regina noptii

v.cristina

Active Member
o adevarata incantare a simtului olfactiv
eu cred ca nu trebuie sa existe gradina din care sa lipseasca acesta regina inmiresmata :) :)

 

mirela06

Active Member
Numauita, chiar ! Poti spune ca ai parfum intens. Vad ca ai multe si-mi imaginez ce minune, pt. ca eu le am imprastiate in toata gradina, ca atunci cind ma plimb, seara, sa ma simt imbatata de mirosul lor :visator:
 

IZA

Active Member
Am semanat regina noptii colorata si ia uitati ce colorata este :rofl: dar nu ma supar tare tare ca am auzit ca celelete nu au un miros prea puternic.
 

mirela06

Active Member
Foarte faine. Asa am patit si eu. Singura colorata este una cu tenta de mov si adevarat, nu miroase decit f. f.slab :(
 

albela

Active Member
La mine s-a autoinsamantat regina noptii. pana acum si-au deschis florile doua plante. Parte frumoasa e ca una e alba si una roz :eek: . Anul trecut am avut 2 plante una alba inalta parfumata si una pitica roz neparfumata, care nu a rezistat prea mult si a sucombat. Cele de anul asta ambele sunt inalte, dar de ce una e roz?
 

alfa

Active Member
Albela, si regina noptii se corceste intr-o veselie!!!!

Eu am adus acum cativa ani din Germania seminte de regina noptii rosie. Au iesit multe, multe din seminte :visator: , dar soacra mea avea sus pe terasa ei regina noptii alba. Asaaaaa. Anul urmator mi-au iesit iar multe plantute din semintele cazute. Ce sa vezi, ca acuma aveam de toate nuantele :eek: : de la roz pal la rosu inchis. Si tot asa, vreo 3-4 ani la rand, eu nu am semanat deloc regina noptii, dar imi tot ieseau cateva din semintele cazute, dar din ce in ce mai pale. Aparent la mine genele celei albe era mai tari. :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
IZA a spus:
Am semanat regina noptii colorata si ia uitati ce colorata este :rofl: dar nu ma supar tare tare ca am auzit ca celelete nu au un miros prea puternic.
Ai semanat direct in gradina? In ce luna? Arata superb!
 

v.cristina

Active Member
alfa a spus:
Albela, si regina noptii se corceste intr-o veselie!!!!

Eu am adus acum cativa ani din Germania seminte de regina noptii rosie. Au iesit multe, multe din seminte :visator: , dar soacra mea avea sus pe terasa ei regina noptii alba. Asaaaaa. Anul urmator mi-au iesit iar multe plantute din semintele cazute. Ce sa vezi, ca acuma aveam de toate nuantele :eek: : de la roz pal la rosu inchis. Si tot asa, vreo 3-4 ani la rand, eu nu am semanat deloc regina noptii, dar imi tot ieseau cateva din semintele cazute, dar din ce in ce mai pale. Aparent la mine genele celei albe era mai tari. :rofl:
intrebare: cele rosii erau mirositoare??
 

alfa

Active Member
Nu prea miroseau, dar sunt superbe florile.
Am cumparat si anul acesta de la expozitia de flori vreo 3 rasaduri, dar din acelea pitice. Le-am pus in jardiniere. Am sa fac poze sa vedeti ce frumoase sunt.
 

IZA

Active Member
Bradut, le-am semanat in martie la sfarsitul lunii direct acolo in strat, le-am mai udat ca a fost seceta apoi le-am mai rarit!
 

v.cristina

Active Member
alfa a spus:
Nu prea miroseau, dar sunt superbe florile.
Am cumparat si anul acesta de la expozitia de flori vreo 3 rasaduri, dar din acelea pitice. Le-am pus in jardiniere. Am sa fac poze sa vedeti ce frumoase sunt.
sincer mie regina noptii nu mi se pare o floare prea frumoasa dar datorita mirosului a crescut foarte mult pe lista preferintelor mele

cele pitice rosii si albe nu ma prea intereseaza tocmai datorita faptului ca nu au miros :)
 

IZA

Active Member
E frumoasa cea rosie!!!!!
O placere sa te joci seara la groapa de nisip :rofl: . Si copiilor le place si nu-mi rup nici o floare :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place si o las sa creasca pe unde rasare si pe unde isi arunca semintele :D .
 

mirela06

Active Member
Maaai ce mnuni.! Eu cred c-as dormi linga ele, cu riscul sa nu mai ma scol. Pai ce miros ai avea tu Izooo. Mortal :marfa: :hug:
 
Sus