Potentilla

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am o tufa de vreo 3 ani, acum pare sa fie uscata complet :( A inceput sa sufere cand a fost canicula, s-a tot chinuit sa mai inverzeasca dar pana la urma cred ca a capotat..
Mie mi se par pretentioase si sensibile...am observat ca nu rezista prea bine la clima noastra...in Italia, la munte, la cota 1400, sunt garduri vii cu acest arbust si o duc de minune! Dar acolo in general ploua des si caldura e diferita
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia sigur ai dreptate.Si eu am doua tufe frumoase acum ca e racoare dimineata si seara.Le place sa fie udate pe frunzis,asta e categoric din observatiile mele personale .Infloresc numai cind nu sunt temperaturi prea ridicate.Cel putin la mine unde este o caldura uscata de obicei.De aceea le si ud mai ales frunzisul.Mor de ciuda ca mi-au murit doua frumuseti.Credeam ca le stie cineva chichirezul si ma invata si pe mine ce sa le fac :? .
Pe cele doua le am tot de vreo trei ani dar....nu am umblat la ele de loc,le-am tuns uscaturile cind a fost cazul si le-am stropit cu grija.Acum sunt cu flori.
Eu nu prea am "pete" cu multe plante ; sunt putine si...fixe.Ca ideile unora :evil:
Asa sunt cu potentilla :p
 

victoria222

Active Member
Si eu am una galbena foarte chinuita, saraca. Adevarul este ca nici nu am fost dispusa sa-i rezolv problema. Nici nu moare dar nici nu traieste. Sta in soare, are putina umbra spre seara, neudata, sol negru fertil. Inainte statea intr-o zona asemanatoare unde mergea aspersorul zilnic, si nici acolo nu i-a placut, de unde am si mutat-o mai la uscat. :nu stiu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

an de an e tot mai bogata in flori.
Intotdeauna asta alba e prima care infloreste.Urmeaza cea roz apoi cea galbena si ultima-ultima cea rosie.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E superba, Gabiuto! Cat e de pretentioasa? Conditiile de mediu sunt aceleasi pentru orice varietate?
 

adrianam

Well-Known Member
Frumoasa!
Eu am doar galbena dar vad ca cea alba este mult mai bogata in flori ca cea galbena a mea!
Cred ca trebuie sa trec pe lista de achizitii si potentilla alba!
Au inceput sa-mi placa mult florile albe!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum e in plina floare.Sa incerc sa fac o poza si daca vrei Adriana iti prind un lastar.
Adina conditiile sunt absolut aceleasi.Nu i-am facut nimic decat un ingrasamant eco la inceput de primavara
 
Sus