probleme cu violetele

diana999

Active Member
ba da Ena, te pricepi :D si itzi multzumesc pentru sfat.
Are cineva idee cum se foloseste previcur-ul? Am citit pe net ca se foloseste 0,2% dar pana nu-mi confirma cineva mai experimentat n-am curaj sa incerc :D
 

ena

Member
Eu pun 1-1,5 ml la litru de apa (apa fiarta si racita ca sa nu lase pete pe frunze). Stropesc in jur de ora 10-11 dimineata ca sa aiba timp sa se usuce. Pulverizare foarte fina si sa nu siroiasca apa pe frunze. Poti pune si in apa pentru udat.
Tot Previcur folosesc in apa pentru umezirea substratului inainte de plantare.
 

ena

Member
Eu stropesc destul de rar violetele. Nu am prea facut tratamente preventive, desi este bine sa faci. In schimb, eu cand stropesc, pun si insecticid ca sa nu fac doua stropiri.
 

diana999

Active Member
eu pana acum nu le-am stropit niciodata decat pe cateva care au avut probleme. m-ai bagat in ceatza cu insecticidul :D stropesti preventiv cu previcur si insecticid sau doar cu insecticid?
 

ena

Member
Din cand in cand mai fac stropiri preventive cu fungicid si insecticid (folosite impreuna).
 

fisulix

Member


Intrebare pt cunoscatori: e normal ca frunzele sa aiba asemenea culoare sau e vorba de vreo lipsa de nutrienti?
Multumesc.
 

doina

Member
Este variegatie spontana , nu stiu motivul pentru care a aparut dar daca planta mama nu este variegata, planta ta va pierde variegatia in timp .
 

Nicolle

Member
Si eu am primit o violeta variegata si toate frunzele noi care au dat la mine nu au variegatie.Depinde foarte mult de conditiile care i se ofera pentru a mentine variegatia.Poate fi o varietate variegata,Fisulix.
 

doina

Member
nicolle a spus:
Si eu am primit o violeta variegata si toate frunzele noi care au dat la mine nu au variegatie.Depinde foarte mult de conditiile care i se ofera pentru a mentine variegatia.Poate fi o varietate variegata,Fisulix.
Nicolle , variegatie se poate pierde sau estompa si datorita temperaturii.
La temperatura mai joasa variegatia este mai accentuata.
 

lucia_lucia

Member
As vrea sa pun si eu o intrebare , daca poate sa-mi raspunda cineva.Am o violeta care , de catva timp a inceput sa aiba frunzele din primele randuri incovrigate si care nu mai cresc.Este aceasta o boala pe care eu nu o stiu si ce se poate face? :| :(
 

doina

Member
lucia_lucia a spus:
As vrea sa pun si eu o intrebare , daca poate sa-mi raspunda cineva.Am o violeta care , de catva timp a inceput sa aiba frunzele din primele randuri incovrigate si care nu mai cresc.Este aceasta o boala pe care eu nu o stiu si ce se poate face? :| :(
Lucia , este vorba de frunzele cele mai 'batrane' , frunzele din mijloc cum sunt ?
Cel mai bine poate reusesti sa faci niste poze .
 

lucia_lucia

Member
Nu cred ca nu m-am exprimat corect .Cele care sunt incovrigate si nu mai cresc sunt cele tinere , adica cele mai mici care sunt in crestere, frunzele de mijloc sunt normale iar cele batrane se inmoaie.Am sa incerc sa revin cu cateva poze care poate o sa ajute :D
 

estefana

Member
in perioada aceasta violete sunt sensibile la udatul excesiv si la curentii reci de aer iar combinate impreuna sunt catastrofale pentru ele. ar fi bine sa o verifici la radacini. de asemenea un tratament cu un fungicid ar fi binevenit. dar poate ne vom lamuri mia bine daca ne-o areti.
 
Sus