Potentilla

riana

Active Member
a inflorit cea roz
nu am gasit un topic cu aceasta planta daca exista unul rog moderatorii sa il stearga pe acesta
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Era cat pe ce sa cumpar si eu 1-2 tufe. :) M-am abtinut temporar, dar sigur o comit cu prima ocazie.
 

melimeli

Active Member
eu am una mica roz :) s-a prins din greseala :rofl: cand l-am tuns a ramas pe jos o crenguta si acum creste :wink: daca vrei e a ta :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am luat si eu de la Levi doua plante rosii ca para focului :) Astept sa creasca ca de prins s-au prins......... :D
 

victoria222

Active Member
Si piticuta mea, cumparata de la Riana, e foarte harnica la inflorit:
Gabiuta, aia de la d-nul Levi este arbust, sau planta perena?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are cineva" Potentilla fruticosa Marion Red Robin" si "Potentilla fruticosa Gibson's Scarlet"?Imi place mult planta :) mai ales frunzisul si faptul ca ramine destul de mica daca o tii din taieri.
Deci as cumpara cite una bucata din fiecare exemplar daca are cineva....
 

riana

Active Member
eu am Potentilla fruticosa Marion Red Robin dar sa sti ca nu e tocmai red e mai degraba portocalie. anul trecut pisicutele mele au cam distrus-o si inca nu a inflorit, dar de indata ce infloreste pun poza si daca iti place iti pun la prins.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Riana.Mi-a promis Dianadia ca imi aduce planta.Daca nu ...o sa apelez la tine. :rose:
Pe net arata intr-adevar portocaliu spre rosu dar este oricum o pata de culoare care iese in evidenta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta care mie imi place FOARTE mult desi nu pare spectaculoasa dar ....florile ei ca niste stelute de culoare intr-o gradina mica merita atentie.
Eu am o mare nefericire legata de aceasta planta:mutarea ei si ulterior uscarea.
Nu inteleg ce se intimpla .Am mutat doua:rosie si roz la interval mare de timp .Una primavara si una acum vreo 10 zile.
Mutarea:cu balot de pamint.
Udarea: de doua-trei ori pe zi din abundenta ulterioara mutarii .
Ce e gresit de se usuca?Nu ii plac mutarile?Are vreun chichirez pe care nu il stiu eu???Ce trebuie de facut ca sa reziste ?
Nu pot cumpara la nesfirsit altele.... :cry: :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita ...cind nu am udat-o dupa plantare asa des (am pus una cu flori duble) s-a uscat :cry: De aia sunt asa de confuza :twisted:
Daca se uda prea mult se usuca...daca nu...tot se usuca.Na beleaua :astept:
 

bebe Iris

Active Member
Apoi nu stiu, eu sunt la inceput cu ele...le-am transplantat din ghiveci in gradina in august si au prins niste calduuuuuri :aoleu:
La inceput pareau ca se usca, apoi si-au revenit, dar inca nu pot spune ca sunt in forma...
 
Sus