probleme cu violetele

IoanaTweety

Active Member
Treaba e ca n-am acuma un ghiveci mai mititel... :roll: Daca as gasi unul, s-o transplantez din nou zilele astea? N-o deranjeaza? Sau de acuma s-o las asa..? :?:
 

Fleur

Active Member
O poti lasa asa acum, daca i-ai schimbat deja pamantul. Daca nu l-ai schimbat poti s-o fasonezi putin si la radacini si putin la frunze si pui un ghiveci mai mic, cca 8 cm in diametru.
 

IoanaTweety

Active Member
Fleur a spus:
O poti lasa asa acum, daca i-ai schimbat deja pamantul. Daca nu l-ai schimbat poti s-o fasonezi putin si la radacini si putin la frunze si pui un ghiveci mai mic, cca 8 cm in diametru.
:eek: ghiveciul de acuma e de 15 cm diametru. Asa mic sa fie noul ghiveci?
Ok, fac si asta, numa sa-si revina si sa infloreasca. :whew:

Inca o intrebare: cum adica sa fasonez si la radacini? Tai pur si simplu de jos? sau cum... :roll:
 

Fleur

Active Member
Sa fasonezi radacinile adica mai tai din ele pe toate partile. Scurtezi extremitatile ca sa micsorezi balotul de pamant. La violete se scurteaza destul de mult si nu le dauneaza, dimpotriva.
 

IoanaTweety

Active Member


Buna frizura care i-am facut-o? :) de acuma chiar o las in pace saraca, am chinuit-o destul. Acum cat timp n-o mai ud? :?
 

anyny

Member
Ioana acuma nu o mai uda 2-3 zile ca sa nu intre in soc radacinile, iar ingrasamant ii pui doar dupa o luna.
Sa-ti creasca mare si sa infloreasca :)
 

doina

Member
Daca este sucker ( pui de tulpina ) trebuie indepartat cu grija ca sa nu ranesti tulpina . Suckerii deformeaza rozeta violetei.
 

danya

Active Member
Sunt tare necajita. :( Violetele mele nu au mai inflorit demult, azi am observat ca bobocii li se usuca cand sunt f mici. Care o fi cauza, ca eu nu inteleg ce au? :(
 

dorinas

Member
Ioana sigur violeta ta are un sucker, cu un creion cu varful ascutit dar rotunjit sau cu o penseta desprinde-i usor suckerul fara sa ranesti tulpina.

danya pune o poza sa le vedem poate te putem ajuta. Bobocii se usuca cand violeta a suferit dereglari de udare, cand are paienjeni rosii sau tripsi, aer uscat in incapere. Poate sa fie si din cauza substratului care nu permite drenajul, e prea compact.
 

danya

Active Member
Asa sunt bobocii mai multor violete:

Paianjeni sau tripsi nu cred....substratul nu e compact.... aerul nu stiu cum e, cum as putea creste umiditatea?
Dereglare de udare se poate, dar nu imi dau seama. :?
 

dorinas

Member
Umiditatea se poate creste punand ghiveciul pe o tavita umpluta in prealabil cu bile de argila si apoi se pune apa peste bile dar planta nu trebuie sa stea in apa asa ca nu se acopera bilele cu apa. Cand le-ai schimbat pamantul?
 

emeclau

Active Member
Danya, am tot cautat raspuns la problema ta si tot ce am gasit la cauze a fost cam dereglare de udare :(
si mie mi s-a intamplat de cateva ori asta , insa in special cand experimentam formule de udare cu insecticide , preventiv sau cand am pus prea mult ingrasamant, din exces de zel .. :) .... nu stiam atatea :nu-i nimic:
mai incerc sa vad ce mai aflu :wink:
 
Sus