Planta care poate inlocui zaharul

Roxana Peled

Active Member
Corect, zaharul din compot nu doar indulceste ci si conserva.
De asemenea face fructele sa nu plesneasca la fiert.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am sa fac totusi un compot de pere pentru consum rapid , doar ca eu nu fierb borcanele dupa sigilare , doar pun 2 linguri de zahar la 800gr si torn apa fierbinte , ies niste compoturi de caise si de visineeeeeeeee , mama mama :D
 

Roxana Peled

Active Member
anknic a spus:
eu am luat-o acum 1 an de la starkl
Multumesc frumos pentru informatie :D ! Am fost la ei pe site, am vazut o multime de plante care m-ar interesa, inclusiv cea in discutie. Preturile nu sunt mici dar la primavara le voi reanaliza cu siguranta :)
 

anknic

Active Member
eu am facut compot si fara zaharȘ puse fructele, apa si eventual putina scortisoara si fierte in baie de apa 30-40 min. au tinut f.bine.
 

anknic

Active Member
ete na! eu deabia ma inteleg cu stevia si ma straduiesc sa ii gasesc utilizare si tu bagi alta planta...

LE: nu am avut timp de experimente toamna asta, dar poate imi fac timp sa incerc un compot din ceva in ceai de stevia, sa vad ce gust are si cum tine peste iarna.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am incercat in aluat , nu se simte deloc diferenta ca nu e zahar ...

o alta varianta dar e low-calory si nu ca stevia 0-calory si chiar hipo-calory e sirop de agave :D
 

camic

Member
Daca mai butaseste cineva stevia va rog sa ma treceti pe lista, ca eu am trecut-o pe lista de cumparaturi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu o Stevia insa nu stiu ce sa fac cu ea.Sa o cresc in ghiveci?Sa o pun in pamant?Ce ma sfatuiti?
 

Roxana Peled

Active Member
Nu o pune in pamant ca nu rezista afara iarna :D
A mea a trecut foarte bine iarna in ghiveci in casa. Nu mi s-a parut pretentioasa.
 

anknic

Active Member
aoleo...ce nu ti s-a parut pretentioasa ca eu de 3 ani ma straduiesc sa o tin in viata...in primavara asta am reusit sa ies cu un lastar! vara se umple afara de o gramada de gaze (musculitele albe sunt primele...), daca o tii casa nu ii place prea mult si nu creste...am zis ca daca mai reusesc sa butasesc ceva o dau in vie direct...sa se lupte pt.supravietuire!
 

ghia_don

Active Member
Eu am lasat-o in gradina asta iarna si ..salut, am scapat de ea :cry: . Si se facuse asa de frumoasa !! N-a avut nici daunatori, i-a mers bine afara pina am lasat-o si eu sa lupte pentu supravietuire. Dar n-a vrut! :rofl:
 

anknic

Active Member
eu am citit pe undeva o tehnologie de cultura: butasit primavara, mutat afara cand s-a incalzit si toamna cules frunzele si gata. treaba e ca tb.irigatie ca pe a mea o stiu groaznic de setoasa...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc pentru informatii.A mea e in ghiveci si da e foarte setoasa.Trebuie sa o mut intr-un ghiveci mai mare sa vad cum va evolua.Frunzele pe cand se pot culege/In toamna?Si sum se procedeaza cu ele?Se pun la uscat ma gandesc,nu?
 

anknic

Active Member
frunzele le poti culege oricand. le pui la uscat si folosesti in ceai (fierbi un pc in apa de ceai).
 
Sus