cu ameteli :hipnotizat: Sper sa se faca si a mea asa, desi n-am experienta deloc cu passiflorele.
 

fredericocj

Member
draga Irina, nu trebuie sa ai mare experienta cu passiflorele, tot ceea ce trebuie sa i acorzi este:
-toamna de cand o aduci in casa si pana primavara putina apa si semilumina, i place iarna o perioada de repaos;
-iar vara cat mai mult soare si multa apa, si un pamant cat mai plin de ingrasamant natural sau pamant de gradina+ feritilizator Guano.
respecta intocmai si vei avea o passiflora sanatoasa si frumoasa, care iti va incanta privirea si sufletul cu florile ei superbe! :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sa te auda Dumnezeu :rugaciune: Eu vara asta am tinut passiflora caerulea la umbra, ca asa retinusem eu :roll: , si nu a facut nimic, ba chiar la inceputul toamnei s-a uscat brusc. Am pastrat-o totusi ca poate la anul reinvie din propria cenusa. De cand ai zis de Guano sunt cu ochii dupa el peste tot, dar nu am vazut in Brasov. Mai degraba imi cumpar porumbei... :) Multumesc de sfaturi :D
 

fredericocj

Member
cauta Guano la farmaciile fitosanitare.iti aduce si la comanda: firma Floraline il produce din germania.e extraordinar pt toate plantele!
 

mirela06

Active Member
Sau guano, daca ai gaini de la tine, sau vecini, de la tara, de la cunostinte (cu multe asemenea oratanii). Contine multe elemente care imbogatesc pamintul.
 

fredericocj

Member
gainatul de pasari de curte este prea concentrat pt a-l pune la flori!
daca e pus asa brut, fara a fi prelucratsi extras din el aciditatea mare ce o contine, arde radacinile plantelor, deci mare atentie cu "Guano" de gaini :) :wink:
 

fredericocj

Member
e mai ieftin e drept, dar Guano adevarat, are rezultate spectaculoase, pe cand gainatul fie el si vechi....tot periculos si plin de germeni in incubatie care apoi distrug planta...deci "dai un ban da` stai in fata" .... :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pe mine m-ai convins cu Guano cand ti-am vazut florile. Mai ramane sa il si gasesc, si sa ma hotarasc la ce obiect vestimentar mai renunt in favoarea florilor :roll: Asta a fost scuza mea toata vara, nu-mi iau pantofi si genti, dar pot sa-mi iau flori. Dar gata, ca sunt off rau de tot :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus