Primula

angela draganoiu

Active Member
a primit si fiica-mea o primula rosie si usor parfrumata. cand a adus-o acasa avea citeva flori ofilite dar in rest parea vesela, azi dimineata am vazut ca se pleostisera si flori si frunze. fusese udata cu generozitate. mai are sanse ? sta in balcon la racoare. s-o duc la curte ? e cam frig si mai e zapada. ce ma sfatuiti ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Du-o Angela.Daca e uda deja (si banuiesc ca asa este) si la voi acolo la munte sta in casa si NU in zapada va supravietui.Cel putin asa cred in proportie de........82,5 % :mrgreen:
Din multele cumparate acum trei saptamini toate sunt ok(nu le-am udat de loc!) ,sunt in camera frigorifica unde temperatura a ajuns si la 0 grade asa ca....Unele erau chiar pe duca si si-au revenit spectaculos.Frigul este bun pentru ele.
 

MASCHA

Active Member
Primula obconica este planta exclusiv de ghiveci si se inmulteste prin seminte.
Eu am renuntat la ele ,pentru ca nu reusesc sa le mentin in vegetatie....cand vine caldura mor invariabil :( ...si sunt asa de frumoase...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Macha au murit fiindca si lor ca si celorlalte le place umbra si racoarea.Am discutat cind mi-am luat si eu aceasta planta cu o gradinareasa din Spania care cumpara in fiecare an,ii plac mult dar nu le poate pastra din pricina caldurii.Nu are cum.Dar o trateaza ca pe o planta anuala si....se bucura de flori citeva zile pe an inaintea sosirii verii :D
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Gabi.
avea apa atit de multa ca si acum se mai scurge din ghiveci. din nefericire nu pot sa ajung prea repede la Brebu. incerc s-o duc la mama.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:mrgreen: miine plantez doua primule mai...pleostite in zona cu soare acum si umbra de la trandafiri acoperitori in viitor.Experiment :)
 

FlorentinaS

Member
Am vazut-o pe cea de-a doua de vanzare, la un producator de langa Oradea. Nu stiu daca mai are, eu am fost la el la sere inainte de 8 martie...
 
elipopa sa te bucuri de floricele, ale mele sunt mai lenese, dupa ce au avut un strat de zapada de un metru si jumatate, caci am dat zapada din carare peste ele, au iesit, au bobocei, sa vedem care va inflori, caci pe una am pierdut-o :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sus