Probleme cu Hibiscusul

nutilepadat

Active Member
La mine nu era asa radacina....apropo nu l-ai schimbat deloc din ghiveciul din care l-ai cumparat,se vede ca era cam mic pt ele pune planta in alt ghivecimai mare si adauga pamant pe langa radacini.Asta este sfatul meu dar paote stie cineva mai bine care are mai multa experienta.
 

fdana

Member
incearca cat poti sa iei din pamantul care nu are radacinute in el si in rest completeaza cu cel nou si asteapta sa vezi cum reactioneaza
desi si eu am pierdut asa hibi (cu stafidirea)
 

sini

Well-Known Member
daisy,cotroleaza radacinile,asa cum au spus fetele.Eu am patit asa cu un hibi:l-a mutat in alt ghiveci fara sa-i deranjez pamanul lui si completand cu altul nou.Turba in care a fost plantat s-a uscat asa de tare incat planta primea foarte putina apa,si se ofilea.Am crezut ca nu-l mai pot salva si l-am bagat sub robinet.Atunci am vazut cauza.I-am spalat cat am putut radacinile de turba si l-am plantat in pamant proaspat.Si-a revenit.
 

daisy111

Active Member
Astazi am dat tot pamantul jos de pe radacini si am vazut ca ei initial au fost prinsi in banut de turba si mi s-a parut ca invelisul ala de la banut tinea foarte multa apa,defapt totul era imbibat cu apa :( ....i-am spalat radacinile,i-am taiat toate ramificatiile,dar butasul ramas era umflat de apa,partial, si nu stiu daca o sa-si mai revina :cry: daca o sa mai poata da ceva din el :cry: ...desi radacinile mie mi se pareau ok.Pun poza cu radacinile sa va dati cu parerea:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00582.jpg
Apoi am dat cat am putut si pamantul de la celalat hibi ce inca este verde si cu frunze..si aceasi chestie am constatat...nu stiu ce pamant le-au pus astia asa ca un burete :x ...sper sa nu-l afecteze ca am umblat la radacinile lui si sa cheleasca si usuce si asta :( :rugaciune: ,dar mi-a fost teama sa nu pateasca ca celalalt si mai rau mi-ar fi parut pe urma ca nu l-am ajutat cumva....De udat nu i-am udat,m-am gandit sa-i las asa pana maine...ce ziceti,e bine?sa-i ud astazi? :?
 

ramona

Member
Sper sa il salvezi. Ceva asemanator am patit eu cu orhideele care nu stiam de ce sunt tot ude dar la radacina aveau burete care retineau mult prea mult apa. Pana mi-am dat seama am pierdut 2 si una e cam lesinata. Sper sa nu o pierd si pe aia. Ce culoare avea hibi tau? Eu am unul rosu batut. E superb si face niste flori imense. Daca vrei iti daruiesc un pui cu placere la primavara. :hug:
 

daisy111

Active Member
Sarumana Ramona pt oferta:* ...sper sa se refaca cat mai repede orhideea ta :rugaciune:
Hibi meu era un galben batut :cry: ..nu mi-a inflorit niciodata pt ca deabia il primisem in decembrie cu boboci,dar i-au cazut..in schimb avea o eticheta cu numele si culoarea :( :(
Hibi rosu batut am si eu:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C08691.jpg
vad ca se tine bine momentan,sper sa reusesc sa-l scot din iarna :rugaciune:
 

mimish

Active Member
Am si eu probleme cu un hibi rosu batut. A avut un boboc...i-a cazut... al doilea boboc a crescut ceva mai mult decat primul, dar parca nu are forta sa se deschida si vad ca se ingalbeneste. Mai are inca doi mititei inafara acestora. Oare de ce nu au suficienta forta sa se deschida?
 

mimish

Active Member
De vreo doua luni i-am pus ingrasamant (la inceput praf - Soil Plus, apoi Vitaflora). De cand are boboceii mi-a fost teama sa ii mai pun, crezand ca ii fac rau. Il voi uda azi cu Vitaflora. Sper sa se deschida macar unul pana la urma.
 

mimish

Active Member
Da, Iulia. Ii tin pe pervazul ferestrei de la dormitor. Caldura nu este excesiva, iar lumina are cateva ore pe zi.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
sa va zic ce problema am eu: am luat azi hibul meu la pigulit si udat, cel galben si frumos, asta , si cand m-am uitat mai atent la frunzele bazale am vazut ca erau lipicioase. M-am uitat si mai atent si am vazut ca mai sus pe tulpina, la baza unor frunze mai mari sunt niste picaturi, ca de roua, foarte foarte mici, cu un lichid transparent, lipicios, la atingere. Am pus si pe limba si era dulceag. M-am speriat si am bagat planta sub dus. E bolnav cumva?
 

Roxana

Active Member
da....din pacate are daunatori. a avut si al meu, bineinteles :x si l-am tratat cu Mospilan.
 

mimish

Active Member
Hibi meu a pierdut inca un boboc inainte de a se deschide.... acu' iar are 4 mici.... chiar nu o vrea sa imi bucure si mie ochii? :cry:
 

mimish

Active Member
E al treilea care ii cade... si mi-e tare necaz... cand sa spun si eu: "Gata, asta se va deschide!"... atunci se ingalbeneste bobocelul si cade.... :-<
 

angela draganoiu

Active Member
Mimish ceva nu-i place e clar dar ce ? vezi cu apa, cu temperatura sa nu fie variatii prea mari de temperatura, sau poata il muti de colo colo in ideea de a-i gasi un loc mai bun.
 
Sus