Pomelo din seminte

Aura

Member
tint a spus:
Intrebare adresata celor care fac experimente cu pomi fructiferi exotici: credeti ca o sa ajungeti sa si mancati din acesti pomisori/arbusti/ce or fi ei? A mancat careva vreo lamaie sau portocala din productie proprie?

Altfel, care e scopul?

De pomelo nu intreb, ar fi prea de tot :rofl: :? :? :? :?
Draga Tint,
tocmai acesta este farmecul! nu cultiv seminte cu gandul ca intr-o zi planta iesita din ele ma va bucura cu roade...ci semincioarele acestea , plantutele dezvoltate din ele, straduinta lor de a rezista la condintiile de aici, cand plantuta face puiuti, ii mai rasare o frunzulita, infloreste...astea-s bucuriile..astfel de momente pretuiesc de " n" ori mai mult decat un gust acrisor...sau dulceag..al unui fruct exotic parfumat...numai ideea sa am un bananan...un portocal..sau un cocotier, care , de regula, creste pe marginea plajelor, in bataia brizelor,. sa am un astfel de copacel la mine in casa...pai asta-i minune , bucurie curata!
Aura
 

tint

New Member
Da, asa este, orice plantuta te face fericit, sa o vezi ca traieste si se dezvolta langa tine, mai ales cand ea a plecat de pe un tarm de cocotieri din... Maldive :D ...
 

Aura

Member
am pus-o intr-un paharut cu apa...si pluteste....parca acesta era testul propus de cineva de pe aici....si nu l-a trecut! asta e, totusi o sa incerc. :D
Aura
 

Aura

Member
pot sa ma inscriu pe lista celor ce asteapta aceste donatii? :D
daca cineva este interesant, ofer si eu cu drag seminte de papaya, o fi la voi mai cu noroc si vor germina.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cu drag te servesc , papaya am si eu si stau asa de la craciun , nici nu se misca nimic nici parca nu mor , umiditate sol+nisip 40%
 

dana_rusu

Member
semintele mele de pomelo au incoltit ,ba unele mai harnicute au scos capul din pamant ,eu l-am cojit de coaja aia albicioasa dar au incoltit so cele la care nu am mai ajuns.
 
Dupa ce am vazut experientele cu semintele de pomelo am zis sa incerc si eu si am pus intr-un ghiveci cateva seminte de pomelo ,le-am urmarit o vreme si apoi am uitat de ele ,in acelasi ghiveci am pus o petunie si zilele trecute am vazut ceva ce parea a fii o buruiana si am zis sa o scot ,surpriza a fost cand am scos-o era o samanta de pomelo care incoltise ,am mutat-o in alt ghiveci dar din pacate i-am rupt varful ,sper sa nu o pierd
 

andradya

New Member
aura, m-am uitat la albumele tale photo si ce pot sa zic... wow! :D

avocado, kiwi, maracuja, fructe exotice... :salivat: o sa imi fac niste calcule si poate o sa imi fac o mini sera in beci... si le voi creste la lumini speciale pt cultivare , nu mai am spatiu in gradina si imi sare mama in cap de mai fac ceva :rofl:
 
Sus