Patrunjelul, un miracol!

isabella

Active Member
anastassia , nu e casa de vina , probabil patrunjelul are alte cerinte vis a vis de plantare , am patit-o si eu anul trecut cand am plantat salvie in ghiveci .
 

mirela06

Active Member
Iertare cu intirziatul meu. Nu mai stiu ce sa-ti spun, Anastassia, deoarece nu ai aratat evolutia lui, iar daca a iesit asa putin, este pt ca , s-ar putea ca nu toate semintele sa fi fost viabile. Si asa , daca au pamintul gras, udate la timp, se vor indesi la frunze, dar ca afara,niciodata nu vor avea cresterea viguroasa. Sa dea Dumnezeu sa fie acolo, ca-i bine si asa. :)
 

anasstasia

Active Member
Patrunjelul a decedat. M-am lamurit si patrunjel plantat in casa nu mai incerc. O sa pun semintele la primavara, in curte si vedem daca asa iese ceva. Imi era si mila de el, cum arata....
 

isabella

Active Member
anastassia , imi pare rau :( . Ai mai acumulat o experienta , cam asa patesc si eu dar nu ma las , incerc cu alte mirodenii :)
 

anasstasia

Active Member
Multumesc. Nu stiu, parca nici nu mai sint asa suparata. Cind il vedeam asa anemic, tare mila imi era de el...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind l-ai pus?Daca il puneai poate prin august-septembrie intr-un ghiveci sau jardiniera si apoi il bagi in casa CRED ca nu era nici o problema.
Zic si eu :? ; eu asa am procedat cu al meu ca sa nu il transfer pe cel din gradina in ghiveci.
Poate nu i-ai creat conditii bune?Nu stiu fiindca nu am incercat insa am vazut la altii si era mare si frumos pe pervazul de la balcon.Deci se poate si merita sa mai incerci.Lui ii trebuie caldura si lumina multa.
Nu te da batuta :D
 

mirela06

Active Member
Nu fii trista. Stii tu cum se zice... Nu tot lucrul rau e rau si nu tot lucrul bun e bun dar, uneori ,tot raul spre bine...
Asa invatam :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Isa asa este insa in Nord de ex.gasesti la marketuri fara probleme.Stiu ca si seminte........... :? ......
Poate unde sta Mirelusa nu se gaseste si o ajutam noi :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Las' ca ei au altele...care ajung si pe la noi, incet-incet :) Eu am cautat la italieni, in nord, leustean si pe unde intrebam nici nu auzisera de asa ceva! :) E mai bogata in mirodenii bucataria sudica, in nord gatesc mai ca austriecii
 

victoria

Active Member
Eu folosesc patrunjel la orice:salate,supe,ciorbe,tocanite,diferite fripturi. Mai putin la prajituri :)
 

mirelusa

Member
Asa este,nici leustean nu se foloseste,nu este decat un restaurant unde este patron un roman,dar se gateste mancare italiana :(
 
Sus