Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Asta cum de nu am vazut-o la deschidere :eek: Foarte frumoasa :D Sa te tot bucure cu floricele :D
 

bluegeannie

Member
V-am admirat floricelele minunate si iacata-ma si pe mine printre iubitorii de orhidee. Alaltaieri mi-am facut si eu un cadou: un Phalenopsis alb de la Hornbach. Tare de mult mi-am dorit o orhidee dar nu am avut curaj sa-mi cumpar tocmai din cauza ca mi-a fost frica sa nu stiu sa o ingrijesc.

Totusi, din ce-am citit am inteles ca nu ar fi chiar asa de greu, dar poate nu am eu noroc...

Mi-au iesit ochii ca la melc citind despre ingrijirea orhideelor, si a mea nu are nici 3 zile de cand am luat-o si i se tuflesc florile. Nu am actionat in nici un fel asupra ei de cand am adus-o acasa.
- a stat la 22 de grade
- nu a fost amplasata nici la soare, nici la umbra - am pus-o pe un glaf din interiorul dormitorului, la vreo 20 de cm de calorifer - calorifer care nu e nici cald nici rece pe tot timpul zilei si al noptii
- nu am udat-o fiindca am observat ca erau picaturi de condens in interiorul vasului

Pur si simplu nu inteleg cu ce-am gresit.

Nu sunt nici 3 zile de cand o am, ce sa fac?

Iata poze:
http://ro.fotoalbum.eu/geannieblue/a382937

Va multumesc pentru orice sfat, cat de mic.
 

marean

Active Member
Blue,probabil e socul de la diferentele de temperatura .
Nu cred sa fie o alta problema decat aceasta.
Din pacate nu poti face nimic ca sa iti ajuti rumoasa sa isi pastreze florile,o poti doar ingriji pana apare o ramificatie pe tija veche sau o noua tija florala.
Mult noroc !
 

diana999

Active Member
pacat de ea.Temperatura ideala pentru Phalaenopsis este 15-16 grade C noaptea si 20-26 grade C in timpul zilei.trebuie puse in ghiveciul masca un strat de pitricele pe care incearca sa le tii umede pt ca umiditatea atmosferica e foarte importanta pentru orhidee in general.sau un vas cu apa pe calorifer.succes
 

CristianG

Well-Known Member
De vina este socul de temperatura....De obicei florile se usuca inainte de vreme datorita schimbarilor bruste de temperatura. Am observat ca bobocii din varf sunt ok.Taie celelalte flori afectate si bobocii care incep sa ingalbeneasca. Planta in sine nu are nimic, radacinile sunt sanatoase. Nu te descuraja! Planta ta a suferit doar un soc de temperatura... :wink:
 

bluegeannie

Member
Va multumesc din tot sufletul meu pentru mesaje si sfaturi. Aveti dreptate, probabil asta a fost. In Hornbach era mai frig decat la noi in casa, asta cu siguranta. Adica de la 15 grade la 20-22 cat sunt in casa, e o diferenta.

Am facut cum mi-ati spus - adica i-am taiat florile ofilite, insa bobocii care erau mai aproape de inflorire au cazut singuri. Mai sunt cativa, extrem de mici care sper sa se dezvolte in regula.

Nu am pus-o in ghiveci masca, am lasat-o asa, si am mutat-o in baie, pe blatul de la chiuveta. Are lumina suficienta, umezeala si din aer, dar nu foarte multa ca avem geam; curent nu se face, si arata si foarte frumos in locul ala.

Imi aduc aminte ca pe vremea cand eram studenta, am mers intr-un bar mai cu pretentii si aveau acolo la baie o minunatie de Phalenopsis alb care era mai tot timpul inflorit. Si, credeti-ma, nu avea lumina deloc, decat de neon si nu schimba nimeni floricica aia de-acolo. Era mereu aceeasi, si mereu avea flori si boboci. Ba la un moment dat, am prins-o pe tanti de serviciu si mi-a confirmat ca era aceeasi floare.

Asa ca, sper sa nu fi gresit ca am mutat-o in baie.

Pupici multi si inca o data multumiri.
 
Ieri au cazut ultimile flori ale orhideei mele. Am citit ca nu ar trebui sa tai tija acum imediat pentru ca s-ar putea sa infloreasca iar. Intrebarea mea este: cat timp sa astept pana sa ii tai tija :? :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu trebuie sa te grabesti sa tai tija.
Las-o asa ca nu incurca pe nimeni.
poti sa o tai eventual daca incepe sa se usuce si atunci numai partea uscata.
de preferinta ar fi ca atunci cand o tai sa ii lasi 3 noduri pentru ca din acele noduri potae face ori o alta tija florala ori keikii.
dar deocamdata cum nu se usuca nimic las-o asa.

:D
 
Multumesc pentru sfat.Nu stiu mai nimic despre orhidee, iar aceasta este prima pe care o am si as dorii sa o tin in viata cat mai mult :mrgreen: :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
nicio problema ca te ajutam oricand ai nevoie ca si noua ne plac mult!
asa ca daca mai ai vreo nelamurire cu cea mai mare placere poti sa intrebi ca vei vedea ca vei fi ajutata!

numai bine si sa ai parte de orhidica ta!
 

alfa

Active Member
Phalae a mea se pregateste de inflorire. Nu i-am taiat tijele vechi si bine am facut. Infloreste pe toate cele 3 vechi si a mai dat si una noua. Sper ca incurand voi putea admira si floricele. :visator:
 

angela draganoiu

Active Member
pai da pt ca bobocii par destul de mari. cred ca in citeva zile sa te onoreze cu flori.
ce am observat eu la phale este ca dupa ce le trec florile cu care le-am cumparat trece un an pana sa reinfloreasca, fie ca tai sa nu tijele initiale. ale mele acum reinfloresc cam la 3 luni dupa ce le trec florile.
 

angela draganoiu

Active Member
dragutza mea nu am nici un secret iar ce stiu am spus mereu si mai spun si acum. le ud prin scufundare cam la 10 zile (am un lighean in care adun cate 6 o data) acu' iarna iar vara cam la 5-6 zile pt ca la mine in apart e foarte cald. le tin in apa aia cam 15-20 minute. tot la a 2 a udare adaug ingrasamant (adica fac dilutia cum scrie pe ambalaj si torn cite putin din ingrasamantul asta diluat in apa de udare - dar pun in ghiveciul scufundat) le pun la scurs si apoi la locul lor care este la o fereastra pe rasarit. ghivecele sint puse in ghivece masca care au pe fund pietricele pe care le mentin umede si cam atat. am cumparat de la Hornbach (spre disperarea sotului meu) ghivece transparente mai marisoare si vreau sa le mut pt ca unele dintre ele nu mai au loc acolo.
am uitat. ingrasamantul este de la Compo, pt ca din asta am gasit.
vezi nu-i mare scofala. tre' sa spun ca am numai orhidee phale si un mic , mic de tot pui de dendrobium. o sa le fac poze sa le vedeti cind vor fi in plinatatea infloririi.
 

diana999

Active Member
angela draganoiu a spus:
pai da pt ca bobocii par destul de mari. cred ca in citeva zile sa te onoreze cu flori.
ce am observat eu la phale este ca dupa ce le trec florile cu care le-am cumparat trece un an pana sa reinfloreasca, fie ca tai sa nu tijele initiale. ale mele acum reinfloresc cam la 3 luni dupa ce le trec florile.
din ce ai zis tu,intzeleg ca tu le ai mai de demult....de infloresc la 3 luni.
la cele 2 orhidee ale mele au trecut florile......si pt ca era promo la obi,mi-am luat 3 :) :visator: :indragostit:
 

alfa

Active Member
Angela, interesanta chestia cu udatul prin scufundare. Eu pana acum le-am udat normal, de sus, dar cu apa putina. Eu le ud seara deobicei, ca atunci am timp, dimineata urmatoare ma uit in ghiveciul masca si arunc apa scursa, daca e. Cred totusi ca se hidrateaza mult mai bine cu metoda ta. Ia sa fac si eu asa :wink:
Se pare ca le place lumina de dimineata. Si a mea, cea din poza, sta pe pervazul ferestrei spre rasarit si constat ca ii place mult acolo.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari, Alfa, arata superb orhideea ta! abia asteptam poze cu ea inflorita! Sa ai grija la udarea pe deasupra sa nu cumva sa ajunga apa in centrul plantei! Metoda de udare a Anglelei este cea recomandata pentru phale.

Cateva poze de azi cu phalele pe care le am inflorite momentan acasa:

Mai nou mi s-a pus pata pe phale albe :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc fetelor insa metoda nu este a mea am invatat aici cum sa ud orhideele.
da Alfa se pare ca le place la rasarit nu numai orhideelor ci tuturor plantelor, spun asta din experienta. la mine, orhideele, au soare dimineata numai 2 max 3 oree in rest doar lumina multa.
unele dintre phale au circa 3 ani altele sint mai noi.
atentie cu apa care ramane in mijlocul smocului de frunze poate produce multe necazuri.
Caramell ca in totdeauna ai orhidee minunate. phalele albe sint abosult diafane, am si eu 2 si le-am botezat "printesele", acum sint pline de boboci.
 

alfa

Active Member
Pe mine ma impresioneaza de fiecare data varietatea de culori la orchidee. La phale de exemplu parca nici nu gasesti doua la fel. Si sambata, la Brasov, am ramas gura gasca la miile de culori pe care le aveau la expozitie...nu mi-am luat nimic, pentru ca nu vroiam sa car pe tren.... dar a fost greu de tot sa-mi dau peste mana :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus