probleme cu violetele

adinal

Member
Ghia, ti se pare cunoscuta problema asta sau e doar praf? Dar de unde atata praf??? :? Frunza e viguroasa si nu da semne de vreo boala, dar e primita si nu stiu in ce mediu a stat. De aceea sunt suspicioasa.
 

dorinas

Member
Mie mi se pare doar praf, nu vad semne de fainare la ea. De altfel cred ca daca avea fainare era deja moarta.
 

byby_anka_w

Member
oare ceea ce se vede pe aceste frunze sa fie din cauza solutiei cu care le-am stropit?sau au alta boala(doar ce am scapat de tripsi :cry: )



frunza aceasta tot de la solutie so fi rasucit?
 

kriss

Member
eu cand am stropit violetele cu mospilan anul trecut (tot pentru tripsi) s-au patat frunzele asa. cred ca ai stropit prea de aproape. eu cel putin acolo am gresit.
 

emeclau

Active Member
eu toata sapt. asta am facut...am stropit violetele cu mospilan...am zis ca preventiv, sa nu fie probleme cu ele
vreau sa va zic, ca asa de frumoase s-au facut dupa stropire..daca inainte erau cateodata mai pleostite sau mai inghesuite, acuma asa frunze tari si verzi au...
efectiv o schimbare radicala!!!
eu le stropesc doar seara si pe urma le las intr-o camera mai racoroasa si mai intunecoasa pentru o zi-doua, de abia dupa aia le aduc iarasi sub neoane
si solutia am facut-o dupa ochi...am pus in pulverizator cam 0,3- 0,4 gr la 1 litru de apa..
 

Roxana

Active Member
inseamna ca este din cauza solutiei cu care ai stropit-o. Trebuie sa fii atenta daca o sa mai faci chestia asta, ca sunt sensibile si nu trebuie udate pe frunze.
 

ghia_don

Active Member
Byby, daca solutia a fost albicioasa si nu clara, atunci din aceasta cauza au ramas pete pe frunze. Ia un penson uscat, cu par moale si incearca sa stergi petele, dar foarte usor sa nu ranesti frunzele. Daca nu dispar inseamna ca e altceva :? ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tripsi. Rupe tot ce nu e in regula si stropeste cu insecticid pe toate partile. Izoleaza planta pana ii trece.
 
Salutare!
Fetelor, am si eu o problema cu violetele. Au facut paduchi lanosi :(
Cum pot sa le ingrijesc? Sunt pline de flori...si nu prea stiu ce sa le fac...

Le-as stropi cu mospilan, insa nu stiu prea bine ce concentratie sa folosesc...
Sau sa incerc cu solutie cu sapun?

Si inca o intrebare :) nu patesc nimic frunzele daca intra in contact cu apa?

Va multumesc mult pentru ajutor!
 

danya

Active Member
Si eu am avut paduchi lanosi pe violete. L-am luat pe fiecare cu un betisor de ureche inmuiat in apa cu spirt...
 

danya

Active Member
cornelia a spus:
Tripsi. Rupe tot ce nu e in regula si stropeste cu insecticid pe toate partile. Izoleaza planta pana ii trece.
Multumesc. Am rupt toate florile si bobocii.. m-a durut sufletul. Pe frunze nu am observat nimic si nici pe alte violete. Inca nu am gasit insecticid la floraria din orasul meu :( .
 

emeclau

Active Member
dana, poti stropi cu mospilan linistita..nu se intampla nimic rau, dimpotriva, daca operatiunea se intampla seara si pe urma le lasi intr-un loc racoros sau macar intunecos pana dimineata, poate chiar inca o zi
eu asa procedez si violetelor le merge foarte bine de cand le aplic o data peluna mospilan..preventiv..ca e plin de tot felu' de goange..
cat trebe pus, habar n-am ,eu am turnat din pliculet cat a vrut sa iasa intr-un pulverizator si apa cam 700 ml...a mers casm 1/5 din plic
sper sa-ti fie de folos
 
Sus