Plumbago

popescu gp

Well-Known Member
Gzabiuta am facut rost de plumbafo indica( din Franta) si acum se dezvolta spectaculos;chiar l-am scos afara langa cel alb si albastru.
 
D

dyayzh

Guest
Oare daca pun in acelasi ghiveci pe cel bleu cu cel alb, isi pastreaza culorile?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cel pe care am crezut ca l-am pierdut si care saracutul a reinviat .......acum e plin de floricele:
 

carmenushka

Active Member
Plumbago e acidofil? E plin de buchetele florale dar culoarea e cam spalacita, e un bleu pal, si mi-ar placea sa fie mai intens colorat, daca ii pun ceva ingrasamnat se coloreaza?
 

carmenushka

Active Member
cornelia a spus:
Sunt mai multe nuante de albastru. Poate ca al tau asa e el, mai sters la culoare.
Mai sters?! :( dar prima floricica parca era mai nuantata...mi-ar placea sa fie asa ca poza din avatarul lui nick :cry:
Oricum tot frumos e si plin de flori! Credeam ca pot sa-l ajut cumva
 

nick1971

Active Member
carmenushka a spus:
cornelia a spus:
Sunt mai multe nuante de albastru. Poate ca al tau asa e el, mai sters la culoare.
Mai sters?! :( dar prima floricica parca era mai nuantata...mi-ar placea sa fie asa ca poza din avatarul lui nick :cry:
Oricum tot frumos e si plin de flori! Credeam ca pot sa-l ajut cumva
daca vrei, am un pui care deja a inflorit :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nick.... este albastru saracu dar nu e foarte nuantat ,vorba lui Carmenush plus ca este fotografiat in plin soare si nu s-a redat culoarea exacta.Daca sta la semiumbra se face un albastru mai intens.Asta am observat cind am avut doua plante puse in doua locuri diferite.
Ca o fi soarele de vina???Nu stiu.Nu vreau sa zic prostii :oops:
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta are dreptate partial;soarele isi spune cuvantul ,dar am vazut la Herck in Belgia un albastru mai intens dar nu mai vreau sa am de aface cu el fiind cam neserios;am luat papara de la el cu plumbago indica si cu allamanda
 

carmenushka

Active Member
Plumbago poate fi atacat de paianjenul rosu? am o invazie de comunisti de-astia dar nu toate plantele sunt afectate. La plumbago vad ca frunzele nu au semnalmentele clasice dar am sesizat ca varfurile catorva lastarasi tineri s-au uscat, le-am indepartat si ii urmaresc evolutia
 

popescu gp

Well-Known Member
Unele farfuri din lipsa de apa se usuca,ca si unele frunze,dar in rest este o planta usor de intretinut;sa vad ce se va intampla cu plumbago indica (flori rosii-roz)care a crescut dar nu da semne de inflorire; mai astept
 
Sus