Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Ei,as,Diana,daca frunzaresti putin prin topicuri,vei descoperii ca avem de toate in ajutorul tuturor http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=5100 .
Sfatul meu e sa lasi scoarta pura pt phalae sau,dupa caz,substratul de orhidee (nu pamant !!!!,sunt gata ambalate,amestec special),la care mai poti tu adauga perlit si scoarta mai multa .
Fiecarea avut experiente felurite,depine mult de felul tau de a uda (daca obisnuiesti sa uzi des si abundent,atunci alege un substrat mai putin retentiv,cum e scoarta),de umiditate,pozitia luminoasa,cu timpul observi ce si cum ii place , trebuie doar sa-ti obisnuiesti mana .
 

angela draganoiu

Active Member
25aaf a spus:
Angela draga, nu-i nici o problema cu vasul bamboo-ului.
L-am luat de la un magazin de profil (sa spunem ca profil asiatic) din Rm.Valcea.
Daca esti interesata si-ti place, ti-l ofer pe al meu cu toata inima.
:D
iertare ca abia acum am vazut mesajul tau.
multumesc frumos nu-l vreau pe al tau. am sa caut si in Bucuresti tre' sa gasesc si aici. inca o data multumesc.
 

ena

Member
Aproape toate phalele la care am schimbat substratul au tija de flori... Intai au facut una-doua frunze si acum se pregatesc sa infloreasca... Abia le astept!
 

diana999

Active Member
ena a spus:
Aproape toate phalele la care am schimbat substratul au tija de flori... Intai au facut una-doua frunze si acum se pregatesc sa infloreasca... Abia le astept!
felicitari.tu ce substrat ai folosit?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si ale mele au tije noi aproape toate - fie tija noua direct, fie tije laterale de pe vechile tulpini (eu le-am taiat pe toate la 3 noduri) asa ca le astept cu mare drag sa infloreasca.
M-am tot intrebat oare de ce in ultimele luni orhideele mele au secretat un lichid lipicios pe frunze si chiar pe tije - arata ca si cum ar vrea sa atraga insecte ca sa fie polenizate...vi se intampla si voua??
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gradinar1 nu imi amintesc sa fi patit ca tine dar din moment ce infloresc inseamna ca totul este ok si nu e nicio problema.
si eu abia astept sa le vad pe phalele mele inflorite ca mai toate au tije noi sau tije noi pe tije vechi iar pe unele le-am achizitionat neinflorite asa ca surprizele vor fi mari.

o sa revin si eu cu poze la momentul potrivit.

numai bine!
 

ena

Member
Diana999, am folosit Compo si Agro, simple si amestecate, dupa cum am avut. Cel mai bun este oricum Compo. La Agro trebuie sa fi foarte atenta cu udatul. Pe cele in Agro le ud mult mai rar decat pe celelalte.
Gradinar1 si ale mele fac acel lichid de care spui tu, dar numai pe tijele florale, atunci cand au flori, pe frunze nu.
 

Simonilela

Member
Si eu am cateva tije la phale. Sunt tare incantata. La multe acum e prima reinflorire la mine si de aceea mai am putin si topai pe langa ele. Cand si-au pierdut florile nu va cunoasteam si nu stiam cum sa le tai tijele vechi, de aceea am o intrebare....Uneia i-am lasat cele 2 tije initiale iar acum ii apare una noua.Sa le tai pe cele dinainte (sunt inca verzi si nu dau semne ca ar avea de gand sa se ramifice) sau sa le mai las asa?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nuuu sa nu tai tijele daca sunt verzi pentru ca phalele au obiceiul sa reinfloreasca pe tijele vechi sau din tijele vechi sa isi formeze altele noi.

iti dau aici un exemplu din albumul meu cu o tija veche pe care nu am taiat-o si pe care se formeaza boboci noi

http://picasaweb.google.com/sarselia/Re ... 5385793154


si tot la fel aici iti dau un exemplu de tija veche pe care se formeaza o alta tija care va avea flori

http://picasaweb.google.com/sarselia/Re ... 5983235346


Sper ca ti-am fost de ajutor!


sa iti infloreasca frumos!
 

elenarares

Member
Sarselia ,te rog sa ne spui la cat timp de cand s-au dus florile ,a aparut tija noua sau bobocul respectiv.

La ale mele au trecut florile de prin august si nu misca nimic.
Poate gresesc pe undeva.
 

Simonilela

Member
Oki. Mercic de info, Sarselia. O sa le las acolo. Cand vor fi tijele noi mai maricele, promit sa revin cu poze. Nu mai zic de mom in care vor avea flori... Abia astept sa ma „laud” cu ele.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La phalenopsis se taie tijele vechi la 3-4 noduri numarate de jos in sus sau de la baza daca se observa ca tija s-a uscat.
Tot ce e deasupra tijei noi aparute poti taia fara grija acum pentru ca noua tija se dezvolta oricum si e hranita prin partea de jos a tijei cele vechi.

Elena, asta este perioada in care orhideele isi formeaza noi tije florale cu conditia sa beneficieze de lumina suficienta si caldura mai putina. Cred ca e foarte importanta si fertilizarea corecta (adica folosind produse speciale pentru orhidee, la fiecare a doua udare si in cantitati mai mici decat cele recomandate de producator).

Verifica sa le poti asigura toate aceste conditii orhideelor tale si sunt sigura ca vor reinflori. Eu din 12-14 ghivece cu phale am doar 3 care nu si-au format tija florala dar toate astea sunt flori care au avut probleme si sunt in "convalescenta".
 

Simonilela

Member
Eu chiar nu stiam ca asta e perioada in care se formeaza tije noi, dar am aflat mai intai „pe viu” cand le-am vz pe toate harnicute si apoi de la voi. Chiar acum cateva minute am mai descoperit ceva :) Am cumparat o phale prin iulie care a fost inflorita pana in sept - avea peste 15 flori mai micute. Apoi i-au aparut 3 bobocei noi dintre care unul a fost rupt la mutarea din balcon in casa, iar acum pe langa cele 2 flori care mi se par chiar mari (imediat revin cu poze), mai are un nou bobocel mic si dragut. E atat de harnica, draga de ea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
elenarares a spus:
Sarselia ,te rog sa ne spui la cat timp de cand s-au dus florile ,a aparut tija noua sau bobocul respectiv.

La ale mele au trecut florile de prin august si nu misca nimic.
Poate gresesc pe undeva.

Pai si la mine a durat destul de mult de cand s-au dus ultimele flori si pana acum cand isi formeaza alte tije florale.
dar trebuie sa ai rabdare ca sunt sigura ca si ale tale vor inflori.
atat numai ca si la mine unele au tije florale si altele nu.
am unele care infloresc mai inspre primavara si am cateva care incep de pe acum.
deci rabdare si vei vedea ca vor aparea si la tine floricicile.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus