probleme cu violetele

emeclau

Active Member
Andreia, clar sunt bolnave
fa asa cum ti-am spus, nu ai nimic de pierdut :wink:
Ianos, foarte frumoasa violeta ta :D
ce sa faci mai departe?
1. lasa-le cu sticla in cap si pe mai departe
2. cam peste o luna lasa-le treptat cate o ora-doua la inceput, pe urma mai mult , fara pet, pana cand se acomodeaza complet fara
2. cand au cam 5-6 frunze si radacini bine dezvoltate, poti sa le separi si sa le muti pe fiecare in ghiveci separat
mult succes cu ele! :)
 

Chrisstina

Member
am observat azi la o violeta africana ca venele din frunze au capatat o culoare maronie. doar venele; restul frunzei este verde. ce ar putea fi? :?
 

Roxana

Active Member
pai din cauza excesului de apa....si eu am omorat niste violete in felul acesta. daca vezi ca in curand toata planta se ofileste incearca sa salvezi frunzele sanatoase si sa le pui la inradacinat.
nu stiam ca daca nervurile violetei se maronesc este semn de putrezire. dar se pare ca depinde si de forma sau intensitatea maro-ului. :? (vorbesc de imaginea pe care a postat-o Chrisstina-nu pare ca frunza aceea sa fie afectata de ceva)
 

Chrisstina

Member
va multumesc pt raspunsuri!
prea multa apa in nici un caz, sunt foarte atenta. roxana asa am sa fac. poate totusi e problema cu N(cel putin asa sper ca asta s-ar rezolva) :rugaciune: oricum va tin la curent cu ce descopar. poate mai ajuta pe cineva.
 

Roxana

Active Member
pai daca toate frunzele sunt moi si pleostite este din cauza radacinilor care putrezesc. daca frunzele sunt verzi si tari si doar nervura este maro (ca in poza pe care ne-ai aratat-o) este posibil sa fie o deficienta de N. poate ne arati si o poza cu violeta ta.
 

Chrisstina

Member
frunzele sunt verzi si tari; chiar cresc frunze noi. am sa incerc sa le fac poza curand(numai sa fac rost de un aparat; de aceea am pus link-ul). multumesc roxana de raspuns!
 

Roxana

Active Member
atunci sa cumperi un ingrasamant care sa contina mai mult azot. poate asa o sa-si revina. :D
 

issaurina

Member
buna

Buan. De ceva timp ma confrunt cu o problema la violete si nu reusesc sa-i dau de capat. Partea proasta e ca se molipsesc tot mai multe flori si nu mai am loc sa le izolez... :( Cam asa arata rozeta, frunzele din centru raman mici, nu mai cresc. Am rupt o parte din ele, degeaba. Le stropesc cu Talstar dar nu foarte des, cam la 2 saptamani. Ar trebui mai des? Sau ce altceva as putea sa fac...am cateva violete de colectie si n-as vrea sa le pierd.. :cry:

http://issaurina.sunphoto.ro/violete/17480600
 

emeclau

Active Member
Issa, foarte rau ai facut ca le-ai stropit cu Talstar putin si des...daca au daunatori, cu siguranta au facut deja imunitate la el :(
eu aplic urmatorul tratament, cu succes in astfel de cazuri:
1. stropesti cu Nuprid
2. peste o saptamana, stropesti cu Actellic
unul e insecticid de contact, celalat sistemic
intrerupi folosirea de ingrasamant, pana cand vezi ca incep sa creasca frunze noi si sanatoase din centrul rozetei
in acest moment, transplantezi in substrat proaspat , rupi toate frunzele , lasi doar doua randuri de rozeta
reiei tratamentul peste 14 zile , aplici tot asa alternativ...si gata...totul trebuie sa revina la normal
multa bafta cu ele :wink:
 

issaurina

Member
buna

Of....Multumesc, draga Claudia, am sa caut aceste insecticide la magazinele de profil, sper sa le gasesc. Si stropesc cum scrie pe fiecare flacon, sau mai des? In centrul rozetei sunt atat de ingramadite frunzulitele incat nu mai au unde sa creasca altele, mai pot rupe din ele, ca sa fac loc?
Deci las sa creasca 2 randuri de rozeta noi si apoi rup toate frunzele vechi?
Trebuie sa stropesc preventiv si plantele sanatoase cu solutiile astea doua?
Stiu ca sunt cam multe intrebari si-mi cer scuze daca-s copilaresti, dar nu vreau sa mai fac prostii de data asta. :oops:
 

emeclau

Active Member
Re: buna

issaurina a spus:
Of....Multumesc, draga Claudia, am sa caut aceste insecticide la magazinele de profil, sper sa le gasesc. Si stropesc cum scrie pe fiecare flacon, sau mai des? In centrul rozetei sunt atat de ingramadite frunzulitele incat nu mai au unde sa creasca altele, mai pot rupe din ele, ca sa fac loc?
Deci las sa creasca 2 randuri de rozeta noi si apoi rup toate frunzele vechi?
Trebuie sa stropesc preventiv si plantele sanatoase cu solutiile astea doua?
Stiu ca sunt cam multe intrebari si-mi cer scuze daca-s copilaresti, dar nu vreau sa mai fac prostii de data asta. :oops:
Issa, nu stropesti mai des , doar o singura data cu Nuprid si o sg . data cu Actellic ; peste 2 sapt. identic; concentratia iti voi spune imediat sa verific etichetele ;
nu rupe frunzele din centrul rozetei, pentru ca distrugi violeta; va face doar suckeri pe urma, nu va mai inflori niciodata ; cele din centru vor trebui sa se lungeasca, chiar daca sunt deformate, si abia cele noi , care vor creste ulterior, vor fi sanatoase
trebuie sa retii doar asta: dupa ce le stropesti , deci dupa ce termini cu ambele insecticide, muti planta in pamant nou; cand scoti planta din pamantul vechi, inainte de a o pune in cel nou, rupi cat mai multe frunze si lasi doar 2 randuri de frunze ( cele inghesuite din centru plus inca un rand de frunze) ; asa chelita, o asezi in pamant nou si astepti sa creasca
rolul chelirii plantei este sa isi canalizeze energia si hrana spre zona cu probleme si sa construiasca acolo; altfel mai are de hranit o multime de frunze , intelegi? :D
stropesti absolut toate plantele cu solutiile astea 2 , fara sa omiti vreuna , foarte important
daca nu gasesti la voi , scrie-mi un mp si iti trimit eu
Actellic 50 EC am gasit la 100 ml , poate gasesti si la 25 ml, iar Nuprid 200 SC la 40 ml
 
Sus