Prima mea "Sera"

Aura

Member
interesanta ideea cu sera!zici ca nu prea stii...ca esti cam nepriceput....dar de pe site-ul tau...aflu ca esti din domeniu :wink:
oricum, ,faina ideea.
Aura
 

dacian

Member
Aura a spus:
interesanta ideea cu sera!zici ca nu prea stii...ca esti cam nepriceput....dar de pe site-ul tau...aflu ca esti din domeniu :wink:
oricum, ,faina ideea.
Aura
salut, crede ma ca nu prea stiu. Aici am invatat multe lucruri noi. Site ul este in faza de prooiect cat si ideea.
 
Salutari.Nu inteleg de ce ii spuneti sera si solar cind este rasadnita.Sera este un spatiu acoperit dar dotat si cu aclimatizare ,cea ce permite cultivarea plantelor pe tot tinpul anului ,solar este un spatiu acoperit ce permite cultivarea plantelor pe o anumita perioada din tinpul anului si rasadnita este un spatiu acoperit pentru germinarea plantelor ,rasadnita poate fi de doua feluri ,rasadnita rece si rasadnita calda ,la cea calda se foloseste pat de balegar pentru incalzirea pamintului si diverse sisteme de incalzit pentru a pastra temperatura din incapere.Deci constructia lui Dacian este o rasadnita.
 

dacian

Member
marian sima a spus:
Salutari.Nu inteleg de ce ii spuneti sera si solar cind este rasadnita.Sera este un spatiu acoperit dar dotat si cu aclimatizare ,cea ce permite cultivarea plantelor pe tot tinpul anului ,solar este un spatiu acoperit ce permite cultivarea plantelor pe o anumita perioada din tinpul anului si rasadnita este un spatiu acoperit pentru germinarea plantelor ,rasadnita poate fi de doua feluri ,rasadnita rece si rasadnita calda ,la cea calda se foloseste pat de balegar pentru incalzirea pamintului si diverse sisteme de incalzit pentru a pastra temperatura din incapere.Deci constructia lui Dacian este o rasadnita.
cand am cumparat jucaria scria sera. Eu o folosesc pentru germinare deci pot sa iti dau dreptate ca e rasadnita pentru moment.
 

Blitz

Active Member
Am avut si noi candva un mini-solar in curte, dar l-am desfiintat. Arata cam ca un WC, folia a fost ok in primul an, in anul urmator a trebuit s-o schimbam, am dat mai mult pe folie decat am "scos" si totul era total inestetic. Si la fiecare vant ne era groaza.

Intre timp ne-am prins ca la noi in curte mai degraba se poate face gradina de flori, ca pentru "agricultuta" trebuie suprafata si ... stiinta :rofl: :rofl: :rofl:
 

sonia_i

Active Member
Blitz a spus:
Intre timp ne-am prins ca la noi in curte mai degraba se poate face gradina de flori, ca pentru "agricultuta" trebuie suprafata si ... stiinta :rofl: :rofl: :rofl:
De acord cu tine....
Acest "cotet" e din sticla, iar cel peste gradina e folie dubla.
 

Blitz

Active Member
Da, Sonia, intre timp se gasesc si alte materiale si oricum voi va pricepeti... Pe cand eu :rofl: :rofl: :rofl: Si daca eu am mai invatat cate ceva -ceva amintiri din copilarie de pe vremea bunicii, mai multe de pe forum :D , sotul meu chiar ca are multa bunavointa, dar are si vreo 7 maini stangi :rofl: :rofl: :rofl:
 

sonia_i

Active Member
:) Completeaza-l pe sot cu cele 7 maini drepte ale tale.
"Barbatul si femeia sunt ca aripile unei pasari. Pentru a zbura este nevoie de amandoua" - zicea un mare intelept, habar n-am cine :oops: :) :rofl:
 

Floria

Active Member
Ce bine ca la americani se numeste Greenhouse si atat indiferent de dimensiune , indiferent de forma si aspect, indiferent daca este cu folie , sticla sau altceva. Poate de-aia ei reusesc sa faca ceva mai mult decat noi, nu-si pierd timpul cautand nod in papura. Totodata am observat ca stiu sa aprecize munca si eforturile cuiva incercand tot timpul sa se incurajeze unii pe altii.
 
Nu am cautat sa gasesc nod in papura eu am spus decit denumirea corecta ,asa cum nu poti sa ii zici la garsoniera apartament la logan limuzina asa si aici ,a-m spus ca este o clasificare dupa criterii ,va pun o intrebare :in orce sera poti cultiva castraveti .Puteti cultiva castraveti in sera lui Dacian asa cum se cultiva intr-o sera?Pentru rasaduri este foarte buna ,rafturile de sus sint asezate bine nu unbreste cultura de jos ,si eu a-m avut rasadnita si solar dar nu a-m avut sera ma bate gindul sa fac una din plastic tip nai cu doua rinduri de nai si astupate cu silicon in capete pentru a izola cit mai bine pe timp de iarna.Sa incurajezi este bine ,toti poate sa incurajeze ,mai bine este sa ajuti cu un sfat sau o idee,Dacian poti orcind sa ma intrebi cind ai nelamuriri,i-ti spun eu unul care am vindut legume la piata din solar si care pe 15 ianuarie ave-am semintele de legume semanate in rasadnita.Si inca ceva ,americani nu s-au ajuns din sere ,si din felul de a gindi ,din libertatea pe care o au ,din petrol,din filme,si din a-i abuza pe alti,nu uitati cum sa ridicat america pe spatele negrilor ,cum fura titeiul la alti,si cumisi inpune interesele,datorita lor a aparut plantele modificate genetic,animale clonate,albina ucigasa,si lista poate sa continue,nu uitati de ultimul premiu Nobel care este luat fara merit si cite inventii au fost furate romanilor si atribuite americanilor ,asa ca dati alt exemplu si nu pe americani. :wink:
 

Aura

Member
eu acum cativa ani ...am vrut sa fac o mica, mica sera dintr-un acvariu..:giggle: ...avea un beculet...avea de toate...intr-un final, am lasat acvariul sa fie acvariu..era un acvariu paralipiped...nu sub forma de bol...
Dacian, stiu pe cineva care a construit o sera.O adevarata sera . A muncit f. mult. Asa ca toata consideratia pt ideea si munca ta :D
Aura
 

Blitz

Active Member
Dacian, mult succes! Ca o prima idee: noi atunci, in primul an de entuziasm am pus in solar initial ridichi si ceapa, apoi ca si "cultura dubla" rosii si castraveti. Dar repet: primul an a fost ok, apoi a cedat ba folia, ba nu a fost pamantul ca lumea, si mai ales a cedat rabdarea :oops:
 

Floria

Active Member
marian sima a spus:
asa ca dati alt exemplu si nu pe americani. :wink:
Domnule Marian Sima iti permiti cam mult. Eu dau ce exemplu vreau eu , nu trebuie sa-ti cer dumitale voie. L-ai lasat la Dacian cu sera lui si acum te iei de exemplul meu, vede-ti de treaba dumitale si daca tot stii sa dai indicatii si sa pretinzi denumiri corecte ar fi bine sa stii sa scrii corect romaneste si apoi sa-ti permiti acest lux. Dar mai intai trebuie sa-ti amintesti ca te afli pe un forum de plante unde domneste armonia, buna intelegere si o atitudine pozitiva. Indicatii era doar unul singur care tot dadea ... si le stia pe toate.
 
Daca puneti folie aditivata (cu nuanta spre verde sau spre galben) va tine peste 2 ani.Dacian mai gindestete la o aerisire ,usa nu o sa fie de ajuns ,pe canicula si plina plantele o sa aibe mai multa nevoe de aer.
 
Care era ala? :) Am vrut sa spun ca vorbesc din experienta si nu i-mi dau cu parerea.Si nu dau indicatii ci sfaturi ,cit despre greseli i-mi cer scuze asa sint eu mai de la tara , :mrgreen: cit despre armonie credetima nu a-m avut nici o intentie sa o stric,daca a-m gresit de ce nu raspundeti la intrebare?I-mi cer scuze daca va-m facut sa va simtit sicanata ,nu a fost cu intentie ,a fost doar un sinplu raspuns la o acuzare din partea dv.Pe viitor nu va mai raspund sau poate nu va mai coboriti dv la nivelul unui taran,uitasem fermier. :) Toate cele bune.
 
Sus