Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
ma gandesc ca tot pentru dezvoltarea radacinilor la phale este si ingrasamantul.


mult noroc!
 

Chiquitita

Member
Caramell a spus:
Cu perlit amestecat in substrat.
M-am uitat aseara pe la 2 dintre Phale si am mai taiat din radacini. Nu au mai ramas foarte multe. Le-am presarat cu scortisoara si nu le ud vreo 3 zile. In rest as vrea sa le stimulez cumva aparitia de noi radacinute.

Ar trebui sa pun ceva perlit in substrat pentru asta? trebuie umiditate mai mare in substrat?
 

Kati

Active Member
Chiquitita, trebuie sa ai rabdare cu orhideele. Ele vor decide cand va veni vremea sa faca mai multe radacini, noi degeaba ne dam peste cap, daca ele nu au chef sa "se miste" mai repede :wink:
Cel putin asta am observat la ale mele. Dupa ce le-am adus acasa, a trebuit sa treaca o buna bucata de vreme, si doar dupa aceea am vazut ca si-au dat drumul la radacini si la frunze. Cred ca mai intai trebuie sa se obisnuiasca cu casa noua.
 

Chiquitita

Member
De acord, eu nu ma grabesc numai ca domnisoarele sunt la mine de aproape un an, reinflorite, scot frunzulite noi dar mai greu radacinute.
 

IRINA2714

Member
a avut initial 2 tije acum mai bine de un an, le-am taiat au dat ramnificatii si pana sa se termine florile a dat o tija care are 1 metru si 15 cm
convingeti-va singuri
 

IRINA2714

Member
am avut 2 tije
am taiat si au dat ramnificatii si iar au inflorit
apoi a iesit tija aceasta care a tot crescut, e singura acum
 

elenarares

Member
De taiat le-ai taiat de tot ,sau asa cum se spune de la al3lea sau al4lea nod?

Am taiat si eu 2 tije in felul acesta iar restul le-am lasat intregi si nu stiu ce sa fac?
 

IRINA2714

Member
le-am taiat de la nodul 3
au dat ramnificatii si au tot inflorit
apoi s-au terminat florile si nu s-a odihnit, a iesit o tija noua, cea din poza
 

marean

Active Member
Chiquita,poti improviza o sera pt phalae a ta .
Pui planta intr-un ghiveci gol ori cu ceva substrat(cel mai bun e muschiul sphag,dar nu se gaseste de cumparat,insa daca ai pastrat de pe la vreo orhidee cumparata-uneori plantele au radacinile imbracate in el- si e in stare buna,poti sa il refolosesti) ,apoi bagi totul intr-un bidon de 5l cu partea de sus taiata .
In prealabilui un strat de pietricele de 1-2 cm,pui apa astfel incat numai pietricelele sa fie umede.La sfarsit asezi partea taiata si pui totul la temperatura relativ ridicata- 22-25 grade,apreciez-.eventual la ceva distanta de un calorifer,astfel asigurand umiditatea crescuta necesara.
Aerisesti din cand in cand si completezi cu apa la nevoie.

Niciodata nu se aplica ingrasamant unei orhidee fara radacini !!! In absenta radacinilor, ingrasamantul ramane aiurea in substrat pt ca nu are cine sa il absoarba .
Intr-adevar,cand apar cateva radacini micute,pot fi incurajate sa creasca cu o doza extrem de diluata de ingrasamant in apa de udat sau in apa de pulverizat frunzele (ingrasare foliara).
 

Simonilela

Member
Buna tuturor. Sunt si eu la inceputul „dependentei” de phale. Am cumparat-o pe prima pe la sfarsitul lui mai...De atunci i s-au mai alaturat cateva. Ma bucur tare mult ca v-am gasit sa va citesc sfaturile si impresiile.
 

diana999

Active Member
Am o mini orhidee de cateva zile si nu prea ma pricep.pot sa-i pun ingrasamant indiferent de anotimp?.ce trebuie sa-i mai fac?am citit ca trebuie udata cam o data pe saptamana.pe eticheta ei scrie 1x 4-7 zile.cata apa?e frumoasa,e prima si n-as vrea s-o pierd
 

sarselia

Active Member
Moderator
Diana daca vei citi acest topic legat de orhideele Phale vei intelege multe si vei invata cum sa le ingrijesti.
nu sunt pretentioase deloc numai sa fii atenta la cata apa le pui pentru ca altfel o vei pierde.

numai bine si sa iti creasca orhidica mare si sa iti faca multe flori!
 

elenarares

Member
Diana ,in primul rand trebuie sa o scoti din ghiveciul acela alb ,cand o uzi .

Poti sa o pui si in cada si sa pui dusul pe ea pana absoarbe scoarta suficienta apa ,iti dai seama de asta dupa greutatea ghiveciului.

Eu am taiat un bidon de 5 litri putin mai mic decat ghiveciul ca sa nu atinga frunzele ,pun giveciul inauntru si torn apa cu putin ingrasamant in ghiveci pana ajunge apa la jumatatea ghiveciului ,si il las acolo cam zece minute.

Apa nu o pun direct de la robinet ,o pun in sticla si o las o zi ,doua ,fara sa-i pun capacul.Dupa ceea ii pun ingrasamant si o inchid.
 

angela draganoiu

Active Member
orhideele phalenopsis sint cele mai putin mofturoase dintre orhidee. eu le ud scufundandu-le intr-un lighean cu apa calduta, asta fie vara fie iarna, in care le las cam 15 min., le scot le las sa se scurga bine apoi le pun la locul lor. acolo sint puse in ghivece masca cu un strat de pitricele pe care incerc sa le tin umede pt ca umiditatea atmosferica e foarte importanta pentru orhidee in general.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus