Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Passiflora caerulea nu este pretentioasa rezistand si la -15 grade dar celelalte specii au temperaturi diferite de iernare,clar este ca la acestea temperatura nu trebuie sa scada sub +10 grade C.Lumina insuficienta duce la caderea frunzelor dar primavara isi revin;
;udarea trebuie facuta mai cu zgarcenie in iarna,iar temperatura sa nu fie optima caci si ea are nevoie de perioada de repaus in conditiile noastre de interior
 
Cand am obtinut eu plante din seminte i-am dat si unei matusi din Cluj. Ea le-a plantat afara si le-a lasat afara si iarna dar nu au rezistat. Daca anul viitor voi avea mai multe pasi, ma bate gandul sa las una afara ca experiment. La noi iarna avem cate o perioada mai gerosa , dar temperaturile nu au scazut sub-12grade. :D
 

mirela06

Active Member
Peste iarna, mai ales daca sunt puiuti, nu vor rezista, asta chiar, Mymo, scumpo, daca-i pui sticla.
A mea, vorba ta , s-a imbolnavit de deces” :rofl: , dupa ce am lasat-o netaiata si neprotejata. Norocul si minunea a fost ca avind radacini adinci, s-a straduit si spre toamna a dat si ea pamintul la o parte si ,fericita a iesit ,la suprafata.
Adevarat, anul acesta nu a facut flori ca s-a chinuit sa creasca , de-abea la 3 m., dar acum am acoperit-o cu frunzele de la alte plante si pamint. Cele mai faine acoperiri, insa, le-am realizat cu frunzele mari de la hosta .
Acum astept rezultatul :)
 

popescu gp

Well-Known Member
r
Si eu am avut passi caerulea in gradina intr-o iarna si nu a rezistat desi iernile in Dobrogea sunt mai putin geroase si desi mai batrana in primavara nu a mai dat
 

mirela06

Active Member
Eu am patit cu ea rau, dar a dat si acum am stiut ca trebuie sa o protejez.
La primavara sunt sigura ca va da, desi, trebuie sa recunosc, am emotii :)
 

mirela06

Active Member
Si eu am patit rau cu ea. Am crezut-o pierduta, dar mi-a demonstrat ca daca am tot fost la locul ei si mi-a parut rau ca nu o vad, a rasarit.
Anul acesta am acoperit-o si , desi am emotii, sunt sigura ca la primavara o voi revedea :)
 

nutilepadat

Active Member
Andreiacamelia,de obicei iarna passiflorele nu prea tin bobocii,ai toate sansele la vara sa le vezi in toata splendoarea :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
nutilepadat a spus:
Am observat si eu ca passi aurantia este cam sensibila :(
Putin spus.....nu trebuie sa te porti cu ea ca si cu celelalte passiflore.Nici udarea pe timp de vara nu trebuie facuta in acelasi ritm.Cred, fiindca am observat-o atent :) ca nu ii plac ghivecele mari,NU ii place apa multa,NU ii place soarele arzator.Spun numai si numai despre passiflora MEA.Cei care ati avut sau mai aveti ce ati constatat???
A mea acum nici nu moare nici nu traieste;celelalte sunt bine merci iar dinsa este fleoscaita si pocita :x .Daca cumva o s-o salvez :( trebuie sa o tund poate va da din radacina alta si mai si :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea e la racoare ca si celelalte.Inca nu si-a pierdut chiar toate frunzele,dar are deja muguri noi.O ud cam la 2 sapt. si atat.Vedem cum se va prezenta la primavara.
 

ghia_don

Active Member
Si ale mele stau la racoare si le ud rar, le-au mai cazut din frunze, dar in rest sint ok. Cerulea sta la si mai racoare...adica afara si-i inghetata bocna :oops: .
 

aleynad

Active Member
Moderator
aseara am facut inventarul la butasii pus la prins in toamna, asa ca pot sa ma laud si eu cu pui de :
* Passiflora Victoria


* Passiflora Kaiserin Eugenie


*Passiflora Caerulea



Multumesc inca o data Iudit si Dana_rusu :hug:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus