probleme cu violetele

Roxana

Active Member
nu stiu de ce, dar frunzele uneia din violete sunt moi. :( nu sunt ofilite, chiar stau drepte si "in sus". ce pot sa-i fac sa-si revina?
 

diana999

Active Member
cu placere.
eu le ud o data pe saptamana cel mai des..........dar depinde foarte mult de temperatura la care sunt.

multa bafta :wink:
 

doina

Member
Roxana a spus:
nu stiu de ce, dar frunzele uneia din violete sunt moi. :( nu sunt ofilite, chiar stau drepte si "in sus". ce pot sa-i fac sa-si revina?
Frunzele pot fi moi si daca are probleme cu radacinile , ar trebui sa te uiti .
 

happy

Well-Known Member
Am si eu doua violete si au inceput sa se 'arda'(se decoloreaza) frunzele :( Pe amandoua le tin la geam deasupra caloriferului,pe pervaz! :? Oare ce au patit? Sa le stropesc cu previcur ?Am solutie gata pregatita pt.rasaduri! :!:
 

doina

Member
Daca intre ele si calorifer nu ai nimic petele de pe frunze sint arsuri de la caldura degajata de calorifer.
 

Nicolle

Member
:eek: Si eu am aceeasi problema cu frunzele.A aparut la 2-3 violete dupa care s-a extins la majoritatea.Daca am vazut asa le-am rupt pe toate afectate si am incercat pe cat posibil sa nu se mai atinga intre ele frunzele.Nu stau pe calorifer si nu au sursa de caldura care sa bata in ele, in schimb cand aeriseam batea aerul rece ele.Poate fi si de la curentii de aer rece?
 

MASCHA

Active Member
Acasa am un geam pe care il deschid zilnic pe pervazul lui fiind puse si niste violete,care insa nu au nimic.Cele bolnave sunt la servici,iar acolo cind se deschide geamul le mut pe birou.
 

happy

Well-Known Member
Este clar ca este de la caldura,am sa le mut mai spre lateral ,unde nu este calorifer sa bata caldura direct :marfa:
Multumesc pt.ajutor! :D
 

doina

Member
Cu placere , Happy.
Mascha petele de pe frunzele violetelor pot fi din cauza substratului , de cand sunt transplantate ? Nici plimbatul de colo colo nu prea , le place .
Nicolle , da, poate fi de la curentii de aer, nu le place deloc, fii multumita ca nu au murit .
 

Nicolle

Member
Doina,eu stiu ca nu trebuie sa le tin in curent dar eu ziua nu sunt acasa si soacra mea deschidea usa la balcon sa aeriseasca fara sa mute masuta de violete din fata usii.Mult timp nu am stiut pana am vazut ca toate violetele au pete serioase pe frunze.Atunci le-am mutat in alt loc.
 

MASCHA

Active Member
Nu le-am transplantat,sunt in ghiveciul in care le-am cumparat,iar in mai fac un an.Nu le-am transplantat pentru ca mereu au avut flori,apoi a venit iarna,iar acum au flori din nou!
Sunt niste harnicute de aceia tin mult la ele si nu vreau sa le pierd.
 

Nicolle

Member
Eu am trasplantat violete inflorite si nu am patit nimic.Am rupt florile si au inflorit la scurt timp.
 

doina

Member
Mascha , la tine cred ca este lipsa de nutrienti deci ar trebui sa le pui ingrasamant cu concentratia NPK echilibrata si daca dilutia o faci de 4 ori mai mare de cat scrie pe flacon , poti pune la fiecare udat.
Dar dupa ce trece seria aceasta de flori sa le schimbi neaparat substratul cu Florimo tip A si perlit.
Nicolle tu ai schimbat substratul de la violete cumparate sau le-ai transplantat pe cele care le aveai in substrat de care le place ?
Mascha trebuie sa incerce sa ia cat mai multa turba de pe radacini si daca face asta cand ele au flori le supune unui stres deci parerea mea este ; daca le transplanteaza acum trebuie sa le rupa florile .
 

Nicolle

Member
Eu am schimbat substratul la 2 violete no name cumparate.Stii si tu ce pamant au cand le cumperi din comert. :roll: 1 an de la cumparare imi infloreau continuu asa ca nu am avut incotro si le-am transplantat.
 

dorica

Member
am pierdut si eu 2 violete de-odata..... :(
nu stiu ce s-a intamplat cu ele .....s-au inegrit frunzele si in 2 zile au murit de tot.
Oare ce s-a putut intampla?????????!!!!!!!!!
am observat ca acest lucru s-a intamplat in urma udarii.....apa multa nu le-am pus,dar cred ca a fost un pic cam rece.Asta sa fie oare cauza?????
mi-e teama sa nu mai pierd si altele.
 

Nicolle

Member
Nu se recomanda sa le uzi cu apa rece.Trebuie sa stea la temperatura camerei.Dar totusi asa repede sa moara?In 2 zile? :eek:
 
Sus