probleme cu violetele

danya

Active Member
Multumesc de sfaturi fetelor.
Pana acum nu am folosit ingrasamant deloc, le am lasat pe ele asa.
O sa incep sa le pun, dar nu stiu care e mai bun. Voi ce folositi? Ce recomandati?
 

Fleur

Active Member
Eu folosesc ingrasamnt pt plante cu flori dar eu nu le pun la fiecare udare ci numai la 2-3-4 saptamani cand imi aduc aminte si diluat cam la 1/2- 1/3 de doza.
 

ena

Member
Eu am folosit si Compo si ingrasamant cumparat de la Claudia. Nu pun chiar la fiecare udare, dar sunt foarte multumita de rezultate.
 

instructor

Member
Am si eu o problema,va rog ajutati-ma cu un sfat.Am avut in casa oarece constructii,in urma carora,frunzele violetelor mele sunt pline de praf marunt... :cry: pot sa le fac baie.. :? sa le dusuiesc un pic pentru a le curata frunzele?sau le dauneaza?Multumesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Instructor, nu poti sa le faci dus, in nici un caz. Incearca sa le perii frunzele foarte usor folosind un pamatuf fin de praf.
 

danya

Active Member
Am facut si eu dus violetelor mele. Sunt ok, dar una a murit.
Mai bine le cureti cu un buretel moale putin umed. Trebuiau acoperite pt ca praful ala e tare aiurea.
 

instructor

Member
Multumesc mult ,o sa incerc sa le curat fara dus....nu mi-am dat seama ca o sa fie chiar asa cu praf... :cry: celelalte flori le-am dusuit dar violetele saracutele... :cry:
 

Fleur

Active Member
Poti sa le faci so dus, ca se duce cel mai bine praful, dar sa fie cat mai cald in incaperea in care le tii si dupa dus le absorbi cat poti de bine apa cu servetele insistand in special pe mijlocul rozetei. Infasori ghiveciul intr-o punga ca apa dupa ele sa nu se scurga pe pamant.
Sa nu faci azi operatiunea asta! :wink:
 

diana999

Active Member
recent mi-am cumparat o violeta mini cu 2 flori deschise albe.azi,cele 2 flori sunt maronii,bobocii ceilalti nu se deschid :( fiind aprox 20grade,am udat-o(adica le-am tinut in apa cateva minute)o data la cateva zile.care ar putea fi cauza?as fi putut sa vi-o arat dar va scriu de pe telefon pt ca e stricat calculatorul.
 

ena

Member
Diana, eu la 20 grade le ud cam la 5 zile, aprox 10-15 ml apa. Prefer sa fie mai uscat decat prea ud. La tine este posibil sa fie si socul schimbarii conditiilor (magazin, drum, acasa) mai ales ca este frig afara.
 

diana999

Active Member
multzumesc.eu m-am gandit sa-si ia ea cat are nevoie.o s-o ud si eu mai rar.inca o intrebare:am si o violeta mare,careia i s-au aplecat florile;cata apa sa-i pun?banuiesc,ca tot la 5 zile trebuie s-o ud.pana acum n-am masurat.cand mi se parea usor ghiveciul,pamantul uscat,ii umpleam farfurioara cu apa dar nu mai ramanea nimic.am crezut ca fac bine.....dar nici bobocii nu s-au dezvoltat prea bine.
 

ena

Member
Diana, acum cand ai spus ca verifici cat de usor este ghiveciul mi-am dat seama ca la tine sunt in pamantul cu care le-ai cumparat, nu? Daca da, turba in care sunt, se usuca mult mai repede decat pamantul in care le am eu plantate. Oricum nu exagera cu apa. Mai bine mai uscat decat prea ud. Uda-le prin scufundare mai rar si in rest toarna apa in farfuriuta. Cred ca la 4-5 zile este suficient pentru 20 grade.
 

diana999

Active Member
intr-adevar sunt in pamantul cu care le-am cumparat.in primavara cred ca le deranjez sa le schimb pamantul.itzi multzumesc Ena :hug: Sarbatori fericite!
 

CHRISS

Member
Am si eu probleme cu violetele :cry: Una, cumparata anul trecut , a murit si inca una , puiut dintr-o frunza , crescuse destul de frumos si de vreo 2 zile am observat ca ii sunt lasate frunzele .Am scormonit putin si am gasit niste "grozavenii" mici, mici care misunau prin pamant.Am scos-o , am curatat-o bine si am schimbat pamantul . :( Azi , tot rau arata asa ca am luat-o din pamant , am curatat-o iar si am pus mijlocul (ca ala a mai ramas :cry: ) intr-o eprubeta cu putina apa.Ce o vrea D-zeu de acuma :( sper sa isi revina ca e singura alba pe care o aveam :cry:
 

diana999

Active Member
si eu am udat una mini prin scufundare[era in pamantul cu care am cumparat-o] si a 2-a zi ii cadeau toate frunzele,se topise. :(
 

emeclau

Active Member
cauzele pot fi multiple : prea mult ingrasamant, au fost supuse unui tratament cu insecticide/acaricide sau asa este varietatea respectiva
cele care au marginea usor rulata in sus de-a lungul intregii frunze se numesc " spoon" , adica frunza-lingura :rofl:
daca sunt tari si crocante -acest lucru sugereaza un atac cu tripsi ,acarieni etc
poate niste poze ar ajuta mult :D
 
Sus