Probleme cu Hibiscusul

Roxana

Active Member
aaaa. si stii cum se numesc?
ca mai exista niste musculite negre, dar care sunt inofensive pentru plante.
 

albela

Active Member
Scuze ca nu am timp sa citesc acum tot, dar am constatat ca la un hibi sunt niste picaturi de lichid lipicios care atarna la baza frunzelor. Ce este si ce sa fac :cry: ?
 

Roxana

Active Member
si al meu avea niste chestiute, ca niste bobite de zahar la baza frunzelor si l-am tratat cu Mospilan. Frunzele s-au ingalbenit si acum este chel. Au mai ramas niste frunze in varf, dar nici ele nu arata prea bine, in schimb infloreste.
 

sini

Well-Known Member
Eu le fac dus cand fac aceste bobite si nu le dauneaza chiar daca unii au boboci
 

Roxana

Active Member
curios este faptul ca eu am intrebat de acele picaturi albe la sectiunea Passiflora (ca si a mea are la baza frunzei) si mi s-a spus ca nu sunt daunatori, ci glucoza care este produsa de planta si nu este daunatoare.
 

IZA

Active Member
Rog cultivatorii experimentati sa ma sfatuiasca in legatura cu un hibiscus.
Are 2 ani decand il are sora mea. Anul trecut a facut foarte multe flori (galbene superbe)inclusiv iarna. Acum o luna m-a anuntat sora mea ca e pe moarte. L-am vazut si i-am zis da-l la mine ca e mai rece pe hol ca poate invie. Era deshidratat, tulpina lemnoasa era aproape uscata iar lastarii ce mai, paliti si moi. A zis sora mea ca i-a schimbat pamantul si degeaba. L-am luat , l-am tinut mai la racoare adica 15 grade si am vazut ca nu da semne . L-am scos sa-i vad radacinile si l-am fasonat apoi l-am pus intr-un borcan cu apa de ploaie.Dupa cateva zile a ..... inviat. :) Intrebarea mea este: acum a inceput sa faca calus pe tulpina iar radacinile par sanatoase, ce fac? il mai tin in apa sau direct in ghiveci? e pregatit? nu de alta dar vreau sa ma laud la sora-mea ca l-am salvat si n-as vrea sa faca asta pana cand nu sunt sigura. :) Multumesc frumos!
 

Sash

Active Member
Am fost in vizita la o ruda care are un hibi mare tufa - cred ca e koenig, dar nu stiu precis, stiu doar ca-i hibi galben. Saptamana trecuta era pleostit tot - ea imi arata mandra ca i-a schimbat ghiveciul/pamantul. Eu ma uitam cu mila la biata planta. Ieri l-am vazut iar si arata mai bine dar tot pleostit era. Eu ma intreb ce i-o fi facut ca ai mei cand ii pun in vase mai mari sunt tare veseli si vioi... i-o fi ranit radacinile sau hibi galben face mutre la mutari?
 

IZA

Active Member
Hibi nostru a inviat. Dupa ce l-am mai lasat in borcanul cu apa sa faca radacini mai zdravene l-am pus in ghiveci si e mandru si voinic, creste foarte frumos !!! :D
 

IZA

Active Member
Sash a spus:
Am fost in vizita la o ruda care are un hibi mare tufa - cred ca e koenig, dar nu stiu precis, stiu doar ca-i hibi galben. Saptamana trecuta era pleostit tot - ea imi arata mandra ca i-a schimbat ghiveciul/pamantul. Eu ma uitam cu mila la biata planta. Ieri l-am vazut iar si arata mai bine dar tot pleostit era. Eu ma intreb ce i-o fi facut ca ai mei cand ii pun in vase mai mari sunt tare veseli si vioi... i-o fi ranit radacinile sau hibi galben face mutre la mutari?

Poate ca da dar, daca continua sa se moleseasca citeste ce am scris eu mai sus si vei vedea cum l-am salvat.
 

ramona

Member
Al meu are intepaturi de tripsi. Cu ce sa il dau? L-am tuns iar frunzulitele noi aparute sunt ok, cel putin pana acum... :cry: :x
 
Sus